Státní maturita je moc lehká, některé školy ji přitvrdí

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
13. 5. 2011 15:11
Nad školní částí maturity se zapotí hlavně gymnazisté
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Stát letos poprvé pořádá hromadnou státní maturitu, aby porovnal kvality studentů, kteří opouštějí střední školu. I tak se najdou školy, kde bude získání maturity stát mnohem větší úsilí než jinde.

Zvlášť ředitelům gymnázií se státní zkouška často zdá příliš snadná a své svěřence chtějí pořádně otestovat ve školní části maturity. Tu má pod palcem právě ředitel školy.

"Písemné práce například z matematiky budou na naší škole určitě obtížnější než státní maturita, a to i ve srovnání s vyšší verzí. Od studentů budeme chtít skutečně komplexní práci," říká ředitelka Gymnázia Christiana Dopplera Renata Pauchová.

Pauchové se jeví jako dost mírná i vyšší verze obtížnosti úloh z matematiky, o snazší se vyjadřuje s despektem.

"To skoro považuji za degradaci matematiky. Takové příklady bych jako matematikářka nepoužila ani při výkladu, protože by se na nich nedaly ukázat všechny aspekty. Jsou to úlohy pro prváky nebo druháky," říká.

Na pražském Gymnáziu Na Pražačce se podle jeho ředitele Miloše Macka většina studentů státní maturity narozdíl od té školní nebojí: vybrali si ve státní části lehčí verze zkoušek, protože těžší zkoušku si mohou vybrat jako volitelnou. Mít vyšší maturitu nemá pro studenty žádný praktický dopad, protože vysoké školy zatím na výsledky zkoušky nehledí a je to tak jen otázka prestiže.

"Myslím, že většina studentů se státní maturity nebojí, berou ji jako nutné zlo a předpokládají, že ji udělají "levou zadní". Obavy mají z profilové části, která pro ně bude mnohem náročnější," domnívá se Macek.

Podle něj nebude maturita tak objektivní, jak čekal, ani ve své státní části.

"Současná podoba státní maturity nezaručuje objektivitu hodnocení (písemnou práci hodnotí pouze jeden učitel, který na škole vyučuje, ústní zkoušky hodnotí učitelé, kteří na škole vyučují, pouze testová část se hodnotí centrálně), což byl hlavní požadavek pro vznik státní maturity."

Za první týden, kdy na školách ústní státní maturitní zkoušky probíhaly, neuspělo podle údajů ministerstva školství deset procent žáků. V průběhu druhého týdne číslo vzrostlo na třináct. Tito studenti budou mít možnost zkoušku opakovat v září.

 

Právě se děje

Další zprávy