České UNESCO kritizuje nový stavební zákon. Vyškrtnou nám památky ze seznamu, varuje

Tomáš Klézl ČTK Tomáš Klézl, ČTK
21. 6. 2019 20:05
Připravovaná novela stavebního zákona, kterou chce vláda Andreje Babiše zjednodušit a zrychlit povolování staveb, čelí kritice ze strany památkářů. Po Mezinárodní radě pro památky a sídla už premiérovi poslala dopis se stížností také Česká komise pro UNESCO. Její zástupci tvrdí, že nový zákon může ohrozit umístění českých památek na Seznamu světového dědictví. "Zákon naprosto neguje mnohaleté úsilí památkové péče," napsali v dopise premiérovi.
Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého.
Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého. | Foto: Lenka Matoušková

Navržená úprava se zaměřuje na zjednodušení stavebních změn a budování nových staveb a opakovaně si dává za cíl zrychlení rozhodovacích procesů. Podle České komise pro UNESCO ale vůbec neřeší oblast ochrany architektonického a archeologického dědictví. Tím porušuje několik mezinárodních úmluv, do kterých je Česko zapojeno, včetně těch s organizací UNESCO.

"Zásadním způsobem tím ohrožuje zachování těchto statků na Seznamu světového dědictví, a tím naprosto neguje mnohaleté úsilí památkové péče, jejíž působnost se neoddělitelně dotýká stavebního práva a územního plánování," varuje komise.

Památkáři dále zákonu vytýkají, že se orientuje spíše na regulaci novostaveb a ne na opravy stávajících objektů. Tím podle nich směřuje k okleštění principů ochrany veřejného zájmu na uchování hodnot kulturního dědictví.

Podle předsedy komise Stanislava Štěcha zákon nerespektuje ani preambuli české ústavy, konkrétně její část o udržování kulturního a přírodního bohatství. "Věcný záměr podle našeho názoru ani jednu z forem dědictví ani nestřeží, ani nerozvíjí, ale naopak vážně ohrožuje," napsal v dopise.

Stížnosti na zákon se kupí

Nový stavební zákon už ve čtvrtek v dopise premiérovi zkritizoval také Český národní komitét Mezinárodní rady pro památky a sídla. Tvrdí, že návrh protežuje zájmy developerů na úkor ochrany památek, neřeší zrychlení výstavby pro drobné stavebníky a zároveň buduje drahý systém integrovaného stavebního úřadu, který představuje vysoce korupční prostředí.

Cílem nového stavebního zákona je podle ministerstva pro místní rozvoj zjednodušit a zrychlit povolování staveb ze současného průměru 5,4 roku na jeden rok. Návrh počítá se zavedením jednoho nejvyššího stavebního úřadu, který by zastřešoval 14 krajských úřadů a místní pracoviště.

Kromě nového stavebního zákona připravuje Ministerstvo pro místní rozvoj také novelu stávajícího, zavádějící takzvanou fikci souhlasu. Pro povolení stavby je dnes nutné závazné stanovisko desítek institucí a nová úprava by měla zabránit tomu, aby se povolení stavby zarazilo na liknavém přístupu některé z nich, což se podle stavebníků běžně děje. Podle návrhu by po uplynutí lhůty povolení nevydával úředník, ale kladné stanovisko by generoval automaticky počítač. Tento aspekt již dříve kritizovali odborníci na kulturní dědictví.

Největší oáza, industriální město i skrytá místa křesťanů. Na seznam UNESCO přibyly nové památky

Největší oáza, industriální město i skrytá místa křesťanů. Na seznam UNESCO přibyly nové památky | Video: Reuters, Associated Press
 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy