Stovky zraněných spílají městům za neuklizené chodníky

Michal Štůsek Michal Štůsek
15. 3. 2010 11:32
Města a obce nezvládaly odklízet sníh, nyní po nich lidé chtějí odškodné
Úklid chodníků v Praze
Úklid chodníků v Praze | Foto: Hana Pecinová

Praha - Letošní výjimečně tuhá zima v praxi řádně otestovala fungování zákona, podle něhož se o údržbu chodníků musejí starat vlastníci, tedy většinou obce a města.

"Je přeci nesmysl, aby majitel domu, který je v práci, nesl odpovědnost za to, že si babička zlomí nohu na chodníku před jeho domem," obhajoval loni v dubnu novelu její předkladatel, senátor Jaroslav Kubera (ODS).

A právě stovky žádostí o náhradu škody způsobené zraněním na neuklizeném chodníku nyní zasypaly úřady po celé České republice.

Jen v Praze evidují na 600 případů. Žádosti jednotlivě vyřizuje pojišťovna přímo s poškozenými, informoval Aktuálně.cz mluvčí města Jiří Wolf. 

Hlavní město se musí nově postarat o dalších 150 hektarů pozemků. Technická správa komunikací (TSK), která má úklid v Praze na starosti, za něj již utratila přibližně půl miliardy korun.

"Česká pojišťovna má již nahlášeno několik set těchto událostí z celé republiky a během posledních dvou týdnů zaznamenala zhruba dvacetiprocentní nárůst ve frekvenci nahlašování případů, kdy se chodec zranil nebo si způsobil materiální škodu na neupraveném chodníku," potvrdila Aktuálně.cz mluvčí pojišťovny Dagmar Koutská.

A počty žádostí se podle ní ještě zvýší. "Lidé oznamují své zdravotní újmy většinou s určitým zpožděním. Obvykle se totiž zraněný soustředí na léčení svého úrazu a teprve poté na uplatnění škody," vysvětluje důvod očekávaného nárůstu.

Nahlásit a zdokumentovat

V Liberci mají zatím od letošního ledna nahlášeno 29 případů, žádný z nich ale ještě nepředali pojišťovně.

"Od poškozených dosud nebyly doloženy všechny potřebné podklady, včetně posudku o bolestném, který vyplňuje lékař po ukončení pracovní neschopnosti," objasnil situaci mluvčí města Martin Korych.

"Aby vyřízení újmy proběhlo bez jakýchkoliv průtahů a problémů, doporučujeme poškozeným, aby svoji škodu obci co nejdříve oznámili, řádně zdokumentovali, případně měli svědka svého zranění," radí Koutská. Zároveň upozorňuje, že je potřeba dodat veškerou dokumentaci o průběhu léčení a v případě uplatnění náhrady ušlého výdělku doklad o měsíčním příjmu.

Pokud mají lidé sjednanou vlastní úrazovou pojistku, je možné získat odškodnění přímo z ní u své pojišťovny, a to bez ohledu na řešení případu z pojištění odpovědnosti města.

 

Právě se děje

Další zprávy