Stížnosti nepomohly, Pilný ministrům nepřidá. Vláda schválila rozpočet se schodkem 50 miliard

Martin Ťopek Martin Ťopek
14. 6. 2017 13:12
Vláda schválila návrh rozpočtu s plánovaným schodkem 50 miliard korun. Přestože ministři návrh kritizovali a požadovali pro své resorty více peněz, nakonec schválili rozpočet, jak jej před svým odchodem sestavil exministr financí Andrej Babiš.
Ivan Pilný a Pavel Bělobrádek přichází na zasedání vlády.
Ivan Pilný a Pavel Bělobrádek přichází na zasedání vlády. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Přestože ministerstvo financí navrhovalo státní rozpočet na rok 2018 s pevně naplánovaným schodkem, požadovali ministři další desítky miliard. Podle ministra financí Ivana Pilného by jejich žádosti o navýšení peněz dokázaly zvýšit navržený schodek 50 miliard korun o dalších 97 miliard.

Na středečním jednání nakonec členové vlády schválili původní návrh. Znamená to, že požadované peníze budou muset hledat ve vlastních zdrojích. Premiér Bohuslav Sobotka navíc uvedl, že se mu podaří během prázdnin požadavky ministrů zredukovat na minimum. "Očekávám, že ministerstva řeknou, kde je problém, zatím míra porozumění mezi resorty a ministerstvem financí velká není," řekl premiér agentuře ČTK. 

Snahu prosadit navržený schodek už před jednáním vlády avizovali ministři za KDU-ČSL i hnutí ANO. "Budeme dělat všechno, abychom se do 50 miliard dostali. Každopádně ty nároky jsou opravdu velké, takže uvidíme, jak to dopadne," řekl místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Rozpočet počítá s výdaji 1,342 bilionu korun, a to včetně peněz z fondů Evropské unie. Očekává příjmy 1,292 miliardy korun, což je o 69 miliard více než letos. Nejvíce posílí toky peněz do vysokých škol, navýší se také financování sociálních služeb a zdravotnictví.

 

Právě se děje

Další zprávy