Vláda bude odvolávat státní tajemníky, prosadily ve sněmovně ANO, ČSSD, KSČM a SPD

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 10. 2018 13:32
Koalice ANO a ČSSD s podporou KSČM a SPD prosadila v Poslanecké sněmovně novelu služebního zákona v podobě, jež by ministrům umožnila odvolávat státní tajemníky. Opozice označuje chystanou změnu za návrat k politizaci státní správy. Návrh musí projít ještě Senátem.
Návrh prosadilo hnutí ANO ve spolupráci s ČSSD, SPD a KSČM.
Návrh prosadilo hnutí ANO ve spolupráci s ČSSD, SPD a KSČM. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Novelu služebního zákona odsuzují kromě opozice také uskupení Rekonstrukce státu a Odborový svaz státních orgánů a organizací, podle něhož sněmovní úpravy odstranily jen nejhrubší nedostatky původního vládního návrhu.

Návrh, aby státní tajemníci na ministerstvech už nebyli kárně odpovědní, ale mohli být vládou odvoláni stejně jako náměstek ministra vnitra pro státní službu, předložila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO).

"Státní tajemníky dáváme do stejného režimu, v jakém je šéf státní služby," uvedla. Změnu hájila tím, že se režim sjednotí a odvolání bude dál přezkoumatelné soudem, stejně jako u jiných státních úředníků.

Marek Benda (ODS) namítal, že změna by znamenala odklon od depolitizace státní správy, pokud by každá nová vláda mohla vyměnit všechny státní tajemníky. Připomněl, že státní tajemníci jsou odpovědni za personální obsazování úředníků na ministerstvech.

Dolní komora na návrh Kateřiny Valachové (ČSSD) prodloužila ze 40 na 60 služebních dnů lhůtu, po níž by bylo možné úředníka hodnotit. Pokud by jeho působení bylo shledáno nevyhovujícím, měl by mít na nápravu 90 místo 40 dnů. Totéž navrhovali i opoziční lidovci.

KDU-ČSL podle očekávání neuspěla se snahou zrušit plánovaný dvoukolový systém výběrových řízení na pozice ve státní správě, který má nahradit na rozdíl od dosavadních tří. Právě toto ustanovení by podle opozice i odborů umožnilo vládě zbavit se po systemizaci nepohodlných úředníků a obsadit jejich místa lidmi ze spřátelených firem. Do druhého kola by se totiž mohli kromě kariérních úředníků přihlásit i lidé mimo státní správu, pokud mají zkušenost z řídicích funkcí.

Zuzana Ožanová (ANO) prosadila možnost pružněji obsazovat volná služební místa, a to i maturanty s příslušnou praxí, kteří by se zavázali do devíti let získat předepsané vyšší odborné nebo vysokoškolské vzdělání. Poslankyně navrhla také zmírnit požadované vzdělání pro vládní a ministerské rady; nemuseli by mít titul magistra, stačil by jim bakalářský.

Novelu předložila ještě menšinová vláda ANO. Nová pravidla by podle vládního hnutí měla více otevřít státní správu odborníkům zvnějšku a usnadnit odvolání vedoucích pracovníků na základě nového systému hodnocení.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy