Stíhá je policie. V úřadu ale zůstanou

Martina Macková
30. 3. 2006 0:00
Praha/Hranice - Senát schválil zákon, který úředníkům stíhaným třeba kvůli korupci zajišťuje, že je až do vynesení rozsudku nemůže nikdo přeřadit na jinou práci.

Úředníci obvinění z korupce, úmyslu nebo třeba "jen" z nedbalosti tak podle nové normy budou moci zastupovat stát nebo kraje dál, jako by se nic nedělo.

Dnes - pokud policie úředníka obviní, musí ho nadřízení okamžitě přeřadit na jinou práci, aby nevykonával správní činnost, a nebo ho poslat domů a platit mu 60 procent platu.

Senát ale ze zákona o úřednících územněsprávních celků vypustil části paragrafu 11, který se týká právě povinného přeřazení na jinou práci.

Do budoucna by to mohlo znamenat, že například úředník ministerstva dopravy nebo tajemník ministra práce a sociálních věcí, kteří jsou stíháni kvůli aféře kolem biolihu, by na svém postu mohli zůstat až do odsouzení, nebo vynesení osvobozujícího rozsudku.

Stejně tak třeba úřednice z kladenské radnice, která za peníze vydala 33 řidičských průkazů bez toho, že by noví řidiči měli za sebou výcvik v autoškole. Na úplatcích si přišla na více než tři sta tisíc, Senátem schválený zákon by ji ale nechal dál ve funkci s razítkem.

Senátor Adolf Jílek (KDU-ČSL)
Senátor Adolf Jílek (KDU-ČSL) | Foto: www.jilek-kdu.cz

Stejný osud jako trestní zákoník?

Vypuštění paragrafu navrhl šumperský senátor Adolf Jílek (KDU-ČSL). Tvrdí, že tak chce donutit ministerstvo vnitra k tomu, aby do zákona zahrnulo rozlišení mezi situací, kdy se úředník dopustí úmyslné korupce, a tím, když se dopustí nedbalostního trestného činu.

Nelíbí se mu ani to, že stát nakonec "nevinným" úředníkům nedoplácí ušlou mzdu stejně jako třeba policistům.

Zákon po změnách v Senátu míří zpět do Poslanecké sněmovny. Poslanci ale - stejně jako v případě paragrafu o tunelování v trestním zákoníku, nemohou ani tento paragraf do zákona vrátit. Musí buď celý zákon schválit nebo jej zamítnout.

Ministr Bublan se kvůli zahraniční cestě k problému nevyjádřil. "Budeme to analyzovat," řekl pouze Petr Vorlíček z ministerstva vnitra.

Závod na výrobu plochých obrazovek LG.Philips v Hranicích na Moravě
Závod na výrobu plochých obrazovek LG.Philips v Hranicích na Moravě | Foto: LG.Philips LCD

Kauza LG. Philips jako důvod

Senátor Jílek argumentuje i kauzou firmy LG.Philips Displays. V případě povolování jedné z největších zahraničních investic v Česku totiž hrají roli čtyři úředníci ze tří různých úřadů. Policie případ dvakrát odložila a nakonec všechny loni v září obvinila z nedbalosti. Šetření dosud neskončilo.

Firma však získala povolení vyrábět od úřadů i přesto, že nesplňovala zákonem dané podmínky. Díky tomu mohla zahájit výrobu daleko dříve. Na pochybení se přišlo až po dvou letech, když na problém upozornila organizace Ekologický právní servis (EPS) Brno. Potíže s dokumenty se řeší dodnes.

"Paragraf byl do zákona dán s dobrým úmyslem, ale je zneužitelný. Trestní stíhání může být zahájeno i pro nesmyslnou věc jen kvůli tomu, že se někdo mstí úředníkovi za jeho rozhodnutí. Tito úředníci jsou stíháni pouze za nedbalost. Protože to nedokáži opravit, navrhl jsem to ze zákona úplně vypustit," řekl deníku Aktuálně.cz senátor Jílek.

"Stíhají je sice pro nedbalost, ale my si myslíme, že to byl úmysl. Je samozřejmě otázka, jakou roli v tom hrála vláda nebo bývalý starosta. Navíc soud ale může jejich čin ještě překvalifikovat," míní ale Jiří Nezhyba z EPS.

Úředníka, který je stíhán pro korupci nebo úmysl, by přitom senátor ve funkci rozhodně nenechával. "Chci donutit ministra Bublana ke změnám. Určitě se mu to podaří stihnout dřív, než upravený zákon začne platit," míní Jílek.

Jsou doma, úřad nefunguje...

Podle senátora jsou úředníci spojení s kauzou LG.Philips postiženi nesmyslně a policie vyšetřuje tento případ zdlouhavě. "Tito úředníci sedí doma a jejich úřady jsou v rozvalu," argumentoval mimo jiné v Senátu Jílek.

Jenže to není pravda. Deník Aktuálně.cz zjistil, že všichni čtyři obvinění úředníci pracují a úřady jejich absence neparalyzovala. Zaměstnanec přerovské radnice byl už loni na podzim převeden na post euromanažera. Vysoce postavený úředník kraje, který byl obviněn, pracuje v oddělení projektového řízení odboru strategického rozvoje.

A dva úředníci radnice v Hranicích sice nějaký čas museli zůstat mimo úřad (jeden z nich čtyři měsíce, druhý pouze dva), ale dnes pracují na kontrole investičních akcí a v oddělení informační techniky.

Ochrana veřejnosti skončí

David Ondračka z Transparency International je přesvědčen, že paragraf by měl v zákoně určitě zůstat. "To je špatně. Obvinění je závažná věc a úředníka zbavuje legitimity rozhodovat i o jiných věcech. Je pak nedůvěryhodný," řekl deníku Aktuálně.cz Ondračka.

Tento paragraf slouží především k ochraně veřejnosti, míní lidé z Ekologického právního servisu. "Veřejnost musí být přesvědčena, že o jejich záležitostech rozhodují ti, u kterých nejsou pochybnosti o jejich důvěryhodnosti. Pokud policie už někoho obviní, není to jen tak. Pro převedení na jinou práci nestačí trestní oznámení," řekl deníku Aktuálně.cz Jiří Nezhyba z EPS.

Argumentem pro změnu zákona podle něj nemůže být ani pomalé vyšetřování nebo jednání soudů. "Stát by měl tlačit na zrychlení práce těchto orgánů. Trestně stíhaní úředníci se navíc mohou domáhat svého očištění žalobou," uvedl Nezhyba.

"Je to rozumné. Úředníci mohou být bez práce i pět let, než rozhodne soud. Přitom část platu mají zákonem garantovanou jen rok, dál to nikdo neřeší," argumentuje naopak mluvčí radnice v Hranicích Petr Bakovský.

Připomíná, že například starostové obcí nebo hejtmani, kteří mají daleko větší pravomoci než úředníci, mohou zůstat ve funkcích i kdžy jsou obviněni, a dokonce i poté, co je soud odsoudí.

Změna? Opět bez diskuse

Návrh senátora KDU-ČSL prošel jednáním o zákonu bez jakékoliv diskuse, stejně jako nedávno ve sněmovně vypuštění paragrafu o tunelování z trestního zákoníku.

"Trestní stíhání je zahájeno až okamžikem obvinění dotčené osoby, nikoli podáním trestního oznámení," připomínal před hlasováním ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD).

I přes nesouhlas ministerstva vnitra  zvedlo ruce 41 senátorů ze 70 přítomných. Zákon má získal podporu napříč politickými stranami, proti byl pouze mostecký senátor Jiří Balín (KSČM). Zdrželo se ale 28 zákonodárců, z toho celý klub SNK.

Co se ještě změní

V několika zákonech, které se týkaly obcí a krajů, senátoři podpořili také obnovení oficiálního používání historického titulu městys. Na navrácení titulu by měly mít nárok obce, které toto označení užívaly před vznikem národních výborů v roce 1954.

Mezi dvacítku stávajících statutárních měst navrhli zařadit Děčín, Chomutov, Přerov a také Frýdek- Místek. Nová úprava zákonů také počítá s tím, že správnost obecně závazných vyhlášek a opatření bude do budoucna kontrolovat místo krajů ministerstvo vnitra.

Senátoři se shodli také na tom, že kromě končících starostů mají mít ze zákona nárok na odstupné až do výše tříměsíčních odměn i odcházející místostarostové. Nárok na odstupné by naopak neměli mít zastupitelé, kteří by byli pravomocně odsouzeni za úmyslný trestný čin.

Jedna z novel také umožní dřívější vznik nových obcí. Osamostatnění části obce by nově mělo být možné vždy k 1. lednu. Dosud museli obyvatelé čekat na 1. leden roku až následujícího po komunálních volbách. Na základě výsledku místního referenda se mohou osamostatnit obce, které mají alespoň 1000 obyvatel.

 

Právě se děje

Další zprávy