Praha - Další z celebrit, které se octly na zveřejněné listině spolupracovníků komunistické StB, vyhrála soud s ministerstvem vnitra a musí být ze seznamu vymazána.
Po hercích Janu Skopečkovi, Janu Kanyzovi a Jiřině Bohdalové nyní uspěla s žalobou operní pěvkyně Soňa Červená, které dal zapravdu Městský soud v Praze.
Neprokázalo se, že by se Soňa Červená dobrovolně zavázala ke spolupráci, uvedla v odůvodnění verdiktu soudkyně Dagmar Stamidisová.
Ministerstvo vnitra se může ještě odvolat k Vrchnímu soudu.
Červená neslíbila spolupráci, žádala o pas
Ministerstvo vnitra u soudu předložilo dopis ručně psaný Červenou, kterým se prý pěvkyně měla ke spolupráci zavázat. Červená ale vypověděla, že o slib nešlo, že šlo o žádost úřadům o vydání cestovního pasu a soud jejímu vysvětlení uvěřil.
Podle soudu se dopis z prosince 1952 nedá považovat za závazek spolupráce. "Nejedná se o kvalifikovaný závazek. Není navíc jasné komu byl určen, chybí i adresa," uvedla soudkyně.
Archivní materiály a svědectví Červené byly jedinými důkazy. Případní svědci z řad komunistické StB jsou již po smrti.
Udělala jsem to kvůli Horákové
Červená odcházela od soudu viditelně spokojena.
"Ano, spokojena s rozhodnutím jsem," komentovala rozsudek. Odpověděla i na otázku Aktuálně.cz, proč s žalobou vyčkávala tolik let po zveřejnění seznamu. Podle Červené byla hlavním motivem její role Milady Horákové v operním nastudování procesu s političkou Zítra se bude... v Národním divadle.
"Nějaký senzacechytivý novinář pan Rejžek mě napadnul v novinách, že jsem v seznamu a proč jsem se nepřiznala. Tehdy jsem to chtěla ignorovat, nechtěla jsem se tím špinit. Ale od doby, co hraji Miladu Horákovou v Národním divadle si myslím, že toto jsem byla povinna jí i sobě," uvedla mezzosopranistka.
Soud rozhodl že pěvkyně je v seznamech evidována neoprávněně a zároveň i o tom, že její jméno musí být vymazáno. Ministerstvo vnitra má nyní patnáctidenní lhůtu, ve které se rozhodne, zda bude ve sporu pokračovat a odvolá se.
Svazek, kde je dnes pětaosmdesátiletá pěvkyně uvedena pod krycím jménem Fialová, založila Státní bezpečnost v Brně v 50. letech minulého století. Tehdy Soňa Červená působila v angažmá v Janáčkově opeře.
Soňa Červená zamířila po angažmá v Brně do Berlína, kde se jí v lednu 1962 podařilo emigrovat z východní do západní části města.