Lessy k policistům: Nenechte se ovlivnit mocnými

Domácí ČTK Domácí, ČTK
15. 7. 2012 19:11
Policejní prezident se dostal do sporu s ministrem financí
Petr Lessy
Petr Lessy | Foto: Policie ČR

Praha - Policejní prezident Petr Lessy vydal prohlášení, v němž své kolegy vyzývá k odolnosti vůči vlivům "veřejně známých, mocných a vlivných" lidí.

Policie podle něj musí zůstat apolitická. Současné události jsou prý signálem, že se jí to daří. Lessy prohlášení zveřejnil na webu Policie ČR.

Spor o CASA

Lessy se ve čtvrtek dostal do sporu s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09), když řekl, že mu Kalousek volal kvůli vyšetřování kauzy týkající se nákupu letounů CASA. Ministr to popřel.

"Jedním z hlavních úkolů policejního prezidenta je především odpovědnost za policejní sbor a samozřejmě i jeho obrana, pokud dochází k neoprávněným útokům na jeho nezávislost," uvedl Lessy. Podle něj policie nyní stojí "na ostří nože" a může se rozhodovat o její další nezávislosti a schopnosti odhalovat závažné trestné činy i v nejvyšších patrech české politiky.

"Zda toho bude policie i nadále schopna, však nezáleží ani tak na vůli či nevůli politiků, ale dle mého názoru právě na našem odhodlání a odvaze, na naší morálce a osobní cti," stojí v prohlášení.

Lessy upozorňuje na to, že zatímco většina vyšetřovaných trestných činů se týká veřejnosti neznámých lidí, v poslední době se daří odhalovat také trestné činy lidí veřejně známých, vlivných a mocných. Právě jejich tlaku musí policie podle svého prezidenta odolat, aby byla trestná činnost vyšeřována a odhalována bez ohledu na to, kdo ji páchá.

Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek | Foto: Jan Langer

"Jako policejní prezident, jsem povinen a chci stát vždy na straně těch policistů, kteří nečiní rozdílu mezi stranami, čelit s nimi útokům a všemi svými silami plnit svůj díl naší společné povinnosti. Po událostech posledních dní věřím ještě o něco pevněji než dřív, že to společně dokážeme," uvedl Lessy.

Výčitky, nebo passaty?

Policejnímu prezidentovi v sobotu vyjádřila podporu Unie bezpečnostních složek. Její členové sepsali petici, v níž se staví za Lessyho. Podepsalo ji už několik set lidí.

Kalousek už dříve potvrdil informaci médií, že byl v telefonickém kontaktu s vyšetřovatelem případu letounů CASA Jiřím Mazánkem. Vyšetřovatel oznámil žalobci v případu CASA, že vnímal ministrův telefonát jako nátlak, ale Kalousek zastrašování popírá.

Později policejní prezident Petr Lessy uvedl, že také jemu kvůli kauze ministr financí volal a vyčítal mu postup policie v této věci. Kalouskova verze je však zcela jiná, se šéfem policie prý mluvil hlavně o penězích na nové policejní automobily Volkswagen Passat. To zase popřel Lessy.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Česká firma Lanex dodá Rusku lana na upevnění tankerů za miliony

Výrobce lan a produktů z technického textilu Lanex z Bolatic na Opavsku získal v Rusku unikátní zakázku na dodávku vysokopevnostních lan, která budou sloužit v přístavech k upevnění velkých tankerů. Dodá sedm tun lan za více než pět milionů korun, řekla Ivana Gračková, mluvčí skupiny BR Group, do níž Lanex patří.

Vysokopevnostní lodní lano o průměru 48 milimetrů dodá firma společnosti Morservis z Novorossijsku. "Celá dodávka je ve finančním objemu přesahujícím pět milionů korun a expedovat se bude nejpozději do 20. června. Lana jsou tak pevná, že na ně můžete zavěsit třeba kamion. Nahrazovat budou i lana ocelová," řekla Gračková. Zakázka je podle ní výjimečná celkovým objemem i velkým průměrem lana.

Zdroj: ČTK
Další zprávy