Přechodníky ve výuce zachovejme, ale vypusťme literární teorii, říká mluvčí češtinářů

ČTK ČTK
28. 1. 2019 16:10
Výuka češtiny je podle mluvčí Společnosti učitelů českého jazyka a literatury Veroniky Valíkové v současnosti zatížená příliš velkým množstvím teoretických pojmů. Při plánovaných úpravách obsahu vzdělávání, které chystá ministr školství Robert Plaga, by se proto zaměřila zejména na omezení literární teorie. Společnost češtinářů podle ní zároveň podporuje Plagův záměr vyjmout slohy a ústní zkoušky ze státních maturit a vrátit je na úroveň škol.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: René Volfík/Economia

Plaga na konci loňského roku oznámil, že chce v nejbližší době otevřít diskusi o změnách v plánech učiva. Úpravy má připravit Národní ústav pro vzdělávání, který patří pod ministerstvo školství. Podle Plagy by se měl obsah vzdělávání zúžit a více upřesnit.

Některá média nedávno informovala, že by tak z výuky češtiny mohly zmizet například přechodníky. Valíková by se raději zaměřila na redukci množství teorie ve výuce českého jazyka.

"Já myslím, že revize rámcových vzdělávacích programů by se měla dělat velice citlivě," řekla Valíková. Uvedla, že osobně by přechodníky z obsahu učiva neodstraňovala, protože se s nimi děti mohou setkat například v literatuře. Pokud by se děti s přechodníky neseznámily alespoň pasivně ve škole, mohly by podle Valíkové mít potíže s pochopením jejich významu.

Za posledních deset let nicméně podle mluvčí češtinářů ve výuce češtiny přibylo velké množství teoretických pojmů. Jako příklad uvedla druhy veršů s názvem epizeuxis či anafora, které se v minulosti vyskytly u státní maturity. Podle Valíkové jde o důsledek zavedení státních maturit i jednotných přijímacích zkoušek. "Nabylo tolik teoretických záležitostí, že bych to ze dvou třetin (z plánů učiva) vyházela, protože ty děti se s tím v praktickém životě nesetkají," uvedla.

Valíková se domnívá, že by se výuka měla zaměřit hlavně na to, aby se děti naučily používat jazyk správně. Redukovat podle ní není možné látku, která se týká pravopisu, skloňování či časování.

Za podstatné považuje také například to, aby uměly ve větách dělat čárky. K tomu podle ní potřebují mimo jiné umět rozlišovat hlavní a vedlejší věty. Vypustit by se podle ní ale asi dalo procvičování různých předpon a přípon v nauce o slovní zásobě. "Je dobré vědět, že to existuje, ale v jazyce to funguje i bez toho," podotkla.

Dodala, že Společnost učitelů českého jazyka a literatury podporuje Plagův záměr omezit státní maturity na didaktické testy. Plaga v neděli uvedl, že nové nastavení maturit by mohlo začít fungovat nejdříve za dva roky. Návrh by chtěl předložit do meziresortního připomínkového řízení do konce února.

Češtináři dlouhodobě usilují o to, aby se písemná a ústní zkouška z českého jazyka a literatury vrátila na úroveň škol. Současné centrální hodnocení slohů je podle Valíkové nespravedlivé a nekvalitní. Státní ústní zkouška podle ní odrazuje studenty od četby. Maturant potřebuje seznam 20 knih a u zkoušky analyzuje text pomocí teoretických pojmů, uvedla. "Nesmí interpretovat a nesmí srovnávat knihy," doplnila.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 1 hodinou

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy