Praha - Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) nemá v plánu zavést povinné plošné odvody pro muže a ženy.
Původní vládní návrh s takovou možností počítal, nyní se proti němu ale postavil sněmovní branný výbor. Stropnický proto nyní hledá alternativní řešení. Tím by mohly být dobrovolné odvody spojené s povinným vojenským výcvikem.
Ministerstvo obrany si také nechalo zpracovat průzkum, podle něj s odvody souhlasí téměř 70 procent Čechů a Češek.
"Pro plošné jsme nikdy nebyli"
"My bychom uvítali určitě selektivní. My jsme nikdy nebyli pro ty plošné, protože ta potřeba je konkrétní, je třeba konkrétních profesí a to pro nás bylo vždy určující," odpověděl Stropnický na otázku, jakou variantu by uvítal.
Poznamenal, že plošné odvody do původního návrhu doplnily další vládní úřady, které se obávaly, že by jinak mohlo být opatření posouzeno jako diskriminační.
"Já myslím, že jistá forma řekněme dobrovolnosti by mohla být řešením," uvedl ministr. Ve Sněmovně očekává dramatickou debatu.
"Pokud by prošla varianta dobrovolnosti, tak samozřejmě je to určitá sázka do loterie nebo je to otazník, jaká by byla reakce veřejnosti," podotkl také.
Informace o zdravotním stavu
Vláda původní návrh zdůvodňovala tím, že by jí pravidelné a plošné odvody osmnáctiletých umožnily získat objektivní přehled o zdravotním stavu populace a ochotě lidí podílet se v případě ohrožení na obraně země.
K odvodům měli s některými výjimkami chodit od roku 2017 všichni, kterým v daném roce bude 18 let. Těch bývá podle statistik asi 100 000 ročně.
Návrh však narazil u poslanců sněmovního výboru pro obranu - proti plošným odvodům se postavili koaliční i opoziční zákonodárci.
Ministerstvo proto podle členů výboru přišlo s náhradním řešením dobrovolných záloh.
Výcvik na tři měsíce
Mladí lidé, kteří by šli k odvodům dobrovolně a byli by odvedeni, by podle informací z výboru museli ve dvou letech absolvovat vojenský výcvik v délce tří měsíců.
Stropnický uvedl, že ministerstvo výhrady na výboru očekávalo. Po několika diskusích se podle něj možný kompromis blíží původnímu návrhu jeho úřadu.
"Máme to projednáno a prodiskutováno v těch základních bodech tak, aby panovala jakási shoda," řekl.
Připravenost pro doby bez míru
Náčelník generálního štábu armády ČR Josef Bečvář uvedl, že odvody jsou pro armádu důležité pro posílení struktury, která musí být připravena i na jiné než mírové doby.
"My musíme mít odpověď na to, co nastane za stavu ohrožení státu a za válečného stavu," poznamenal.
Struktura podle něj sice je, ale jsou v ní obrovské díry. "A právě nějakou formou odvodů chceme tuto strukturu postupně doplňovat," dodal.
Armáda podle něj potřebuje zejména specialisty, například v oboru IT nebo medicíny.
Lidé s odvody souhlasí
Se znovuzavedením odbodů souhlasí téměř 70 procent Čechů a téměř dvě třetiny jsou pro obnovení povinné vojenské služby.
Na dotazy agentury Median, která průzkum za 60 000 korun zpracovala, odpovídalo celkem 1050 respondentů ve věku 15 až 60 let. Třetina z nich je rozhodně a dalších 36 procent spíše přesvědčeno, že by měly být zavedeny pravidelné odvody.
Proti se rozhodně staví 11 procent obyvatel, 20 procent je spíše proti.
Pro obnovení povinné základní vojenské služby je celkem 63 procent dotázaných, 37 je proti. Z průzkumu také vyplynulo, že si 64 procent lidí myslí, že by se ženy měly nějakou formou podílet na obraně státu, drtivá většina (86 procent) ale zároveň chce, aby byly případné odvody pro ženy jen dobrovolné.
Většina lidí (55 procent) by se také nebyla ochotna zúčastnit se tříměsíčního vojenského výcviku.