Funkce tajemníka, kterou zastává Poche, po jmenování ministra zanikne, řekl Petříček

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 10. 2018 12:11
Miroslava Pocheho ČSSD původně navrhla na ministra, prezident Miloš Zeman ho ale odmítl jmenovat.
Miroslav Poche.
Miroslav Poche. | Foto: ČTK

Praha - Funkce politického tajemníka na ministerstvu zahraničí, kterou zastává europoslanec Miroslav Poche (ČSSD), po jmenování řádného ministra zanikne. Novinářům to po schůzce s premiérem Andrejem Babišem (ANO) řekl náměstek ministra Tomáš Petříček (ČSSD), kterého sociální demokracie na ministra nominovala.

Babiš později řekl, že je důležité, že Poche na ministerstvu skončí. Podle něj je třeba, aby Česko mělo samostatného ministra, kterého nikdo neřídí. Pocheho ČSSD původně navrhla na ministra, prezident Miloš Zeman ho ale odmítl jmenovat.

"Ve chvíli, kdy bude řádně jmenován ministr zahraničních věcí, tak pozice politického tajemníka ministra zahraničních věcí už není nutná," řekl Petříček. "Politický tajemník byla pozice, která vznikla v době, kdy pan ministr (vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček /ČSSD/) musel zastávat obě role, takže v tuto chvíli tato pozice zanikne jmenováním," doplnil.

"Pan Petříček mě ubezpečil, že pan Poche už nebude působit na ministerstvu zahraničních věcí, to si myslím, že je důležité," řekl Babiš. "Je to důležité, abychom měli ministra, který je svéprávný, samostatný, kterého nikdo neřídí zezadu," doplnil.

Poche řekl, že o zrušení funkce s Petříčkem mluvil. "Je to pevně navázáno na jeho jmenování ministrem," uvedl. Politický tajemník podle něj má svou roli, když není v resortu plnohodnotný ministr. "Proto může být zrušena. Předpokládám, že jak se bavíme s panem Petříčkem, že budeme nadále velmi úzce spolupracovat," uvedl Poche.

Na diskusi o formě spolupráce je podle něj ještě brzy. "Je tam také limit služební zákon, nemohu být náměstkem, dokud jsem poslancem Evropského parlamentu," dodal. Petříček na Twitteru uvedl, že by chtěl s Pochem spolupracovat například v oblasti evropské politiky.

Petříček také uvedl, že po jeho jmenování by politickým náměstkem ministra zůstal Jan Kaucký (ČSSD). O obsazení druhého místa politického náměstka, které by se uvolnilo jeho jmenováním do ministerské funkce, zatím rozhodnuto není. Babiš na dnešní schůzce podle Petříčka nevznesl žádný požadavek na to, aby místo obsadil zástupce hnutí ANO.

Babiš s Petříčkem mluvili také o fungování české zahraniční politiky a o budoucí spolupráci mezi ministerstvem zahraničí a úřadem vlády. "Mým cílem je, aby Česká republika mluvila navenek jedním hlasem. Proto jsme hovořili o spolupráci mezi úřadem vlády a ministerstvem zahraničí v klíčových oblastech, jako je Sýrie, Libye, vztahy v rámci Evropské unie. V tomto směru myslím, že s panem premiérem budeme schopni nalézt společnou prezentaci navenek," řekl Petříček. Na konkrétním postupu se dnes nedohodli, ale budou chtít klíčová témata spolu projednávat.

Babiš řekl, že se bude chtít sejít společně s Petříčkem a s Hamáčkem a projednat klíčová zahraničněpolitická témata, jako jsou mezinárodní úmluvy, problematika migrace a syrského konfliktu, evropská témata nebo jmenování velvyslanců. Termín schůzky zatím stanoven není, s Hamáčkem o něm patrně budou mluvit ve středu na jednání vlády. Petříčkovi Babiš také doporučil, aby se rychle setkal s ministryní průmyslu Martou Novákovou (za ANO) a jednal s ní o ekonomické diplomacii.

Petříček uvedl, že zatím nemá dohodnutý termín schůzky s prezidentem. Zeman už dříve uvedl, že se bude chtít s navrženým ministrem zahraničí sejít, než ho do funkce jmenuje. Zároveň řekl, že Petříček má pro funkci ministra slušné kvalifikační předpoklady. Nevidí problém ani v tom, že v minulosti kandidát ČSSD působil jako asistent Pocheho v Evropském parlamentu.

Termín schůzky Petříčka se Zemanem nezná ani Babiš

Ani Babiš, který se sejde se Zemanem v úterý večer v Lánech, zatím termín jmenování Petříčka do funkce nezná. "Já myslím, že to proběhne pravděpodobně relativně rychle," řekl pouze o termínu možné schůzky kandidáta na ministra s prezidentem.

"Schůzka (prezidenta) s nominantem na post ministra zahraničních věcí se uskuteční v následujících dnech," napsal mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

ČSSD původně navrhovala na ministra zahraničí Pocheho, Zeman ho ale odmítl jmenovat, a proto úřad od červnového jmenování vlády dočasně vedl Hamáček. V polovině září ČSSD rozhodla, že na šéfa diplomacie navrhne Petříčka. Babiš dnes uvedl, že návrh na jeho jmenování oficiálně odeslal Zemanovi ihned poté, co ho od Hamáčka dostal.

Miroslav Poche v DVTV:

Je to na premiérovi, on má neobsazené ministerstvo, situace není dlouhodobě udržitelná, tvrdí europoslanec ČSSD Miroslav Poche. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy