Státní maturita začala a bude se zase měnit

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
3. 5. 2011 5:00
Ministerstvo už plánuje, že by byly napřed písemné a až pak ústní zkoušky
Foto: Jan Langer

Praha - Na většině středních škol historicky první jednotná státní maturita ještě nezačala a ministerstvo už pracuje na plánech, které zkoušku už pro příští rok mohou od základu změnit.

Maturita už by neměla být roztažená do tří měsíců, jako je tomu teď, a změnit by se mělo i pořadí jednotlivých bloků zkoušek.

"Navrhneme, aby v první fázi znovu byly písemné zkoušky a ty pak následovaly ústní," řekl Aktuálně.cz náměstek ministra Josefa Dobeše Ladislav Němec, který je zodpovědný za regionální školství a agenda státní maturity mu patří.

Podle něj se školám samotným současný systém nelíbí a špatně ho vnímají.

Těžká verze napůl, lehká na 3/4

Letos maturity na odborných školách začaly už v dubnu praktickými zkouškami z odborných předmětů, v těchto dnech následují ústní zkoušky z češtiny a cizích jazyků a na závěr přijdou písemné testy. Školy musí organizovat jak společnou část maturit, tak vlastní profilovou část.

"V současné podobě však maturity "ukradnou" příliš mnoho času ze školního roku, maturovat se bude celkem 3 týdny (dříve se maturovalo 1 týden), z tohoto důvodu bude ochuzena výuka v ostatních ročnících," potvrzuje nevoli ředitelů škol k současné podobě ředitel pražského gymnázia na Pražačce Miloš Macek.

"Škola totiž nemusí zajistit pouze maturity, ale současně i výuku žáků v nižších ročnících. V červnu, v době "klasifikačního finiše", budou učitelé opravovat písemné maturitní práce státní části," dodává.

Cesta na vysokou

Ministerstvo se snaží udělat ze státní maturity zkoušku, kterou by vysoké školy v budoucnu převzaly místo přijímacích zkoušek.

Kvůli tomu teď v Centru pro zjišťování výsledků vzdělávání vytvářejí speciální koeficient, kterým si škola bude moci přepočítat jak si vzájemně stojí studenti, kteří dělali lehkou a těžkou verzi zkoušky.

"Teď není zřejmé, zda je lepší student, který obstojí na padesát procent v těžké verzi, nebo ten, který uspěje na sedmdesát procent v lehké," vysvětluje náměstek Němec s tím, že přepočet bude už součástí letošního vysvědčení. U přijímacích zkoušek ho školy budou moci využít až příští rok.

Cermat ztratí monopol

Změny se nedotknou jen škol a studentů, ale i státní organizace Cermat. Ta velmi pravděpodobně bude běh státních maturit dále zajišťovat, její pozice organizátora už ale nebude zakotvena v zákoně, jako je tomu dnes.

"Je to nešťastné a neumožňuje nám to operativně řešit problémy, které vzniknou. Já jsem pro to, aby v zákoně byla pouze obecně uvedená příspěvková organizace ministerstva školství," dodává Němec.

Podle něj pak nebude problém jednotlivé povinnosti plynoucí z přípravy maturity rozdělit i mezi více úřadů.

 

Právě se děje

Další zprávy