reklama
 
 

Sporná novela o úklidu chodníků je hotova.Uklízejí obce

7. 4. 2009 10:45
Novelu dnes podepsal prezident

Praha - Majitelé nemovitostí už nebudou odpovídat za stav chodníků, které jim nepatří. Novelu zákona, která převádí odpovědnost na vlastníky chodníků - tedy ve většině případů obce a města - podepsal dnes prezident Václav Klaus.

Novela, proti níž protestují zejména obce a města, protože jim způsobí nové starosti, tak byla definitivně schválena. 

Jejím autorem je senátor Jaroslav Kubera z ODS, někdejší starosta Teplic. 

"Je přeci nesmysl, aby majitel domu, který je v práci, nesl odpovědnost za to, že si babička zlomí nohu na chodníku před jeho domem," zní jeho arguemt, s nímž novelu obhajoval.

Přijetí novely v parlamentu nebylo jednoznačné. Například při hlasování v Senátu pro ni zvedla ruku těsná nadpooviční většina přítomných zákonodárců. Proti byli hlavně sociálnědemokratičtí senátoři a výhrady měli i křesťanští demokraté.

Důvody měli stejné jako lobby města obcí. Svaz měst a obcí tvrdí, že v tvrdé zimě může jít dohromady až o třicet miliard korun ročně. Podle zastánců novely je to však hodně nadsazený odhad.

Proti novince jdou především velká města. Například pražský primátor Pavel Bém v minulosti prohlásil, že by technické služby musely sezónně přijmout o několik tisíc zaměstnanců více a náklady na údržbu by se vyšplhaly desetinásobně.

"Majitelé budov platí daň z nemovitostí. To lze považovat za příspěvek na úklid chodníků," kontroval vždy Kubera.

Doposud za stav chodníků odpovídali majitelé přilehlých domů. Museli zajišťovat například pravidelné odklízení sněhu. Pokud se na chodníku před jejich domem někdo zranil, mohl žádat po majiteli odškodnění.

autor: Domácí | 7. 4. 2009 10:45

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama