Státní ČEZ spustil před koncem fotovoltaiky tři parky

Pavel Baroch
13. 1. 2011 6:00
Těsně před vypršením limitu bylo připojeno 6 z 10 největších fotovoltaických parků v zemi
Foto: Jan Langer

Praha - Lednové razantní snížení výkupních cen proudu ze slunečních elektráren se projevilo v divokém solárním finiši na konci roku.

Podle čerstvých údajů Energetického regulačního úřadu bylo šest z deseti aktuálně největších fotovoltaických parků připojeno do sítě v prosinci 2010, některé jen desítky hodin před koncem zlatých solárních časů s mimořádně výhodnými výkupními cenami.

Ze šesti největších parků přitom tři patří společnosti ČEZ, která solární parky v Ralsku a Mimoni spustila 29. prosince.

"Je to divné, podezřelé," řekl Aktuálně.cz prezident František Smolka, prezident České průmyslové fotovoltaické asociace.

Desítky malých parků mají smůlu

Smolka uvedl, že mnohé malé fotovoltaické elektrárny takové štěstí jako velké parky neměly.

"Evidujeme desítky projektů, které byly dokončeny, zkolaudovány, mají platnou liceni a dosud nebyly připojeny. Některé z nich čekají na připojení již několik měsíců. Jak je možné, že jiné megalomanské instalace se stihly připojit v několika dnech a záměry drobných českých podnikatelů nikoliv?" řekl Smolka.

Společnost ČEZ odmítla, že by při získávání všech potřebných povolení pro své elektrárny byla jakkoli zvýhodněna. "Byl to naprosto standardní proces," řekl Aktuálně.cz Martin Schreier, mluvčí ČEZ pro obnovitelné zdroje.

Dodal, že stavební práce začaly s dostatečným předstihem, aby skončily v polovině listopadu a firma měla následně dostatek času získat všechna potřebná razítka. Že ta poslední dostala 29. prosince, je podle Schreiera jen shoda okolností.

Foto: Jan Langer

"Kupovali jsme projekty včetně smluv o připojení, jejichž součástí byly i termíny. Vstupem ČEZ se tyto smlouvy neměnily," poznamenal Schreier.

Dodavatelé komponentů mlčí

František Smolka z České průmyslové fotovoltaické asociace uvedl, že hovořil s některými dodavateli panelů a dalších součástek pro solární elektrárny, kteří mu jeho podezření o nehotových solárních parcích potvrdili.

"Řekli mi, že ví o elektrárnách, které nebyly dokončeny. Ale konkrétně mi to říct odmítli," poznamenal Smolka.

Na druhou stranu dodal, že finiš před datem, kdy se výrazně mění výkupní ceny proudu, je běžný i ve světě. "Na konci roku vždycky nových instalací výrazně přibude," řekl Aktuálně.cz Smolka.

Cena solárního proudu spadla o polovinu

Kdo nestihnul připojit svou fotovoltaickou elektrárnu do konce roku, přijde o velké peníze. Od ledna se totiž snížily výkupní ceny solárního proudu až o více než polovinu a stavět nové parky se už prakticky nevyplatí.

"Elektrárny, které byly připraveny za podmínek loňského roku a budou připojeny za méně než poloviční ceny roku 2011, se stávají zcela nerentabilní. Jejich návratnost se prodlužuje na 25 let a přesahuje tedy životnost projektu," uvedla Česká průmyslová fotovoltaická asociace.

Sdružení doporučilo investorům, aby se obrátili na soud, pokud jsou přesvědčeni o tom, že distribuční společnost úmyslně zdražovala připojení jejich elektrárny do sítě.

Energetický regulační úřad oznámil, že ke konci roku byly připojeny do sítě sluneční elektrárny o výkonu 1650 megawattů, podle fotovoltaické asociace ovšem úřad vydal licence pro víc elektráren.

 

Právě se děje

Další zprávy