Trváme na požadavcích. Stávkující studenti chtějí v Karolinu zůstat další noc

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 11. 2019 17:57
Asi 20 studentů z iniciativy Univerzity za klima, kteří ve středu obsadili vstupní halu rektorátu Univerzity Karlovy v Karolinu, chce na místě zůstat i přes noc na pátek. Nadále žádají rezignaci rektora Tomáše Zimy, který se podle nich staví nezodpovědně k ochraně klimatu. Univerzita Karlova má zhruba 45 tisíc studentů, mezi dvacítkou stávkujících na místě jsou i studenti z jiných škol.
Studenti žádali odstoupení rektora Karlovy univerzity Tomáše Zimy. | Video: Aktuálně.cz

Zima podle protestujících studentů svým jednáním diskredituje vědu v očích veřejnosti a využívá peněz k vlastnímu zviditelnění. "Proto jsme v případě Univerzity Karlovy nuceni nejprve požadovat jeho odstoupení, než může začít jakákoli konstruktivní debata o zapojení univerzity do řešení klimatické krize," přečetla jedna ze studentek z tiskové zprávy.

Studenti se také proto rozhodli pokračovat v okupační stávce v Karolinu, kde jsou od středy odpoledne, i přes další noc. Zima už ve středu řekl, že neodstoupí.

Mluvčí UK vpodvečer uvedl, že vedení školy s nočním pobytem studentů souhlasí. Podobně jako v noci na dnešek bude na studenty dohlížet vrátný a historická i administrativní část budovy se uzavřou.

Foto: Helena Havranová

"Nesouhlasíme se všemi kauzami rektora a nedůvěřujeme tomu, že by mohl řešit klimatickou krizi. Požadujeme proto jeho odstoupení. Budeme tady, dokud se nerozhodneme jinak nebo dokud neodstoupí nebo ho neodvolá Akademický senát," řekl jeden ze studentů Miloš Říha.

Prorektor Jan Konvalinka studentům ve čtvrtek na tiskové konferenci řekl, že respektuje jejich právo vyjádřit názor. Doporučil jim ale, aby se místo stávkování v Karolinu raději zapojili do diskusí akademických senátů svých fakult.

Studenti uvedli, že mezi nimi nejsou jen posluchači Univerzity Karlovy (UK), ale i jiných vysokých škol v Praze, Brně či Olomouce. Studují například umělecké, matematicko-fyzikální nebo humanitní obory.

Rektor odstoupit nehodlá

Protestující Zimovi vytýkají zejména aféru kolem spolupráce univerzity s úvěrovou společností Home Credit, která se zavázala univerzitě po dobu tří let poskytovat ročně půl milionu korun. Vedení univerzity čelilo za toto partnerství kritice a Home Credit od smlouvy následně odstoupil.

Vedle toho studenti poukazují na to, že Home Credit patří Petru Kellnerovi, který přispívá Institutu Václava Klause, jenž popírá klimatické změny. Zima řekl, že neodstoupí.

Ve své reakci ve středu rektor uvedl, že téma změny klimatu považuje za velmi vážný problém, kterému se univerzita intenzivně věnuje. Za důležité považuje i aktivity studentů, které na téma upozorňují. Dodal, že vítá kritickou diskusi, ale setkání se zástupci stávkujících studentů ve středu podle něj ukázalo, že o debatu příliš zájem nemají. Rektor se studenty diskutoval ve vstupní hale, kterou obsadili.

Protest studentů začal v úterý v budově Filozofické fakulty UK. Prostory vestibulu v Karolinu obsadili studenti ve středu odpoledne. Historická část budovy a administrativní část se na noc zavřely. Na studenty dohlížel vrátný. Podle Říhy i mluvčího UK Václava Hájka byl v budově klid. Hájek řekl, že nemá hlášení o žádných škodách.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ukrajinská policie dopadla podezřelé z vraždy novináře Šeremeta. Zemřel při výbuchu bomby

Ukrajinská policie zadržela a obvinila podezřelé z vraždy novináře Pavla Šeremeta. Toho před třemi lety v centru Kyjeva zabil výbuch bomby nastražené v autě. Zadržení podezřelých ve čtvrtek oznámil ministr vnitra Arsen Avakov. Šeremet v minulosti pracoval jako novinář také v Bělorusku a v Rusku.

"Policie právě zadržela a se souhlasem generální prokuratury obvinila podezřelé z účasti na vraždě Pavla Šeremeta. Je to výsledek velmi složité a úporné práce skutečných profesionálů a důležitý krok k úplnému objasnění případu," napsal Avakov na Twitteru a poděkoval kriminalistům. Očekává, že soud na podezřelé uvalí vazbu. O podrobnostech případu slíbil novináře informovat později spolu s náčelníkem kriminální policie.

Mezi zadrženými je podle médií i hudebník a bývalý účastník bojů s proruskými separatisty na východě země Andrij Antonenko. "Právě mě obviňují ze Šeremetovy vraždy, přímo teď a na mém dvoře," napsal na sociální síti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy