Stávkující studenti přespí v Karolinu, chtějí klimatická opatření i rezignaci rektora

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 13. 11. 2019 18:58
Účastníci studentské okupační stávky za klima okupují rektorát univerzity v budově Karolina, v níž hodlají zůstat i přes noc. Vedení univerzity jim to večer povolilo. Studenti žádají nejen konkrétní opatření vlády na ochranu životního prostředí, ale i odstoupení rektora UK Tomáše Zimy, kterému vyčítají několik kauz. Zima uvedl, že odstoupit nehodlá.
Reakce studentů na rektora Tomáše Zímu | Video: Twitter/Milan Jaroš

Studenti stávkující za klima dorazili do Karolina kolem 15:00 z budovy Filozofické fakulty, jejíž chodby obsadili v úterý a v noci na středu. Pochodu ke Karolinu se podle policistů zúčastnilo zhruba 80 vysokoškoláků. Kolem 18:00 bylo na místě asi 40 studentů, kteří se rozhodli v budově přenocovat. Univerzita Karlova měla podle statistik ministerstva školství v minulém školním roce zhruba 45 tisíc studentů. Zda budou stávkující studenti v protestu pokračovat i v dalších dnech, podle jejich mluvčího Kryštofa Říhy rozhodnou ve čtvrtek dopoledne.

Ve středu odpoledne protestující cestou ke Karolinu skandovali mimo jiné heslo Radši lepší klima nežli rektor Zima. Rektor s nimi diskutoval ve vstupní hale, kterou obsadili. Jeho argumenty ale studenti nepřijali, skandovali Rezignaci a pískali na něj. Tvrdili, že rektora neuznávají jako autoritu. Zima jim řekl, že odstoupit nehodlá, a odešel. "K odstoupení nemám důvod, plně se soustředím na řízení univerzity a její rozvoj," uvedl.

Stávkující rektorovi vytýkají zejména aféru kolem spolupráce UK s úvěrovou společností Home Credit, která se zavázala univerzitě po dobu tří let poskytovat ročně půl milionu korun. Vedení univerzity čelilo za toto partnerství kritice a Home Credit od smlouvy následně odstoupil. Vedle toho studenti poukazují na to, že Home Credit patří Petru Kellnerovi, který přispívá Institutu Václava Klause, jenž popírá klimatické změny.

Studenti vyčítají rektorovi i problém s čínskou ambasádou, která skrytě financovala akce školy, jak upozornil deník Aktuálně.cz, ale i jeho zásah do plagiátorské aféry nyní už bývalého prorektora UK Martin Kováře. Za odstoupení rektora vznikla také petice, pod níž je aktuálně přes 1100 podpisů.

Vysokoškoláci v Karolinu několikrát prohlásili, že potřebují akademiky, kterým mohou věřit. Skandovali proto jasnou výzvu: Rezignaci. Zima v reakci na to ale uvedl, že nerezignuje. Řekl také, že téma změny klimatu považuje za velmi vážný problém, kterému se univerzita intenzivně věnuje. Za důležité považuje i aktivity studentů, které na téma upozorňují. Dodal, že vítá kritickou diskusi, ale setkání se zástupci stávkujících studentů podle něj ukázalo, že o debatu příliš zájem nemají.

Deník Aktuálně.cz opakovaně oslovil rektora s žádostí o rozhovor, aby vysvětlil především nejasnosti kolem financování Česko-čínského centra, které ve středu zrušil kvůli zjištěním deníku Aktuálně.cz. Rektor původně rozhovor přislíbil, později však přes svého mluvčího vzkázal, že má momentálně nabitý diář a nabídl termín "v druhé třetině prosince".

Přespali na chodbách univerzity

Atmosféra v Karolinu byla večer poklidná, demonstranti si tlumeně povídali kolem spacáků, karimatek a stanu, který si postavili. Rozvěsili transparenty s nápisy jako "Máme holé lesy" nebo "Kdy už skončí kapitalismus?". Neblokovali vchod do budovy a nechali zaměstnance univerzity odcházet. Zástupci rektorátu jim kolem 18:00 oznámili, že studenti budou moct v atriu Karolina zůstat i přes noc. Dohlížet na ně bude noční vrátný. Historická část budovy, kde je například Velká aula, a administrativní část se zavře.

Vysokoškoláci protestují proti klimatickým změnám a za lepší ochranu životního prostředí po vzoru středoškoláků. Zástupci iniciativy Univerzity za klima na úvod stávky v úterý mimo jiné přečetli prohlášení, ve kterém upozornili na to, že stávkou nemíří proti vedení FF UK, ale chtějí vyzvat vládu k omezení emisí.

Společnost podle nich potřebuje změnu ve svém přístupu k životnímu prostředí a lidé by v tomto ohledu měli být aktivnější. Následně se skupina vysokoškoláků vydala do budovy fakulty, kde nakonec strávili i noc. Organizátoři uvedli, že v budově přespalo kolem 300 lidí.

Vedení fakulty v úterý původně odmítalo studentům přespání ve škole povolit, svolilo k tomu až večer. Proděkan fakulty Daniel Soukup to odůvodnil tím, že do úterního večera nefungovala komunikace ze strany organizátorů, takže vedení školy nevědělo, co se bude ve škole dít. "Nemohli jsme přespání dovolit z bezpečnostních důvodů. Ale v podvečer se situace radikálně změnila, dospěli jsme k domluvě a noc proběhla výborně," řekl Soukup a doplnil, že se s organizátory domluvil na řešení případných škod.

Okupační stávka na FF UK | Video: Jakub Zuzánek, Helena Havranová
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zaorálkův odhad: Muzea a galerie otevřou v půlce února, kina a divadla v březnu

Pokud se epidemická situace v Česku bude zlepšovat, muzea a galerie by mohly otevřít v polovině února, kina a divadla pak nejdřív v půlce března. V pondělním pořadu Události, komentáře České televize to řekl ministr kultury Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Vláda ve středu představí upravený protiepidemický systém známý pod zkratkou PES. V pátém stupni nově umožní zprovoznit výdejní okénka pro knihovny, sdělil ministr. Ve čtvrtém stupni se teoreticky otevře šance pro hudbu či divadlo, avšak maximálně pro 20 procent kapacity hlediště a ne více než 300 lidí, kteří budou muset mít respirátory a prokázat se negativním testem. "Bude to pro mimořádné akce," naznačil Zaorálek. Fungování v takto omezeném režimu uplynulé dny kritizovali ředitelé pražského Národního divadla či ostravského Národního divadla moravskoslezského, podle nich se za těchto okolností nevyplatí hrát.

Zaorálek tomu v Událostech, komentářích přitakal, když řekl, že tato opatření jsou pro běžný provoz příliš tvrdá. Podle něj by se tak koncerty a divadla mohly ve větší míře vrátit až po přechodu Česka do třetího stupně protiepidemického systému. "Tam by byla možnost jít bez negativních testů, bylo by to pouze s respirátory, a tam se otevře šance pro 30 procent diváků. První šance pro divadla a kina tak svitne v tom třetím stupni, což bude při pozitivním vývoji epidemie nejdříve v polovině března," odhaduje ministr kultury.

před 4 hodinami

Getafe vstřelilo v Bilbau rekordně rychlý gól, ale utrpělo debakl

Fotbalisté Getafe sice skórovali v Bilbau už v 18. sekundě a vstřelili svůj nejrychlejší gól ve španělské lize v historii, z Baskicka ale nakonec odjeli s debaklem 1:5. Athletic se po vysokém vítězství posunul z třináctého místa tabulky na deváté, na třinácté místo kleslo Getafe.

Hosté šli do vedení hned z první akce zápasu díky hlavičce Marca Cucurelly. Už ve 13. minutě však podobně zblízka, ale akrobaticky nohou, srovnal Raúl García. Athletic skóre otočil pět minut po přestávce díky hlavičce Yeraye Álvareze a pojišťovací trefu přidal po hodině hry také hlavou opět García. Další dvě branky domácí vstřelili v závěrečné čtvrthodině.

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Bilbao - Getafe 5:1 (12. a 61. R. García, 50. Álvarez, 75. Berenguer, 82. De Marcos - 1. Cucurella).

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zemřel designér a keramik Václav Šerák

Ve věku 89 let zemřel designér a sochař Václav Šerák. Byl autorem mnoha keramických plastik a designérem výrobků několika keramických závodů. Svůj monumentální expresivní styl uplatnil také v architektuře nebo při tvorbě plastik z ledu a sněhu. O jeho sobotním úmrtí v pondělí informovala kurátorka Dita Hálová, která mu roku 2014 v pražském Uměleckoprůmyslovém museu připravila retrospektivní výstavu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Hvězdou týdne v NHL je díky pěti gólům Toffoli

Hvězdou týdne v NHL byl vyhlášen útočník Tyler Toffoli z Montrealu. Osmadvacetiletý Kanaďan byl ve sledovaném období nejlepším střelcem soutěže s pěti góly ze čtyř zápasů, během nichž si připsal celkově osm bodů.

Toffoli pomohl Canadiens stát se teprve druhým týmem v historii NHL, jenž získal alespoň bod v prvních šesti utkáních sezony. Montreal je navíc všechny odehrál na ledě soupeře.

Druhou hvězdou byl vyhlášen veterán Joe Pavelski. Šestatřicetiletý centr dovedl Dallas ke dvěma vítězstvím v úvodních dvou zápasech sezony sedmi body za tři góly a čtyři asistence, v obou případech navíc vstřelil vítězné branky.

Jako třetí byl oceněn brankář John Gibson z Anaheimu, který minulý týden zlikvidoval 95 z 99 střel. Ve třech utkáních měl průměr 1,33 inkasované branky na zápas a úspěšnost zásahů 96 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy