Státní maturity čekají dvě hlavní změny. Nejméně úspěšný předmět bude nově povinný

Michaela Endrštová Michaela Endrštová
14. 3. 2019 16:47
Státní maturity projdou změnou. Studenti už za pár let budou skládat maturitu ze tří povinných částí - českého jazyka, matematiky a cizího jazyka. Slohové práce už nebudou hodnoceny centrálně, ale vrátí se do kompetence škol. Stát tak bude hodnotit pouze didaktické testy. Změny plynou z novely školského zákona, kterou ministr školství Robert Plaga poslal koncem února do připomínkového meziresortního řízení.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Economia

V současnosti musí studenti povinně maturovat z českého jazyka a pak si mohou vybrat, zda chtějí cizí jazyk, nebo matematiku. Za pár let by však to však mělo být jinak. 

Slohovky budou hodnotit opět školy samy

Od školního roku 2020/2021 se má státní maturita omezit na didaktické testy, jež vyhodnotí Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Znamená to, že ústní zkoušky a písemné práce z češtiny a cizích jazyků budou hodnotit školy, jako tomu bylo dřív. Ministerstvo školství tak vyslyšelo kritiku učitelů češtiny, kterým se centrální hodnocení nelíbilo.

"Myslím si, že to je krok správným směrem. Třeba v případě slohových prací celý proces státní maturity prodlužovalo období nejistoty. Nejenom já, ale i studenti nebo odborná veřejnost není přesvědčena o tom, že je přínosné slohy centrálně hodnotit. Navíc si nemyslím, že bychom centrálním hodnocením dosáhli objektivnějšího hodnocení. Myslím, že tato chvíle je vhodná k tomu vrátit hodnocení slohů zpátky do škol," řekl k tomu Plaga pro Aktuálně.cz

Neznamená to však, že se snižuje laťka u maturit, pouze se jejich část vrací do škol. "Stát bude dál kontrolovat kvalitu maturit na úrovni didaktických testů," dodal Plaga.

Změny ve státních maturitách vítá například Společnost učitelů českého jazyka a literatury. "Je to rozumné, školy budou moci přizpůsobit zkoušky svým studentům. Pro gymnázia bylo dvacet knih v četbě málo, formální analýza jednoho díla zase nedávala prostor pro interpretace a srovnávání několika děl. Odborné školy mají jiná specifika. Školy si budou moci model ponechat, nebo vytvořit jiný. Co se slohů týče, učitelům i studentům vadila nízká časová dotace, nevhodná témata i neprůhledné hodnocení," říká mluvčí společnosti Veronika Valíková.

Ministerstvo chce dle vlastního vysvětlení novelou posílit vztah mezi hodnotícím učitelem a žákem. Učitel bude mít podle resortu možnost žákovi podrobně vysvětlit hodnocení a zodpovědět případné dotazy.

Maturita z matematiky se odkládá

Povinně maturovat z matematiky měli nejdříve v roce 2020 studenti gymnázií a lyceí, o rok později pak ostatní školy s výjimkou zdravotnických, sociálních a uměleckých oborů. Plaga však nedávno řekl, že chce termín sladit a posunout o rok tak, aby i gymnázia a lycea maturovala z matematiky až v roce 2021/2022.

"Postupný náběh u povinné maturity z matematiky vyvolával určitou nerovnováhu a nestejný přístup. Je správné termín sjednotit, aby byl rovný přístup ke všem, kteří maturitu mají mít povinnou," řekl k tomu Plaga pro Aktuálně.cz

Maturovat z matematiky se přitom středoškolákům nechce. Počet těch, kteří si ji vyberou, pořád klesá. Zatímco loni si ji vybralo 23 procent, letos už to bylo jen 21 procent (17 040) z celkového počtu studentů přihlášených k maturitě. Matematika je navíc nejméně úspěšným maturitním předmětem, loni z ní podle údajů Cermatu propadlo 22,3 procenta studentů.

"Musíme lépe definovat zkušební obsah, aby se studenti s matematikou mohli lépe ztotožnit. Ten strašák studijní neúspěšnosti u maturit tady samozřejmě je, přesto si myslím, že matematika je důležitá, a pokud bude dobře nastavená, tak může studenty i bavit a mohou se k maturitě připravovat lépe," odpověděl Plaga na otázku, zda se nebojí, že povinná maturita z matematiky počet neúspěšných maturantů ještě zvýší.

Maturity v číslech

Letos začnou maturitní zkoušky 10. dubna písemnou prací z českého jazyka a literatury. K maturitě se letos přihlásilo 80 644 žáků. Největší zájem mají o angličtinu, ze které chce maturovat téměř 55 tisíc z nich. Naopak nejmenší zájem je o francouzštinu, kterou zvolilo pouze 83 studentů.

"Dívek se na jaře ke zkouškám plánuje dostavit 43 905, chlapců 36 739. Ve srovnání s jarním termínem 2018 je letos o 300 přihlášených více," říká ředitelka Cermat Michaela Kleňhová.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy