Karviná - Policie na severu Moravy chytila padělatele peněz, kterým bylo teprve šestnáct a sedmnáct let.
Během ledna a února padělali bankovky v hodnotách 200 a 500 korun, kterými se pak snažili platit nebo je nechávali rozměnit.
Trojici středoškoláků při tom pomáhali také dva další dospělí muži.
Jeden šestnáctiletý a dva sedmnáctiletí chlapci spolu s muži ve věku devatenáct a dvacet let bankovky vyráběli doma na běžné barevné kopírce a napodobovali na nich i ochranné prvky.
Platil padělkem v autobusu
Na padělané peníze upozornil na začátku února policii řidič linkového autobusu, kterému jeden z mladíků zaplatil za jízdu z Karviné do Orlové pětistovkou. Řidiči ale bankovka připadala podezřelá, a tak zavolal policii.
"Policisté po zjištění základních informací zajistili podezřelou bankovku a zadrželi rovněž mladíka, který jí zaplatil, a jeho spolucestujícího kamaráda. Zároveň také vytušili, že zajištěná bankovka nemusí být v té chvíli jediná. Důkladným prohledáním linkového autobusu v něm objevili skrýš, do které zadržení narychlo vložili obálku se zbytkem falsifikátů," uvedla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.
O dalších padělaných bankovkách informovala policii ještě tentýž den i zaměstnankyně restaurace na Karvinsku. Jeden z mladíků ji požádal, aby mu dvě pětistovky rozměnila.
"Paní mu vyhověla. Při následném bližším prozkoumání však v podniku přišli na to, že se jedná zřejmě o falešné peníze. Za chvíli již host odcházel v doprovodu policejní hlídky," sdělila Štětínská.
Chtěl pětistovky rozměnit
Kriminalisté všechny padělatele obvinili z trestného činu padělání a pozměňování peněz. Dvěma dospělým hrozí trest až osmi let vězení, třem mladíkům pak poloviční sazba.
"Obvinění páchali uvedenou trestnou činnost po předchozí vzájemné domluvě. Všichni se znají. Mladiství jsou studenty střední školy, dospělí jsou vedeni na úřadu práce," informovala mluvčí.
Od začátku letošního roku se v Moravskoslezském kraji jedná už o čtvrtý případ obvinění z padělání peněz.
V tomto případě se ale nejednalo o příliš podařené kopie, především dvoustovkové padělky byly jednoduše poznatelné od pravých peněz. Pětistovky se chlapcům povedlo napodobit o něco lépe a mohly se bez problémů dostat do oběhu, dodala Štětínská.