Prezident Zeman se po SPD a ČSSD zúčastní i sjezdu Strany práv občanů. Je jejím čestným předsedou

ČTK ČTK
22. 2. 2018 14:22
Vedení SPO dalo kvůli neúspěchu v podzimních volbách k dispozici své funkce a svolalo na březen mimořádný sjezd.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Prezident Miloš Zeman se zúčastní březnového sjezdu Strany práv občanů (SPO), ve které je čestným předsedou. Sdělil to jeho mluvčí Jiří Ovčáček. S účastí prezidenta vedení strany počítá. Sjezd se měl původně konat 3. března, strana ale jeho termín posune na jiný březnový termín, řekl místopředseda SPO Marian Keremidský.

Vedení strany dalo kvůli neúspěchu v podzimních volbách k dispozici své funkce a svolalo na březen mimořádný sjezd. SPO ve volbách získalo od voličů pouze 0,36 procenta hlasů, za cíl měla dostat se do sněmovny. O čtyři roky dříve strana získala důvěru 1,51 procenta voličů.

Mimořádný sjezd se měl konat 3. března, podle Keremidského se termín posune. Konat se ale bude v březnu, dodal. Zemana čeká 8. března inaugurace do druhého volebního období. Účast na sjezdu SPO bude jeho třetím vystoupením na konferenci některé z politických stran v posledních měsících.

Ještě před prezidentskými volbami se zúčastnil prosincového sněmu Svobody a přímé demokracie (SPD) Tomia Okamury, což vyvolalo kritiku odpůrců této strany. O víkendu vystoupil poprvé po pěti letech na sjezdu ČSSD. S částí vedení sociální demokracie měl v minulosti ostré spory a na dvě poslední konference strany, kterou kdysi jako předseda vedl, nebyl pozván. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa Zeman také přislíbil účast na komunistické konferenci, která se bude konat v dubnu. Pokud Zeman skutečně přijede, stane se prvním prezidentem po revoluci z roku 1989, který pozvání komunistů přijal.

Zeman má k SPO velmi blízko. V čele strany stojí jeho blízcí spolupracovníci či příznivci, strana prezidentovi pomáhala při obhajobě prezidentského mandátu například reklamou nebo sháněním podpisů nutných k přihlášení se do prezidentských voleb. Zeman se účastnil i loňského sjezdu, kde straníkům slíbil svůj volební hlas. SPO vede Jan Veleba, prvním místopředsedou je Keremidský. Mezi místopředsedy je také Martin Nejedlý, hlavní Zemanův poradce. Strana dříve ve svém názvu nesla i prezidentovo jméno, Zeman je stále jejím čestným předsedou.

Kvůli neúspěchu ve volbách nyní strana zvažuje svůj další postup. Veleba tento týden řekl Mladé frontě Dnes, že na sjezdu vystoupí s návrhem, aby strana oslovila ČSSD s nabídkou úzké spolupráce, kdy by zástupci SPO mohli jít do senátních a komunálních voleb na kandidátkách ČSSD. Nové vedení sociální demokracie v čele s předsedou Janem Hamáčkem a prvním místopředsedou Jiřím Zimolou se k návrhu postavilo zdrženlivě.

Keremidský řekl, že diskuze o této myšlence se na sjezdu povede. Odpověď ČSSD ale podle něj byla jasná. "Rozhodně nechystáme fúzi s ČSSD. Navrhli jsme nějakou spolupráci a nabídka nebyla brána nějak pozitivně, rozhodně se nikam vnucovat nebudeme. Jsme svébytná strana a svébytnou stranou zůstaneme," dodal.

SPO v minulosti spolupracovalo v krajských volbách s SPD Okamury. "Zemanovci" poté chtěli ve spolupráci pokračovat i ve sněmovních volbách, což podporoval i Zeman. Vztahy vedení obou stran se ale výrazně zhoršily a strany se rozešly.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy