Stipendia pro chudé? Vláda řekla kolik

ČTK, ven, sim
1. 3. 2006 11:52
Praha - Sociální demokraté si přízeň voličů získávají postupně. Na konci roku schválili vysokoškolský zákon, který slíbil sociálně slabým studentům stipendia. Nyní stanovili jejich výši.
Studenti vysoké školy v Olomouci. Ilustrační fotografie.
Studenti vysoké školy v Olomouci. Ilustrační fotografie. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Vláda dnes určila výši sociálních stipendií pro studenty vysokých škol z rodin, jejichž příjem nedosahuje 1,1násobek životního minima. Jsou to rodiny, které již nyní dostávají přídavek na dítě ve zvýšené hodnotě 800 korun.

Příspěvek pro vysokoškoláky v tíživé situaci bude podle návrhu ministerstva školství 1600 korun. Studenti ho budou pobírat deset měsíců v roce.

Ze státního rozpočtu si vyplácení těchto stipendií vyžádá zhruba 220 milionů korun ročně. Na konci roku mělo ministerstvo školství na tyto dávky slíbeno 300 milionů.

"Z přehledů ministerstva práce v tuto chvíli víme, že letos by na stipendia dosáhlo přes dvanáct a půl tisíce studentů," řekl Aktuálně ředitel odboru vysokých škol Josef Beneš.

Univerzity ani studenti nejsou spokojeni

Vyplácet peníze mají vysoké školy, na kterých studují, což ale vzbudilo nevoli univerzit i studentů.

"Na vysoké školy je delegována povinnost složitě organizovat výplatu těchto stipendií, která jsou vlastně sociální dávkou," uvedl již dříve místopředseda České konference rektorů Václav Cejpek.

Konference chce racionálnější způsob - stipendia by mělo vyplácet ministerstvo práce a sociálních věcí nebo jím pověřená instituce po vzoru vyplácení jiných sociálních dávek.

Také předsedkyně Studentské komory Rady vysokých škol Klára Poláčková si myslí, že by stipendia měly rozdělovat úřady, které vyplácejí sociální dávky. Podávání žádosti o podporu přímo ve škole bude pro studenty podle ní i ponižující - student totiž musí přinést doklad, že patří do té nejnižší sociální skupiny.

Za diskriminující studentská komora označila věkové omezení vyplácení stipendia. Mají na ně nárok jen vysokoškoláci, kterým není více než 26 let.

Ani expertům se stipendium nelíbí

Experti, kteří se zabývají nerovnostmi v přístupu ke vzdělání, však částku považují za nízkou, stipendia by měla zasáhnout mnohem širší část populace. Argumentují tím, že na vysokých školách studuje 270 tisíc mladých lidí a takto nastavená stipendia pomůžou jen zlomku z nich (tedy 13 tisícům).

"Z porovnání těchto dvou čísel je zjevné, že z nejchudších vrstev se děti na vysoké školy prakticky nedostávají. Proto považuji návrh za podhodnocený, vlastně je to podfuk," míní sociolog Petr Matějů. "Velké problémy mají i rodiny, které dosáhnou na 1,8násobek životního minima. Pokud mají dvě děti na vysoké škole, jen těžko to utáhnou. Na ty se ale zapomíná."

Stipendium platí již od ledna, ke studentům se dostane až za měsíc

Novinku přinesla novela vysokoškolského zákona, kterou loni na podzim schválil parlament a podepsal prezident.

Bude záležet na školách, kdy začnou stipendia vyplácet. Nejdříve musí změnit svůj stipendijní řád. První dávky by mohli vysokoškoláci dostávat na konci března či začátkem dubna. Nárok na stipendium mají studenti od prvního ledna.

 

Právě se děje

Další zprávy