Stížnosti nepomohly, Pilný ministrům nepřidá. Vláda schválila rozpočet se schodkem 50 miliard

Martin Ťopek Martin Ťopek
14. 6. 2017 13:12
Vláda schválila návrh rozpočtu s plánovaným schodkem 50 miliard korun. Přestože ministři návrh kritizovali a požadovali pro své resorty více peněz, nakonec schválili rozpočet, jak jej před svým odchodem sestavil exministr financí Andrej Babiš.
Ivan Pilný a Pavel Bělobrádek přichází na zasedání vlády.
Ivan Pilný a Pavel Bělobrádek přichází na zasedání vlády. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Přestože ministerstvo financí navrhovalo státní rozpočet na rok 2018 s pevně naplánovaným schodkem, požadovali ministři další desítky miliard. Podle ministra financí Ivana Pilného by jejich žádosti o navýšení peněz dokázaly zvýšit navržený schodek 50 miliard korun o dalších 97 miliard.

Na středečním jednání nakonec členové vlády schválili původní návrh. Znamená to, že požadované peníze budou muset hledat ve vlastních zdrojích. Premiér Bohuslav Sobotka navíc uvedl, že se mu podaří během prázdnin požadavky ministrů zredukovat na minimum. "Očekávám, že ministerstva řeknou, kde je problém, zatím míra porozumění mezi resorty a ministerstvem financí velká není," řekl premiér agentuře ČTK. 

Snahu prosadit navržený schodek už před jednáním vlády avizovali ministři za KDU-ČSL i hnutí ANO. "Budeme dělat všechno, abychom se do 50 miliard dostali. Každopádně ty nároky jsou opravdu velké, takže uvidíme, jak to dopadne," řekl místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL).

Rozpočet počítá s výdaji 1,342 bilionu korun, a to včetně peněz z fondů Evropské unie. Očekává příjmy 1,292 miliardy korun, což je o 69 miliard více než letos. Nejvíce posílí toky peněz do vysokých škol, navýší se také financování sociálních služeb a zdravotnictví.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy