Stát neví, jak stavět pro chudé. Experti se bojí ghett

Kateřina Mahdalová
13. 9. 2010 21:40
Sociální byty nejsou potřeba, vzkazují státu odborníci i majitelé domů
Jedno takové chudinské ghetto vyrostlo v Břeclavi. Ilustrační snímek.
Jedno takové chudinské ghetto vyrostlo v Břeclavi. Ilustrační snímek. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Spíš holobyty, nebo naopak žádané byty s nízkým nájmem jen pro vyvolené?

Ani v poslední vlně deregulace nájemného, která bude spuštěna od Nového roku, není jasné, co to přesně mají být takzvané sociální byty. Ministerstvo pro místní rozvoj podle dnešního vyjádření náměstka Miroslava Kalouse pracuje na strategii, jak motivovat developery k jejich výstavbě.

Pozor na nová ghetta

Odborníci z oblasti ekonomie a sociologie i majitelé domů však před touto výstavbou naopak varují. Hlavně ne chudinská ghetta, shodli se dnes na semináři v Senátu.

"Bytů je nadbytek. Navíc věřím, že případných soudních sporů, kdy se nájemníci s majiteli na výši nájmu nedohodnou, nebude příliš, a k žádnému masovému stěhování z takových důvodů docházet nebude," sdělil Aktuálně předseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček. "Sám mám například nájemníka v bytě v centru Prahy, který mi platí nájem nějakých šestnáct set korun měsíčně. Dělá mi totiž zároveň domovníka. A jsem velmi rád, že ho mám, protože mít obsazený byt spolehlivým člověkem, se kterým se navíc dá snadno spolupracovat, je pro majitele domu ta nejvýhodnější varianta."

Sociální bydlení patří k nejčastěji užívaným pojmům v souvislosti s deregulací nájemného, avšak tři roky stará definice je podle kritiků natolik vágní, že se do ní vejde s mírnou nadsázkou i menší milionářská vilka.

Zároveň se z něj může stát past.

"V lokalitách na periferii nebo dokonce za hranicí katastru obce už teď často končí nepohodlní občané," říká Kumar Wishwanathan z ostravského sdružení Vzájemné soužití a popisuje na příkladu radniční politiky v Bohumíně, že snadno uzavřené vzájemné dohody nájemníků s majiteli domů se mohou týkat jen některých skupin obyvatel.

"Bohumínská radnice zavedla takzvanou nulovou toleranci, podle níž občané bez práce, se záznamem v trestním rejstříku, adresáti sociálních dávek, dlužníci jakkoli nízkých částek na nájemném, ale i na službách nemají šanci získat městský byt. V Ostravě Mariánských horách v současnosti radnice právě takové nájemníky z městských bytů vystěhovává."

Pro chudé zatím nic

Tuzemská bytová politika je naprosto nedostačující, nahrává klientelismu a korupci a pomáhá těm, kteří pomoc státu při řešení své bytové situace vůbec nepotřebují, zaznělo dnes z úst odborníků na adresu státu.

"Vezměme si jen stavební spoření nebo hypotéky, ani jedno se nejchudších obyvatel netýká. Státní podpora jde střední a vyšší třídě," říká ekonom Miroslav Zajíček z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. "Stejně tak byty s regulovaným nájmem - ani ty z větší části neobývali a neobývají sociálně slabí. Stát zkrátka pro tyto lidi doposud neudělal dohromady nic."

Také Martin Lux, vedoucí oddělení socioekonomie bydlení v Sociologickém ústavu Akademie věd, dosavadní státní bytovou politiku kritizuje.

Sociální bydlení s dotovaným nájmem označuje za opětovnou regulaci nájmů, kdy se výhodné byty přednostně přidělují nikoli potřebným, ale známým a důležitým, a připomíná, že obce dostaly sociálních bytů od státu dostatek, ale mnoho z nich velmi nevýhodně prodaly, aniž by zkoumaly skutečné majetkové poměry kupujících.

Jak tedy předejít pádu některých nájemníků v důsledku úplně deregulace na sociální dno?

"Jedinou cestou jsou podle účastníků semináře adresné příspěvky konkrétním lidem," shrnuje Tomislav Šimeček. "Stávající úprava je však snadno zneužitelná, nezjišťuje se například majetek žádajícího a dostane ho i člověk v zaviněné nouzi, proto jsme připravili zákon o sociálním bydlení , který na tyto skutečnosti pamatuje."

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy