Stíhání za úplatky v kauze MUS platí, rozhodl soud

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 10. 2013 12:42
Zamítl tak stížnost exnáměstka Sýkory a zbrojaře Musely
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Olomouc - Bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora a zbrojař Pavel Musela jsou i nadále stíháni v souvislosti s privatizací Mostecké uhelné (MUS).

Žalobce z olomouckého vrchního státního zastupitelství Petr Šereda zamítl v těchto dnech jejich stížnosti proti obvinění.

Sýkora tak i nadále čelí obvinění z přijímání úplatku a Musela z podplácení. Oběma hrozí až pět let vězení. Podle žalobce jejich stíhání souvisí s rozhodováním vlády o prodeji akcií MUS.

"Stížnosti pana Musely a pana Sýkory byly jako nedůvodné zamítnuty, trestní stíhání dál pokračuje," řekl žalobce Šereda. Sýkora měl podle obvinění přijmout finanční úplatek formou převedení peněžní částky na účet, kterým disponoval ve Švýcarsku.

"Tyto peněžní prostředky, které inkasoval, mu byly poskytnuty v souvislosti s přípravou materiálů, které byly podkladem pro rozhodování vlády o prodeji akcií MUS společnosti Investenergy," uvedl žalobce.

Podle Šeredy šlo o úplatek ve výši 85 000 dolarů, což v té době činilo necelé tři miliony korun. Sýkora byl podle něj v té době jednou z důležitých osob, který se podílel na procesu vytváření podkladů pro rozhodování vlády a na utváření stanoviska ministerstva průmyslu a obchodu.

Úplatek mu měl podle žalobců předat zbrojař Pavel Musela. "Zajímavé je, že ta částka původně pocházela z finančních prostředků, které inkasovala společnost, kterou měl ovládat pan Musela. Ta společnost je získala od společnosti Investenergy, za kterou stáli tehdejší manažeři Mostecké uhelné," doplnil žalobce.

Podle něj je stíhání založeno mimo jiné na analýze finančních toků, ze které podle něj vyplývá, že finanční prostředky pocházejí právě z peněz společnosti Investenergy.

Kauza MUS v jednom řízení

Žalobci v kauze MUS nyní vedou jedno společné řízení. Kromě Musely a Sýkory jsou v něm stíhání ze zneužití informace a postavení v obchodním styku také bývalí manažeři a vlastníci dolů Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Petr Kraus.

Policie je podezřívá, že z MUS vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS. Loni v říjnu jim přibylo obvinění z podvodu při privatizaci této firmy v roce 1999. Podle žalobce způsobili státu škodu přes 1,6 miliardy korun.

Obvinění společně s nimi čelil také miliardář Luboš Měkota. V jeho případě však bylo stíhání zastaveno, neboť v březnu zemřel.

Privatizací MUS se zabývá i soud ve Švýcarsku, rozsudek s pěticí obžalovaných bývalých manažerů a jedním Belgičanem má být vynesen ve čtvrtek. Rozsudek bude zajímavý i pro české žalobce.

Podle nich by vyšetřování v Česku mělo trvat ještě několik měsíců. Nyní se čeká na právní pomoc ze Švýcarska a Kypru, která by pro vyšetřování mělo podle Šeredy přinést klíčové důkazy.

 

Právě se děje

Další zprávy