Praha - I devatenáct let po sametové revoluci nás předlistopadová minulost stále dohání. A překvapuje.
Naposledy se tak stalo před měsícem, když týdeník Respekt uvedl, že nejslavnější český spisovatel současnosti Milan Kundera byl udavačem.
Na základě dokumentu, který získal z Ústavu pro studium totalitních režimů, časopis napsal, že světoznámý spisovatel v roce 1950 udal protikomunistického odbojáře Miroslava Dvořáčka. Ten následně strávil čtrnáct let v komunistickém lágru. Kundera odmítl, že by kohokoliv udal a zvažuje podání žaloby na Respekt.
Někdejší studentský vůdce Václav Bartuška, který se jako člen vyšetřovací komise k 17. listopadu 1989 zabýval jako jeden z prvních činností StB, ovšem nepokládá debatu o jednotlivých případech za správnou.
"Vadí mi, že se u nás místo o vině těch, kdo stvořili totalitní systém a udržovali ho v chodu, mluví o detailech, které jsou možná pikantní, ale o hrůze toho všeho vypovídají jen velmi málo," řekl Bartuška v on-line rozhovoru se čtenáři Aktuálně.cz
"Místo toho, abychom si kladli otázku, jak mohla parta bezcharakterních lidí typu Gottwald ovládnout vyspělou zemi uprostřed Evropy a proměnit ji v kopii Sovětského svazu, a jak potom mohli průměrní či podprůměrní aparátčíci typu Novotného či Jakeše dál vládnout patnácti milionům lidí, se zabýváme tím, zda ta či ona herečka spolupracovala s StB," tvrdí Bartuška.
"A celou kauzu Kundera vidím pod tímhle úhlem: Nikdo se nepohoršuje nad tím, že zde komunistická strana vytvořila atmosféru strachu, v níž se navzájem udávali manželé, přátelé, rodiče a děti. Dokud se nenajde dokument s nějakým veřejně známým jménem, o minulosti nemluvíme," dodal někdejší studentský vůdce.
Všechny odpovědi na otázky čtenářů Aktuálně.cz si přečtěte zde:
Odpovězeno: 14. 11. | 10:26Autor: Franc
Otázka: Dobrý den! Co si myslíte o tom, že za mřížemi neskončil poslední předlistopadový šéf StB Lorenc? Poznal jste ho osobně? Co si o něm myslíte?
Václav Bartuška: Dobrý den, Alojz Lorenc strávil za mřížemi bezmála rok, nicméně po rozdělení Československa už zbytek svého trestu (tuším, že dostal 4,5 roku) neodseděl a stal se na Slovensku podnikatelem. Měl jsem možnost s ním mnohokrát hovořit během jara 1990: chytrý a nebezpečný protivník.
Odpovězeno: 14. 11. | 10:26Autor: Kája
Otázka: Byl, nebo nebyl Kundera udavač? Máte na to nějaký názor? Ten dokument je přece jednoznačný, nebo ne?
Václav Bartuška: Vadí mi, že se u nás místo o vině těch, kdo stvořili totalitní systém a udržovali ho v chodu, mluví o detailech, které jsou možná pikantní, ale o hrůze toho všeho vypovídají jen velmi málo. Místo abychom si kladli otázku, jak mohla parta bezcharakterních lidí typu Gottwald ovládnout vyspělou zemi uprostřed Evropy a proměnit ji v kopii Sovětského svazu, a jak potom mohli průměrní či podprůměrní aparátčíci typu Novotného či Jakeše dál vládnout patnácti milionům lidí, se zabýváme tím, zda ta či ona herečka spolupracovala s StB. A celou kauzu Kundera vidím pod tímhle úhlem: nikdo se nepohoršuje nad tím, že zde komunistická strana vytvořila atmosféru strachu, v níž se navzájem udávali manželé, přátelé, rodiče a děti. Dokud se nenajde dokument s nějakým veřejně známým jménem, o minulosti nemluvíme.
Odpovězeno: 14. 11. | 10:30Autor: motyka&lopata
Otázka: Kundera byl STbák, to je úplně jasné. Jinak by nemohl cestovat po světě a vést život kavárenského básníka.Co jste dělal vy před revolucí? Podle fotky vypadáte minimálně na okresního donašeče STB? nemýlím se?
Václav Bartuška: Máte krásně přehledný svět, tak si ho nenechte zkomplikovat fakty. Mne sebrali v létě 1988, bylo mi dvacet.
Odpovězeno: 14. 11. | 10:35Autor: bourák
Otázka: Není to ostuda? Skoro 20 let a pořád se objevují nová jména, kdo spolupracoval s StB a nespolupracoval...
Václav Bartuška: Dobrý den, zčásti jsem odpověděl už před chvílí: lidé se s velkým zaujetím baví o tom, kdo spolupracoval či nikoli s StB, ale o těch, kdo v ní pracovali - kdo třeba i mučili a zabíjeli nevinné - ty nejmenujeme, o těch nemluvíme. Tohle je ostuda, ne to, že se o svou minulost zajímáme ještě po dvaceti letech.
Odpovězeno: 14. 11. | 10:40Autor: bratr ulčáka
Otázka: Lidi jako vy akorát polykají peníze daňových poplatníků tím, že pořád něco vyšetřují v nějakých nesmyslných komisích. Nemyslíte si , že STB je hlubokou minulostí a nebylo by lepší se na rejpání v ní už konečně vykašlat. Už nikoho nezajímáte.
Václav Bartuška: Brečíte možná dobře, ale na špatném hrobě. Byl jsem v jediné komisi, do května 1990 - a dělal jsem to celé zadarmo, samozřejmě. Ta doba měla étos, který Vy asi nepochopíte.
Odpovězeno: 14. 11. | 10:44Autor: štrougal
Otázka: Nepřipadá mi fér, když se v novinách a televizi propírají známá jména herců a muzikantů, kteří spolupracovali s StB. Jako by se úplně zapomíná na to, že ten systém tak byl nastavený, že ho tak někdo vymyslel a udržoval v chodu, řídil, sbíral informace a likvidoval nepřátele režimu...
Václav Bartuška: Dobrý den, naprosto se shodujeme. A díky za Váš názor - po první várce otázek tady na aktualne.cz jsem měl pocit, že celá debata směřuje jen k tomu, zda ten či onen slavný byl udavač. Kopírovala by tak, bohužel, naši celospolečenskou ne-debatu.
Odpovězeno: 14. 11. | 10:56Autor: Aratea
Otázka: Víte co...kdyby se všichni raději starali jak to tu vypadá nyní.Já vím.Jsme strašně svobodný a jdem po komunistech a amíci nám budou utírat zachvilku zadky paráda.Je to v politice možná horší než kdysi. Jak se poukáže na něco co nejde do krámu vytáhnou se komunisti.Trapáááci :-) Přeji hezký den.
Václav Bartuška: Dobrý den, nemyslím, si, že je to v politice horší, než kdysi, ale to je věc názoru. Libujeme si dnes v relativizování všeho - asi i proto se socialismem (a stejně tak nacistickou okupací) nechceme příliš zabývat. Protože heydrichiáda či procesy 50.let nás staví před černo-bílý střet dobra a zla - a my se tváříme, že žádná černá a bílá neexistuje, jen různé odstíny šedi. A to je lež. Mám k Topolánkovi i Paroubkovi mnoho výhrad, ale nikdy bych je nesrovnával s Gottwaldem; dělají chyby, ale nepopravují lidi.
Odpovězeno: 14. 11. | 11:07Autor: Jaroslav
Otázka: Pane Bartuško, co si dnes myslíte o tzv. Cibulkových seznamech? / Originály, co vyšly formou sešitu krátce po převratu./ Do jalé míry jsou věrohodné a úplné?
Václav Bartuška: Dobrý den, je v nich řada omylů, což je dané tím, v jakých podmínkách vznikly. Ale chyby jsou i pozdějších seznamech; mně spíš vadí, že všechny tyhle přehledy hážou do jednoho pytle viníky i oběti. Řada lidí se ke spolupráci se Státní bezpečností nabídla, udávali své kolegy, sousedy, známé - ale když půjdete do archivů, najdete i lidi, přinucené ke spolupráci za podmínek, které si Vy ani já neumíme představit. Pro mne nejotřesnější byl příběh jednoho z pilotů z Británie, dostal v 50.letech doživotí, odseděl si přes deset let v těch nejhorších lágrech. Venku vyrůstaly jeho děti, které neviděl od svého zatčení. Někdy v 60. letech mu StB nabídla spolupráci. Kývnul. Jestli ho chcete odsuzovat, tak prosím. Já to nedokážu.
Odpovězeno: 14. 11. | 11:10Autor: Ondra
Otázka: Kdyz jdu v zime ven, podivam se na teplomer a teple se obleknu, a to na zaklade predchozi zkusenosti.
Studovat a zkoumat minulost je treba, abychom se mohli prizpusobit budoucnosti a predvidat ji.
Vase prace ma smysl, ale je jednoduche ji zdiskreditovat.
Václav Bartuška: Dobrý den, Vaše povzbuzení nepatří mně, ale lidem z Ústavu pro studium totalitních režimů (či jak se to jmenuje). Já se tímhle tématem zabýval před 19 lety, ale od té doby jen sporadicky a spíše s nechutí: archívy StB jsou především svědectvím o lidské povaze. A o té nemám žádné iluze.
Odpovězeno: 14. 11. | 11:12Autor: Jan Zapletal
Otázka: Přehodnotil byste dnes - po letech, se zkušeností a odstupem - jedno ze stěžejních hesel Listopadu "Nejsme jako oni", které je jakoby nechalo napospas době... a dnes přivedlo zpět? Neměla se nejpozději v roce 1990 KSČ prostě zrušit?
Václav Bartuška: Patřil jsem v té době k těm, kdo chtěli radikální řez - ale byla nás menšina. S tím už se teď nedá nic dělat, žádná "kdyby" v životě neplatí.
Odpovězeno: 14. 11. | 11:24Autor: jugo
Otázka: Je dnešní BISka na takové úrovni jako byla Stb? Pak má jistě stejné množství udavačů a konfidentů, jako měla Stb. Je to propracovaný systém, který platí v celém světě. A BIS nechytá jen zloděje, ale kryje záda politikům.
Václav Bartuška: Dobrý den, mezi StB a BIS (nebo kteroukoli jinou tajnou službou v demokracii) je zásadní rozdíl: StB většinu času nemusela pracovat v utajení, a také nepracovala. Když potřebovala odposlouchávat něčí byt, zašla k sousedům a zcela oficiálně si od nich navrtala byt, který ji zajímal - umíte si představit něco podobného dnes? Ještě markantnější rozdíl je v možnostech, jak šikanovat občany: Státní bezpečnost rutinně vyhazovala lidi z práce a ze škol, stačilo zajít za příslušným ředitelem (nebo kádrovým referentem) a bylo - nikdo se na nic neptal, nikdo neprotestoval. Myslíte si, že kdyby dnes chtěla BIS podobně někoho pronásledovat, měla by šanci? Pochybuji - a média by z toho právem udělaly skandál, který by ředitele BIS stál místo.