Evropský solární byznys se spojil v akci proti Česku

Pavel Baroch
9. 12. 2010 15:00
Sedmnáct evropských fotovoltaických asociací vyzvalo k intervenci Brusel i své vlády
Foto: Jan Langer

Praha/Brusel - Česko dostalo možná poslední varování před tím, než se na něj sesype vlna arbitráží majitelů slunečních elektráren.

Fotovoltaická sdružení ze 17 evropských států požádala příslušná ministerstva ve svých zemích, aby se obrátila na českou vládu a pokusila se zvrátit její rozhodnutí o zpětném zdanění solární elektřiny.

Dopis stejného znění, jaký poslali majitelé slunečních elektráren svým vládám, dostali i představitelé Evropské komise v Bruselu.

Fotovoltaické asociace varují před tím, aby se tříletá 26procentní daň na solární proud z panelů postavených letos a loni nestala precedensem pro ostatní země, jak vyplývá z dopisu, který má Aktuálně.cz k dispozici.

"V této záležitosti bychom chtěli odkázat na sdělení Evropské komise 'Energie 2020', která důrazně doporučuje, aby se zabránilo zpětným změnám v režimu podpory 'vzhledem k tomu, jaký negativním vliv budou mít tyto změny na důvěru investorů'," uvádí se v listu.

Pod dopisem ze 7. prosince jsou podepsaní prezidenti či ředitelé například německé, italské, slovenské, polské nebo maďarské fotovoltaické asociace.

Kopie první strany jednoho z dopisů
Kopie první strany jednoho z dopisů | Foto: Archiv

Poslední varování před arbitrážemi?

K tomu, aby nová daň vstoupila v tuzemsku od 1. ledna v platnost, chybí už jen podpis prezidenta Václava Klause.

Zpětná daň je jedním z opatření, která má zamezit skokovému zdražení elektřiny kvůli nezvládnutému rozvoji slunečních elektráren. Příští rok by tak proud měl zdražit zhruba o pět procent.

Jsou dopisy evropských sdružení posledním varováním před arbitrážemi vůči české vládě? "Ano, i tak je tomu možné rozumět," řekl Aktuálně.cz mluvčí České průmyslové fotovoltaické asociace Jan Hlaváč.

Kopie druhé strany jednoho z dopisů
Kopie druhé strany jednoho z dopisů | Foto: Archiv

Sdružení už dříve varovalo před tím, že zahraniční firmy mohou kvůli retroaktivní dani žádat po Česku v arbitrážích až za 260 miliard korun.

V Česku působí renomované značky

Ve fotovoltaickém byznysu v Česku přitom nepůsobí jen čistě solární firmy, ale jako výrobci komponentů nebo investoři i další významné evropské společnosti nebo pobočky světových značek.

Patří mezi ně Bosch, AEG Power Solutions, Siemens, Sharp Electronics, Samsung Deutschland, Sanyo Component Europe nebo Mitsubischi Elektric Europe.

Evropské fotovoltaické asociace varují před ztrátou reputace České republiky u zahraničních investorů. Zároveň upozorňují, že rozhodnutí české vlády může vést k pochybnostem o tom, zda je Evropa schopná dodržet svůj cíl zvýšit do roku 2020 podíl obnovitelných zdrojů energie na 20 procent. 

Španělé od daně raději ustoupili

V podobné situaci jako Česko se v létě ocitlo Španělsko. Také tam vážně uvažovali o zpětném omezení slunečních elektráren, ale nakonec od toho tamní vláda ustoupila.

Španělský ministr průmyslu Miguel Sebastián v červnu navrhnul, že by se například mohla snížit pro už fungující elektrárny státem garantované výkupní ceny až o 40 procent.

Reakce přišla velmi rychle. Španělské noviny Cinco Días psaly například o "ostrých intervencích velkých bank u španělského předsedy vlády Zapatera". Ozval se také evropský komisař pro energii Günther Oettinger, který podle magazínu Photovoltaik španělskou vládu varoval, aby neznejisťovala investory a neohrožovala tak zároveň klimatické cíle Evropské unie.

 

Právě se děje

Další zprávy