Stovky borůvkářů ničí Krkonoše

Pavel Baroch
5. 9. 2006 13:27
Harrachov - Správa krkonošského parku chce vyzvat polské velvyslanectví, aby zakročilo proti Polákům, kteří devastují Krkonoše.
Přistižení sběrači borůvek čekají na příchod policie
Přistižení sběrači borůvek čekají na příchod policie | Foto: KRNAP

V nejcennějších oblastech Krkonoš, kam je zakázán vstup, zadrželi dnes pracovníci národního parku dvacet polských občanů s velkými plastovými nádobami a hřebeny na česání borůvek.

"Místo, z něhož byli vykázáni, připomínalo po jejich odchodu měsíční krajinu," řekl mluvčí parku Radek Drahný.

S Poláky zahájila policie správní řízení a pak je odvezla na hraniční přechod v Harrachově.

Dvacet zadržených cizinců je podle zjištění pracovníků parku však jen zlomek těch, kteří do chráněných oblastí na borůvky chodí. Denně se v prvních a druhých zónách parku mimo vyznačené cesty pohybují stovky lidí.

"Ve sto procentech případů jde o občany polské národnosti," tvrdí mluvčí Drahný.

Chceme pozvat polského konzula

Situace v nejcennějších místech Krkonoš je podle tamních ochranářů už natolik vážná, že správa parku hodlá oslovit polské velvyslanectví v Praze, aby zakročilo.

"Už nevíme, co s tím. Jsou to jejich občané na našem území," řekl Drahný. "Minimálně budeme chtít pozvat polského konzula, aby se na tu spoušť přijel podívat."

Borůvky
Borůvky | Foto: Aktuálně.cz

Správa KRNAP uvedla, že situace začala být neúnosná v posledních dnech.

Zpočátku se zdálo, že kvůli suchému červenci se borůvek mnoho nebude, ale po srpnových deštích je úroda velká.

Proto se pracovníci parku spolu s pohraniční policií rozhodli k dnešní kontrolní akci, při níž zadrželi ve druhé zóně parku na svazích Lysé hory dvacet Poláků.

Správa parku je přesvědčená o tom, že Poláci borůvky prodávají a slušně na nich vydělávají. Denně jich natrhají až stovky litrů.

Pokuta je nízká a nevymahatelná

Akce se dnes zúčastnil i strážce parku na polské straně Krkonoš, který mimo jiné vyvracel výmluvy borůvkářů.

"Mezi nejčastější patří to, že tu jsou poprvé, že to nevěděli a že v polském parku se borůvky sbírat mohou," řekl mluvčí KRNAP Drahný. "Na území polského parku je sběr borůvek také zakázán. Postihy jsou ještě přísnější než u nás, což způsobuje exodus polských sběračů na naši stranu hor," dodal Drahný.

Mluvčí parku uvedl, že lidé, kteří sejdou z vyznačených stezek, mohou na místě dostat pokutu maximálně tisíc korun. "Je to směšná pokuta, ale aspoň něco," řekl Drahný.

Pokud Poláci tvrdí, že u sebe nemají žádné české koruny, úřady s nimi zahajují správní řízení, v němž jim hrozí pokuta až deset tisíc korun.

Taková sankce je však prakticky nevymahatelná. "Chtěli bychom, aby takový přestupek dořešil úřad v zemi občana, který se ho dopustil. Tak, aby se pokutě nevyhnul," řekl mluvčí parku Drahný.

Nejde jenom o borůvky

Borůvky jsou podle Drahného významným zdrojem potravy pro krkonošské savce a ptáky. "Kvůli sběračům přicházejí o potravu," řekl Drahný.

Subalpinská tundra - Krkonoše
Subalpinská tundra - Krkonoše | Foto: Aktuálně.cz

Dodal, že sběrači, kteří vstupují mimo vyznačené pěšiny, zvěř i plaší. A ta teď potřebuje klid k tomu, aby se mohla dostatečně nakrmit před nadcházející zimou.

"Krkonoše jsou malé, cest je hodně, zvěř nemá moc klidných míst," vysvětluje Drahný.

Sběrači zároveň ničí vzácnou krkonošskou přírodu.Chodit mimo vyznačené cesty v prvních a druhách zónách parku zakazuje zákon o ochraně přírodě a krajiny.

"Takové místo vypadá hůř než rozbahněné hřiště po fotbalovém zápase," dodal Drahný.

 

Právě se děje

Další zprávy