Studie: Česko má mnohem více policistů, než potřebuje

Jakub Novák
1. 7. 2012 21:12
Vyplývá to ze srovnávací analýzy ministerstva vnitra
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Praha - Česko má v porovnání s ostatními evropskými zeměmi jednu z nejvyšších hodnot počtu policistů na jednoho obyvatele.

Vyplývá to ze studie zadané ministrem vnitra Janem Kubicem v návaznosti na chystané kroky směřující ke změnám ve struktuře Policie ČR.

Studie ukázala, že v současnosti si Česko vydržuje - v poměru k počtu obyvatel - jeden z největších policejních sborů. A to i navzdory faktickému poklesu počtu policistů v minulých letech.

Srovnatelných hodnot s námi dosahuje pouze sousední Slovensko.

Na zmíněné studii je zajímavé, že prakticky nelze vysledovat žádný konkrétní trend nebo závislost ekonomické vyspělosti země a velikosti jejich policejního sboru nebo prostředků pro něj určených.

Nicméně "v dlouhodobé perspektivě lze na evropském kontinentu pozorovat snahy o vytvoření sice menšího, avšak lépe placeného policejního sboru," píše se ve zmíněné studii.

Srovnání policejních hustot vybraných evropských zemí při zohlednění působností. Hodnoty jsou uvedeny v počtu obyvatel na 1 policejního pracovníka.
Srovnání policejních hustot vybraných evropských zemí při zohlednění působností. Hodnoty jsou uvedeny v počtu obyvatel na 1 policejního pracovníka. | Foto: Ministerstvo vnitra

V Evropě existuje několik alternativních modelů výkonu policejních činností, které umožňují oficiálním policejním sborům přenést část jejich činností jinam.

Bez alternativy

K nim patří například využití dobrovolníků či samostatných policejních dobrovolnických sborů, využívání studentů policejních akademií, dobrovolná služba odlehčující policejnímu sboru nebo kombinace zmíněných možností.

Podívejte se: Policejní vozy v zahraničí

Pokud tedy budou ostatní státy ochotny pokračovat ve snižování stavů policistů, pravděpodobně se v důsledku této redukce budou ochotny výrazněji opřít právě o tyto alternativy.

Podobná alternativa však v Česku zatím neexistuje, takže místní policie příliš možností na přenesení pravomocí jinam nemá.

Je méně někdy více?

Zajímavý je také pohled na to, jaká je závislost mezi počty policistů a úrovní kriminality.

Z výsledků analýzy totiž vyplývá, že alespoň v rámci Evropy nelze tuto závislost vysledovat a matematickou analýzou byl tento závěr potvrzen i v případě Česka.

"Podíváme-li se však na statistické údaje publikované členskými státy, nelze v evropském srovnání vysledovat jasnou závislost mezi úrovní kriminality a počty policistů. Tento závěr potvrzují rovněž informace získané od zahraničních kolegů," píše se ve studii.

Podívejte se: Policie byla na nohou, v Ústí se protestovalo proti Romům

Z analýzy českých dat vyplývá, že není možné prokázat přímý vliv vyššího počtu policistů na počet zjištěných ani objasněných trestných činů.

V případě počtu objasněných činů se paradoxně ukázal negativní vliv - tedy, že snižování počtu policistů je v daném roce "slabě" doprovázeno zvyšováním objasněné kriminality.

Z tohoto pohledu tedy podle studie nelze považovat argument "že vyšší počet policistů s sebou automaticky přináší vyšší úroveň bezpečí" za prokázaný.

Vývoj počtu policistů a objasněné kriminality.
Vývoj počtu policistů a objasněné kriminality. | Foto: Ministerstvo vnitra

 

Právě se děje

Další zprávy