Stát se nemusí omlouvat Peroutkově vnučce za výroky prezidenta o novináři

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 14. 10. 2019 11:27
Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová se zatím nedočká omluvy za slova prezidenta Miloše Zemana, že Peroutka byl fascinován nacismem a napsal článek Hitler je gentleman. Rozhodla o tom soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Iveta Nedozrálová. Kaslová podle ní nedoložila, jaká zákonná ustanovení prezident porušil.
Prezident Miloš Zeman a Peroutkova vnučka Terezie Kaslová
Prezident Miloš Zeman a Peroutkova vnučka Terezie Kaslová | Foto: Reuters, DVTV

"Prezident republiky svým projevem žádné právní normy stanovené zákonem neporušil a není tak splněna podmínka pro omluvu žalobkyni," uvedla soudkyně. 

Soud Kaslové omluvu před třemi lety přiznal. Tehdy se jí měla omluvit prezidentská kancelář - prezident je totiž chráněn indemnitou a není jej možné žalovat. 

Kancelář to ale odmítla a podala dovolání k Nejvyššímu soudu, který loni vrátil případ na začátek. Podle něj totiž za Zemanova slova neodpovídá Kancelář prezidenta republiky, ale ministerstvo financí, protože Zeman je vlastně státní úředník. A soudy neměly případ posuzovat jako spor o ochranu osobnosti, ale jako nesprávný úřední postup. Soud proto nyní řešil žalobu proti ministerstvu financí. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem. 

Soudkyně: Kaslová neunesla důkazní břemeno

Soudkyně Nedozrálová žalobu na resort v pondělí zamítla a odůvodnila to tím, že pro zodpovědnost státu za škodu musí být splněny tři podmínky: Nesprávný úřední postup, způsobená škoda a příčinná souvislost. Podle ní však Kaslová neunesla důkazní břemeno a nedoložila, jaký konkrétní úřední postup prezident republiky porušil.

"Žalobkyně uvedla, že nesprávný úřední postup prezidenta republiky spatřuje v prohlášení nepravdivých a dehonestujících výroků, protože úřední postup prezidenta republiky spočívá v povinnosti zachovávat ústavu a zákony a šetřit práva a oprávněné zájmy osob, jakož i nést zvýšenou morální zodpovědnost. Žalobkyně však neuvedla, jaké konkrétní zákonné ustanovení prezident republiky při svých projevech porušil," konstatovala Nedozrálová.

"Jsme v prvním kole, podáme odvolání a věříme, že městský soud případ zvrátí. Soud se nevypořádal s tím, že v prakticky totožném případě tento soud rozhodl jinak," uvedl právník Kaslové František Vyskočil a poukázal na případ bývalého Zemanova poradce z Úřadu vlády Zdeňka Šarapatky. Ten totiž před několika týdny vysoudil omluvu za Zemanova slova, že v době, kdy byl premiérem, Šarapatku vyhodil pro neschopnost.

Šarapatka ale doložil, že došlo k rozvázání pracovního poměru dohodou. I v tomto případě bylo kvůli Zemanově indemnitě žalováno ministerstvo financí, které podalo odvolání a verdikt tak není pravomocný.

"Jsem přesvědčen, že prezident republiky je vázán ústavou České republiky stejně jako občanským zákoníkem jako každý občan. A pokud ústava říká, že musí být šetřena osobnostní práva fyzických osob a prezident republiky tímto způsobem do osobnostních práv fyzické osoby zasáhne při svém projevu, je to bezesporu špatný úřední výkon," konstatoval Vyskočil.  

Podání odvolání potvrdila i Kaslová. "Já doufám, že během doby zjistím, že prezident má být odpovědný za svá slova," konstatovala.

Vlevo dole

Zeman žalovaná slova pronesl na konferenci k výročí osvobození Osvětimi v lednu 2015. Poté upřesnil, že článek "Hitler je gentleman" viděl v časopise Přítomnost "vlevo dole." Nedokázal to ale doložit. Zeman v této souvislosti připsal Peroutkovi i další sporný výrok "nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výt s vlky" - jak se ale vzápětí ukázalo, autorem tohoto citátu je Jan Stránský.

Spor už se prezidenta netýká

Zástupci státu byli se závěry soudu spokojeni. "Ztotožňujeme se s výrokem soudu i jeho odůvodněním, protože žalobkyně skutečně neunesla břemeno tvrzení a břemeno důkazní směrem k zákonu o odpovědnosti státu za škodu," uvedla Jana Bendová Marušková z advokátní kanceláře Marka Nespaly, která zastupovala Miloše Zemana coby vedlejšího účastníka sporu. 

Na otázku, zda tedy může prezident ve svých projevech lhát a nemusí se za to omlouvat, již ale nezodpověděla. "V podrobnostech odkážu na svého kolegu Nespalu."  Právní zástupkyně ministerstva financí Lucie Nachtmannová nechtěla výrok komentovat a odkázala na tiskové oddělení.

Sám Nespala minulý týden na otázky HN uvedl, že prezident se vlastně už omluvil. "Již před čtyřmi lety se omluvil, že ten článek nebyl dohledán," uvedl. Na reakci, že to ale není omluva za nepravdivý výrok, dodal: "Prezident republiky byl nařčen ze lži. Lež je vědomá nepravda. A jak ze současného vyjadřování, tak z důkazních návrhů, vyplývá, že to v žádném případě nepravda není."

Podle Nespaly ani není důvod, aby se prezident omlouval v budoucnu. "Předmětem tohoto řízení je vztah mezi Českou republikou a paní Terezií Kaslovou," uvedl s tím, že spor se tak vlastně prezidenta už netýká. "My máme zájem, aby čest a postavení prezidenta republiky bylo shledáno správným," dodal Nespala.

Soud na jednání minulý týden přehrál i záznam tiskové konference, na níž Zeman slíbil, že novinářům dodá číslo a den vydání zmíněné Přítomnosti. A dodal, že Peroutku pokládá za největšího českého novináře vedle Karla Havlíčka Borovského a že jeho obdiv k němu nemizí.

Prezident nezodpovídá za to, jaké lži pronese?

"I kdyby pan prezident stokrát řekl, že Ferdinand Peroutka patří mezi jeho nejoblíbenější novináře, stále to nemůže zhojit, že ho druhým dechem označí za - nechci používat expresivní výraz nácka, ale tedy za osobu, která byla národním socialismem poblouzněna," reagoval Vyskočil.

"Tady už nejde o Ferdinanda Peroutku. Soud posuzuje, co může prezident říkat ve svých veřejných projevech," poukázal Vyskočil. "Kdybychom připustili, že by té žalobě nebylo vyhověno, tak se nám dostává poměrně špatné zprávy, že prezident nezodpovídá za to, koho všeho pozuráží, a jaké lži pronese," dodal. 

 

Právě se děje

před 33 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy