Policie nadto vyšetřuje vloupání do advokátní kanceláře, která chystá pro vládu právní analýzu a návrhy řešení celé kauzy.
Stát má vůči potravinářskému podniku, který je spojený s kontroverzním podnikatelem Tomášem Pitrem a nedávno zavražděným Františkem Mrázkem, pohledávku v nominální hodnotě přes čtyři miliardy korun. Stát původně zvažoval, že by pohledávku kapitalizoval, ale nakonec od tohoto kroku ustoupil.
Stát má problém: jak si stojí Setuza
"Kapitalizace pohledávky se ukazuje jako velmi riskantní krok, protože není v silách státu zjistit reálnou hospodářskou situaci Setuzy. V tuto chvíli se skutečně začínají ty pomyslné váhy přiklánět k exekuci. Bylo by to čisté řešení," uvedl blízký spolupracovník ministra zemědělství, který je o vývoji v případu detailně informován.
Ve hře zůstává ještě výběrové řízení na prodej pohledávky. Definitivní verdikt ale vynese až vláda, které předloží návrhy na řešení právě ministr Mládek. On sám ale pravděpodobnost exekuce hodnotit nechtěl.
"Zatím jsem ještě do vlády žádný návrh nedával. Exekuce jistě představuje jedno z řešení, ale já v tuto chvíli nebudu říkat, které je pravděpodobnější," sdělil Aktuálně.cz Mládek.
Nejnovější vývoj nekomentoval ani Tomáš Pitr, který za Setuzu na veřejnosti vystupuje. "Už od února nebyla žádná schůzka na toto téma. Nikdo nám nic nesdělil," uvedl Pitr.
Vloupání k právníkům
Souběžně s tím, jak se stát snaží najít řešení problému Setuza, začala policie pátrat po lupičích, kteří se vloupali do advokátní kanceláře KŠD Šťovíček.
Infobox
Zde si můžete připomenout všechny klíčové okamžiky, které kauzu Setuza doprovází:
Vše o atentátu na podnikatele Mrázka
Vraždu Mrázka řeší protimafiánský útvar
Setuza: Nekonečný příběh
Renomovaná právnická firma se sídlem na pražských Vinohradech připravuje pro stát právní analýzu kauzy. Podle neoficiálních informací firma přišla i o data, která se týkala právě kauzy Setuza.
"Já vám k tomu můžu říct jen to, že případ vyšetřujeme. Je to vedeno jako vloupání. Nakolik to souviselo se Setuzou a co přesně se ztratilo, v tuto chvíli zveřejňovat nebudeme," uvedl Milan Jindrák z pražské policie.
O jak strategické informace právníci přišli, nechtějí prozradit ani samotní zástupci advokátní kanceláře. "Jsme vázáni mlčenlivostí a nemůžeme vám k tomu nic říct," uvedl Jan Šťovíček.
Proč stát přišel zkrátka
Stát s podnikateli kolem Setuzy válčí od loňského podzimu. Do té doby ale zejména politici z vládní ČSSD nad podnikateli ze skupiny drželi ochrannou ruku.
Ostatně právě proto nakonec stát loni přišel o svůj podíl v Setuze. A to pomocí utajované smlouvy, kterou s lidmi ze Setuzy uzavřel exministr zemědělství Jaroslav Palas. Premiér Jiří Paroubek jej za to obratem nechal vyškrtnout z kandidátky pro letošní volby a transakci začala vyšetřovat policie.
Majetkové poměry ústeckého podniku to ale už nezměnilo. Největší českou potravinářskou firmu dnes už plně ovládá společnost Český olej, spojovaná s výše zmiňovanými podnikateli Pitrem a Mrázkem.#reklama
Právě tyto lidi premiér Jiří Paroubek v září veřejně obvinil, že destabilizují českou politickou scénu a rozpoutali mediální aféru kolem privatizace Unipetrolu.