Schodek rozpočtu bude zřejmě vyšší než 50 miliard. Nyní jsme zpátky v realitě, řekl ministr Pilný

Jan Prokeš Jan Prokeš
7. 6. 2017 11:54
Rozpočet na příští rok pravděpodobně překročí původně plánovaný schodek 50 miliard. Ministr financí Ivan Pilný uvedl, že sestavování rozpočtu je výrazně ovlivněno blížícími se volbami. Podle ministra by však deficit neměl být vyšší než letos, kdy se počítá se schodkem 60 miliard.
Ivan Pilný.
Ivan Pilný. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Když Ivan Pilný (ANO) nastupoval do čela ministerstva financí, okamžitě varoval premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), že při sestavování rozpočtu bude lakomý. "Musel jsem obhajovat rozpočet před Billem Gatesem a to bylo zatraceně tvrdé," řekl před dvěma týdny Pilný, který stál v čele českého Microsoftu.

Nyní se ukazuje, že ze své lakomosti bude muset slevit. Nový ministr financí na rozpočtovém výboru připustil, že deficit pravděpodobně překročí plánovaných 50 miliard korun. Rozpočet pro rok 2018 je podle něj výrazně ovlivněn blížícími se volbami.

Podle ministra by však deficit neměl být vyšší než letos, kdy se počítá se schodkem 60 miliard. "Nehodlám předložit rozpočet, jehož deficit by překročil ten letošní, jinak bych vyvodil politické důsledky," řekl Pilný. Návrh rozpočtu předloží vládě zřejmě již příští středu.

Nový ministr financí považuje situaci kolem rozpočtu za hrozivou. "Došlo k obrovskému nárůstu mandatorních výdajů. Přesto se budu snažit podporovat investiční výdaje, zejména stavbu dálnic," dodal Pilný.

Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska to ale nebude snadné. "Dostali jsme se do situace, kdy ani při takovém deficitu nejsme schopni financovat investiční záměry. Je to důsledek rozpočtové politiky vlády," uvedl. Příští kabinet tak podle Kalouska bude postaven před velký problém.

Pilný přesto zdůraznil, že současná vláda po sobě zanechá nižší státní dluh než na začátku svého působení. Ten pozitivně ovlivnil především loňský rekordní přebytek 62 miliard. "Loňský účetní rok souvisel s evropskými penězi, a je tedy velmi nepravděpodobné, že by se to opakovalo letos," řekl Jiří Dolejš (KSČM). Pilný s ním souhlasí. "Teď jsme zpátky v realitě," prohlásil.

Kvůli výraznému dopadu na rozpočet odmítl rozpočtový výbor podpořit návrh poslance Jaroslava Klašky (KDU-ČSL), který chtěl zvýšit podíl Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na spotřební dani z minerálních olejů. V současné době SFDI získává z daňového výnosu 9,1 procenta, Klaška navrhoval zvýšit podíl alespoň na pětinu. Získané peníze měly směřovat na opravy silnic druhé a třetí třídy.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy