Stranu práv občanů povede prezidentův osobní lékař. Chtěli bychom být zase Zemanovci, prohlásil

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
Aktualizováno 28. 3. 2018 17:41
Zdroj foto: ČTK Zdroj foto: ČTK
Strana práv občanů blízká prezidentovi Miloši Zemanovi si zvolila nového předsedu. Dosavadní šéf Jan Veleba na funkci rezignoval kvůli neúspěchu v podzimních parlamentních volbách.
Přeji vám vše nejlepší a nenechte se otrávit, říká prezident Miloš Zemana na sjezdu Strany práv občanů - Zemanovci. | Video: DVTV

Praha - Strana práv občanů (SPO) si zvolila nového předsedu, stal se jím Lubomír Nečas ze Zlínského kraje, který je zároveň osobním lékařem prezidenta Miloše Zemana. Senátor Jan Veleba, který stál v čele strany dosud, na funkci rezignoval kvůli neúspěchu v parlamentních volbách. Tehdy strana od voličů získala pouze 0,36 procenta hlasů.

Foto: archiv Lubomíra Nečase

Sjezd se koná v Top Hotelu Praha, kde měl volební štáb i prezident Zeman. Ten na sjezdu přednáší projev. Nečas se na úvod prezidenta zeptal, zda by SPO opět mohla používat název "Zemanovci".

Prezident svolil, blahopřál novému předsedovi a poděkoval Velebovi za jeho práci. "Moje žena i já jsme tuto stranu volili," přiznal Zeman a vyzval k zamyšlení, proč hlasů nebylo víc.

SPO měla podle něj podobný program v oblasti přímé demokracie jako Okamurova SPD, která podle Zemana měla "poněkud razantnější program a razantnější představitele". SPO by podle něj měla zakotvit na komunální úrovni.

Na Velebovo místo kandidovali Lubomír Nečas ze Zlínského kraje, Marian Keremidský z jižní Moravy a Jaroslav Dvořák z Prahy. Delegáti dali nejvíc hlasů Nečasovi.

Původně měla SPO v názvu i slovo "Zemanovci" a jejím předsedou byl do roku 2013 současný kancléř Vratislav Mynář. Místopředsedou strany je Martin Nejedlý, hlavní poradce hlavy státu. Pozici čestného předsedy zastává prezident Zeman.

Do sálu, kde se sjezd koná, směli novináři pouze na Zemanův krátký projev, poté je opět pořadatelé vyzvali, ať prostor opustí.

Mezi hosty sjezdu jsou prokremelští aktivisté, přišel i publicista Milan Rokytka, kterého museli při prezidentských volbách ve stejném hotelu ošetřovat záchranáři. Ti později informovali, že v Rokytkově stavu hrál roli alkohol.

Foto: Zbyněk Pecák

Rokytka měl problém tentokrát u vstupu na akci, když u něj ochranka našla kovovou placatku.

Strana, která ve sněmovních volbách zcela pohořela, sehrála naopak důležitou roli při volbě prezidenta. Zemanovi pomáhala se sběrem podpisů a také s financováním kampaně. Zadlužená strana platila plakáty na sloupech i drobné propagační předměty. Dala za to celkem přes 1,2 milionu korun.

Předseda SPO Jan Veleba financování Zemanovy kampaně vysvětloval v DVTV, nakonec odešel ze studia

Nevím, odpovídá Jan Veleba na otázku, odkud pocházejí peníze, které na kampaň vynaložil spolek Přátelé Miloše Zemana, jehož je sám členem. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy