Studenti našli fintu, jak si pojistit státní maturitu

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
15. 11. 2010 6:32
Návod: Přihlásit se k lehké variantě maturity a těžší zkusit jako volitelnou
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Po maturitní generálce, kterou neprošla třetina budoucích maturantů, si studenti středních škol našli elegantní způsob, jak si zisk státní maturity v květnu pojistit.

Do povinné části si zapíší předmět v lehčí variantě a tu těžší si pak zvolí jako volitelnou. Z jednoho předmětu tak budou maturovat dvakrát.

Studenti si musí předměty a varianty, ze kterých chtějí maturovat, přihlásit nejpozději v pondělí. "Studenti ve velké míře postupují tak, že si povinně zvolí základní verzi a vyšší si dají jako nepovinou. U nás to udělala asi třetina studentů," potvrdil Aktuálně.cz ředitel učiliště a střední odborné školy v Kopřivnici Jaroslav Ponec.

Straší jazyky a matematika

Studenti si lehčí i těžší verzi chtějí zkusit hlavně u matematiky a jazyků. To jsou předměty, které nejhůře dopadly i v generálce. Z matematiky neprošla téměř jedna polovina letošních maturantů u jazyků to byla více než třetina.

Pojistit si maturitu ale nechtějí jen studenti na středních odborných školách, podobně uvažují i gymnazisté. Potvrzuje to ředitel ústeckého gymnázia Jateční Alfréd Dytrt.

"Nepředpokládal jsem, že bude o nepovinné předměty takový zájem, na tuto možnost se studenti velmi často ptají. Chtějí si těžší verzi jako nepovinnou zvolit hlavně u jazyků. Čas mají do patnáctého listopadu, o víkendu ještě proběhnou hlavní porady doma," uvedl Dytrt.

Výjimka jen letos

Připomíná ale, že takovou možnost budou mít pouze maturanti v květnu 2011. Ti další už ne. "To je přechodné opatření jen pro letošek, kdy je zkouška poprvé. Další rok přibudou do povinné části jiné předměty a dvě zkoušky z jednoho předmětu nebude nikdo smět dělat," upozorňuje Dytrt.

Ne všichni studenti si ovšem chtějí přidělávat práci dvojnásobným testováním. Podle ředitelky Střední zdravotnické školy a Obchodní akademie v Blansku Svatavy Dvořákové si její studenti budou volit lehčí verze. Narozdíl od gymnazistů je totiž čekají i odborné zkoušky v profilové části maturity, které jsou pro tyto školy stěžejní.

"Další dobrovolné zkoušky skládat nebudou, zvlášť když k tomu vysoké školy nepřihlížejí. Na střední škole máme v profilové části ještě tři odborné předměty, na které se studenti musí soustředit. Není důvod, proč se zatěžovat ještě něčím dalším," dodává Dvořáková.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy