Stát chce motivovat obce ke stavbě bytů, na každý pátý nabízí stoprocentní dotaci

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 12. 2018 16:00
Stát chce finančně motivovat obce k budování bytů, kterých je nedostatek. Využít mohou programu Výstavba, díky němuž lze získat na pětinu bytů od státu stoprocentní dotaci. Na úterním setkání se středočeskými starosty a vedením kraje v Praze to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Kristýna Padrtová

Podle premiéra schází dostupné bydlení a nájemné je vysoké. Pokud nějaká obec vybuduje například sto bytů a dvacet z nich bude určeno na sociální účely, stát jí poskytne stoprocentní dotaci. "Takže vlastně těch dvacet bytů bude zdarma," uvedl Babiš. Upozornil i na to, že například v Praze trvá postavení bytu deset let, proto by se měl podle něj také změnit stavební zákon.

Ne všechny obce podle zástupců oslovených ČTK program využijí. "V současné době asi neplánujeme, že bychom se do tohoto projektu zapojili," uvedl místostarosta Kostelce nad Labem na Mělnicku Vladimír Těšínský (Kostelec - náš domov). Město si podle něj byty prozřetelně nechalo a až na malé výjimky je neprivatizovalo. Podle Těšínského je v Kostelci spíše poptávka po individuální bytové výstavbě.

Podle starosty Dolních Břežan u Prahy a opozičního krajského zastupitele za STAN Věslava Michalika by podpora státu mohla být vyšší. "Jestli jsem to správně pochopil, tak je to vlastně dvacetiprocentní dotace. Mně to připadá málo, aby to bylo opravdu motivační," řekl. Dolní Břežany by mohly pomoc státu využít pro projekt výstavby deseti bytů. "Pokud by byla dvacetiprocentní dotace bez nějakých dodatečných podmínek, tak bychom ji využili, protože je lepší dostat něco než nic," dodal Michalik.

Ve středních Čechách podle Babiše přetrvávají problémy s vodohospodářskou infrastrukturou v malých obcích, mnoho domácností topí uhlím, v některých oblastech je sucho. Velké množství silnic je v havarijním stavu, letos na jejich opravy vláda kraji poslala 677 milionů Kč. Potřeba je dobudovat silniční síť, dálnici do Rakouska nebo Pražský okruh. Kvůli dostavbě okruhu se chce premiér sejít s novým vedením pražského magistrátu. Důležitým úkolem je i budování rychlodráhy do Kladna se zastávkou na letišti, dodal.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (piráti) se společně se svým náměstkem pro finance Pavlem Vyhnánkem (Praha Sobě) podle svých slov sejde s premiérem Babišem v příštím týdnu.

Již čtvrté setkání primátorů a starostů z regionu se opět koná v Clarion Congress Hotelu Prague ve Vysočanech. Pozvánku na něj dostalo 1140 zástupců středočeských obcí, dorazilo jich 490.

Poprvé se podobné setkání uskutečnilo loni v únoru v Kongresovém centru Praha, tehdy se ho zúčastnilo přes 600 starostů. V tomtéž roce v srpnu následovala akce ve Slovanském domě, na kterou dorazilo 450 zástupců obcí. Třetího setkání, které se konalo letos v březnu také v Clarion Congress Hotelu Prague, se zúčastnilo 316 starostů. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) to tehdy označila za dostatečné. Poukázala na to, že hodně starostů je neuvolněných a nemohou si brát na každé setkání dovolenou.

Vykašlete se na vesnice pro lůzu, připravte zákon o sociálním bydlení, apeluje Martin Šimáček z Institutu pro sociální inkluzi:

Poslanci, změňte insolvenční zákon tak, aby umožňoval oddlužení i těm nejvíce zadluženým, apeluje Martin Šimáček z Institutu pro sociální inkluzi. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Místo po Ferim na pražské kandidátce obsadí za TOP 09 starosta Prahy 6 Kolář

Místo na pražské kandidátce Spolu do podzimních sněmovních voleb, které se uvolnilo po bývalém poslanci TOP 09 Dominiku Ferim, obsadí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Rozhodl o tom dnes výkonný výbor TOP 09, který zasedl v Jihlavě. ČTK to sdělil mluvčí strany Vladan Vaněk. Na pražské kandidátce koalice Spolu, kterou tvoří ODS s lidovci a TOP 09, byl Feri původně na čtvrtém místě a Kolář na devátém. Feri koncem května rezignoval na svůj mandát i na členství v TOP 09 poté, co ho několik žen obvinilo ze sexuálního obtěžování a násilí. Odmítl, že by se dopustil sexuálního násilí, omluvil se ale za nevhodné či nepatřičné chování. Případem se zabývá policie.

V čele pražské kandidátky koalice Spolu stojí předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Dvojkou je starostka Prahy 2 Jana Černochová a trojkou poslanec Marek Benda (oba ODS). Na devátém místě, kde byl původně Kolář, nyní bude radní Prahy 2 Michal Zuna. "Dříve zvolené pořadí kandidátů za TOP 09 se pouze posunulo o jednu příčku směrem nahoru," uvedl mluvčí. Na poslední místo za TOP 09 nastoupí jako první náhradník radní Prahy 8 Tomáš Slabihoudek.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie zadržela muže, kterého podezírá, že v německém Espelkampu zastřelil dva lidi

Německá policie po několika hodinách pátrání zadržela muže podezřelého ze střelby ve městě Espelkamp, při které zemřeli dva lidé, uvedla agentura Reuters.

Deník Bild napsal, že se střílelo dopoledne v centru města, které má přibližně 25 000 obyvatel. Německá média nejprve informovala o jednom mrtvém a jednom těžce zraněném. Později policie podle zpravodajské televize n-tv oznámila, že při střelbě zemřel druhý člověk. Na místo byli vysláni příslušníci speciální policejní zásahové jednotky SEK.

Podle deníku Bild policie předpokládá, že jde o čin šíleného střelce. Stanice Deutsche Welle uvádí, že policie zatím vylučuje spekulace o terorismu.

Oběťmi střelby jsou muž a žena, uvedla policie. Z jejích informací vyplývá, že se střílelo v jednom z domů a také před ním. Podle regionálního deníku Westfalen-Blatt se do pátrání po podezřelém zapojili policisté z celého regionu a po několika hodinách ho dopadli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Obraz Antonína Slavíčka Léto se v aukci prodal za 12,4 milionu korun

Malba Antonína Slavíčka s názvem Léto se na dnešní aukci v Praze prodala za 12,4 milionu korun včetně aukční přirážky. Nejde o autorův rekord, ale je to jedno z jeho nejlépe prodaných děl, řekl Milan Dřímal za pořádající galerii Arthouse Hejtmánek.

Obraz z roku 1897 zachycující bujnou louku chvějící se v horkém letním vzduchu byl naposledy vystaven v roce 1961, na veřejnosti se tak nyní znovu objevil po 60 letech. Slavíček, jeden ze zakladatelů českého moderního malířství, je označován za nejvýznamnějšího českého impresionistu. Vyvolávací cena obrazu byla 5,5 milionu bez aukční přirážky.

Za vyšší cenu než dnes byl v minulosti prodán Slavíčkův obraz Na lavičce z roku 1899, v aukci v listopadu 2016 za 18 milionů korun. Další jeho slavné dílo Žně v Kraskově (1906) bylo v květnu 2017 vydraženo za 13,4 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy