Státní maturita je moc lehká, některé školy ji přitvrdí

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
13. 5. 2011 15:11
Nad školní částí maturity se zapotí hlavně gymnazisté
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Stát letos poprvé pořádá hromadnou státní maturitu, aby porovnal kvality studentů, kteří opouštějí střední školu. I tak se najdou školy, kde bude získání maturity stát mnohem větší úsilí než jinde.

Zvlášť ředitelům gymnázií se státní zkouška často zdá příliš snadná a své svěřence chtějí pořádně otestovat ve školní části maturity. Tu má pod palcem právě ředitel školy.

"Písemné práce například z matematiky budou na naší škole určitě obtížnější než státní maturita, a to i ve srovnání s vyšší verzí. Od studentů budeme chtít skutečně komplexní práci," říká ředitelka Gymnázia Christiana Dopplera Renata Pauchová.

Pauchové se jeví jako dost mírná i vyšší verze obtížnosti úloh z matematiky, o snazší se vyjadřuje s despektem.

"To skoro považuji za degradaci matematiky. Takové příklady bych jako matematikářka nepoužila ani při výkladu, protože by se na nich nedaly ukázat všechny aspekty. Jsou to úlohy pro prváky nebo druháky," říká.

Na pražském Gymnáziu Na Pražačce se podle jeho ředitele Miloše Macka většina studentů státní maturity narozdíl od té školní nebojí: vybrali si ve státní části lehčí verze zkoušek, protože těžší zkoušku si mohou vybrat jako volitelnou. Mít vyšší maturitu nemá pro studenty žádný praktický dopad, protože vysoké školy zatím na výsledky zkoušky nehledí a je to tak jen otázka prestiže.

"Myslím, že většina studentů se státní maturity nebojí, berou ji jako nutné zlo a předpokládají, že ji udělají "levou zadní". Obavy mají z profilové části, která pro ně bude mnohem náročnější," domnívá se Macek.

Podle něj nebude maturita tak objektivní, jak čekal, ani ve své státní části.

"Současná podoba státní maturity nezaručuje objektivitu hodnocení (písemnou práci hodnotí pouze jeden učitel, který na škole vyučuje, ústní zkoušky hodnotí učitelé, kteří na škole vyučují, pouze testová část se hodnotí centrálně), což byl hlavní požadavek pro vznik státní maturity."

Za první týden, kdy na školách ústní státní maturitní zkoušky probíhaly, neuspělo podle údajů ministerstva školství deset procent žáků. V průběhu druhého týdne číslo vzrostlo na třináct. Tito studenti budou mít možnost zkoušku opakovat v září.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy