Praha - Před 65 lety, kdy v Praze vrcholilo povstání proti německým okupantům, na zahradě rodiny Bretschneiderových v Hornokrčské ulici postavili esesáci osmnáct mužů do řady a vypálili do nich ze svých zbraní.
Za masakr, který jakoby zázrakem přežili čtyři z povstalců, nebyl nikdy nikdo potrestán. A to i přesto, že speciální odbor Státní bezpečnosti v 70. letech vypátral několik viníků.
"Žili i v NDR nebo dokonce v Bratislavě. Byli to členové Hlinkovy gardy. Případ ale byl nakonec zameten pod stůl," řekl Aktuálně.cz Jaroslav Čvančara z Ústavu pro studium totalitních režimů, který málo známou událost z konce druhé světové války zmapoval.
"S největší pravděpodobností byli viníci masakru v Hornokrčské ulici získáni jako agenti. Tak se to obvykle dělávalo," dodal Čvančara.
Sedmnáctiletí esesáci masakrovali obyvatelstvo
V oblasti dnešní Prahy 4 se v květnu 1945 odehrály zvláště ostré boje. Pražané tam postavili 123 barikád, které ovšem nedokázaly zcela zadržet postup německých jednotek včetně tanků.
"Civilní obyvatelstvo zde bylo vystaveno mimořádnému teroru. Mladí frekventanti SS, ve věku 17 až 19 let, systematicky 'čistili' obytné domy a vraždili lidi po desítkách," uvedl badatel Čvančara. O československém odboji vydal trojdílnou obsáhlou publikaci Někomu život, někomu smrt, která obsahuje 4300 dobových fotografií.
Jsou mezi nimi i snímky ze zahrady Bretschneiderů, kde se jeden z největších masakrů odehrál. "Dodnes se o něm přitom takřka nepsalo," připomněl Čvančara.
Udali je němečtí civilisté
Bretschneiderovi se svými známými a dalšími Pražany se aktivně zapojili do bojů na barikádách. Osudným se jim stalo, když němečtí civilisté zahlédli, jak přes ploty a zahrady přenášejí zbraně. Němci nejspíš povstalce udali.
"V pondělí 7. května před desátou ráno bylo okolí Bretschneiderovy vily obklíčeno. Skupina po zuby ozbrojených mladíků se začerněnými tvářemi zazvonila u vrátek," popisuje událost před 65 lety Čvančara.
Vojáci křičeli německy, někteří z nich srbochorvatsky i slovensky. Všichni přítomní muži byli za stálého bití a kopání vyvedeni před vilu, údajně z odvetných důvodů. Zatímco esesáci rabovali v domě, jiní přivlekli další Čechy ze vzdálených i sousedních domů. Přiveden byl i náhodně kolemjdoucí dvaasedmdesátiletý muž.
Matka se na masakr musela dívat z okna
Osmnáct mužů pak bylo odvedeno na zahradu vily, kde pod kvetoucími stromy museli vytvořit řadu. Padly výstřely, pak další.
Masakr musela z okna domu sledovat pod ozbrojeným německým doprovodem matka Kateřina Bretschneiderová. Viděla, jak na zem padá její muž i osmnáctiletý syn Vilém. Do druhého dne ji zešedivěly vlasy.
Její manžel a syn přitom žili, i když byli těžce zranění. Syn Vilém se dokonce doplazil k sudu s vodou, jenže pak se najednou esesáci vrátili a střelou do hlavy ho zabili.
Masakr nakonec přežil jen otec Jindřich Bretscheider a další tři muži. Jeden z nich měl přitom v těle šest kulek. "Téměř rok ležel v sanatoriu, ale přežil," dodal badatel Jaroslav Čvančara.