Na ministerstvo zahraničí se vrací posty náměstků, Poche zatím funkci nemá

ČTK ČTK
10. 7. 2018 15:20
Na ministerstvu zahraničí budou obnoveny posty politických náměstků a vznikne sedmičlenný politický kabinet ministra i analytický odbor. Kandidát na ministra zahraničí ČSSD Poche je stále europoslancem, a proto zatím v žádné funkci nepůsobí.
Miroslav Poche.
Miroslav Poche. | Foto: ČTK

Praha - Europoslanec Miroslav Poche (ČSSD), který je nominandem strany na post šéfa diplomacie, v Černínském paláci v žádné oficiální funkci není, řekl v úterý poslancům zahraničního výboru ministr vnitra a místopředseda vlády pověřený řízením ministerstva zahraničí Jan Hamáček (ČSSD). Členy výboru informoval státní tajemník Miloslav Stašek. Změny jsou zahrnuty v systemizaci, kterou na úterním jednání schválila vláda.

"Pan Poche nemůže působit v oficiální funkci, která by byla v kolizi s jeho mandátem europoslance. Neexistuje žádný smluvní vztah s ministerstvem," řekl Hamáček členům výboru, kteří se o řízení ministerstva zajímali na podnět pirátského poslance Jana Lipavského. "Pokud se na ministerstvu zahraničí objevoval, tak to bylo v rámci přípravy systemizace," dodal Hamáček.

Poche byl na seznamu ministrů, které prezidentovi Miloši Zemanovi navrhl premiér Andrej Babiš (ANO). Zeman však Pocheho odmítl jmenovat a využil nabídky vládní koalice, aby místo něj pověřil řízením diplomacie Hamáčka, který ve vládě zastává také post ministra vnitra.

Když Hamáček přebíral ministerstvo zahraničí, Poche prohlásil, že bude v Černínském paláci působit jako nehonorovaný politický tajemník. O tom, jakou úlohu bude Poche zastávat, se v úterý Hamáček před poslanci vyjádřil neurčitě. "Pokud bychom hledali nějaké angažmá, bude to v souladu se systemizací a nebude to v kolizi se služebním zákonem," řekl.

Státní tajemník Stašek doplnil, že nová systemizace pro resort, kterou v úterý schválila vláda, platí od 15. července. Na úřadě budou obnoveny posty politických náměstků, které při svém nástupu zrušil ministr zahraničí předchozí menšinové vlády hnutí ANO Martin Stropnický.

Znovu vznikne také sedmičlenný politický kabinet ministra. Další změna se týká struktury ministerstva, kdy sloučením dvou odborů vznikne nový analytický útvar.

Poslanci chtěli od Hamáčka slyšet, jak zvládne řízení dvou silových resortů. Ten zopakoval svou dřívější odpověď, že vnitro a diplomacie se v řadě oblastí protínají. Hlavním úkolem, jímž se v roli šéfa diplomacie dosud zabýval, byla příprava na summit NATO, který se koná ve středu a ve čtvrtek. Ve středu Českou republiku na summitu zastoupí prezident Zeman, ve čtvrtek by do Bruselu měla přiletět delegace vedená premiérem Babišem, v níž má být i Hamáček. Jeho účast však závisí na tom, jak bude postupovat hlasování o důvěře vládě, které je naplánováno na středu.

Hamáček také dodal, že se chce v maximální míře účastnit všech jednání unijních ministrů zahraničí a vnitra. Připustil, že v některých případech ho patrně budou muset zastoupit náměstci. Takový postup však podle jeho slov není výjimkou ani u jiných zemí.

Související video: Poche je stále kandidát ČSSD, problém nevyřešíme v rámci dnů, říká Hamáček

Situaci s kandidátem na ministra zahraničí Miroslavem Pochem řešíme, dnes se k tomu sejde předsednictvo, říká předseda ČSSD | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy