Stát neumí mluvit s lidmi, natož jim vysvětlit inflaci nebo válku, kritizují experti

Anna Dohnalová Anna Dohnalová
17. 3. 2023 6:15
Ani poté, co vláda Petra Fialy vytvořila dlouho slibované centrum strategické komunikace, se situace podle expertů příliš nezměnila. Zatímco ve vyspělých zemích tvoří komunikační zakázky veřejného sektoru až 20 procent celého trhu, v Česku je to pouze jedno procento. Analýza navíc ukázala, že počet zadaných zakázek loni klesl o téměř 16 procent. Vláda přesto tvrdí, že má komunikaci pod kontrolou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Až po ruské invazi na Ukrajinu a s ní spojené vlně propagandy vytvořila vláda Petra Fialy tým, který má na starost strategickou komunikaci státu. Ta má za úkol předávat informace veřejnosti, předcházet panice a neponechat informační prostor napospas dezinformátorům. Letos v únoru však odvolala šéfa týmu Michala Klímu, kterého v počátku svých snah jmenovala vládním zmocněncem pro oblast médií a dezinformací. 

Přestože centrum strategické komunikace na Úřadu vlády zůstalo, experti tento krok kritizovali. Klímu totiž vláda odvolala v době, kdy za sebou centrum ještě nemělo téměř žádné výsledky. To potvrzuje i každoroční analýza komunikačních agentur, podle které loni poklesl objem vypsaných veřejných zakázek na komunikaci o 43 procent a počet zadaných zakázek o 16 procent. Ty nyní tvoří pouze 1,2 procenta z celkového komunikačního trhu. 

Česko se tím stále více vzdaluje státům západní Evropy, kde veřejné výdaje běžně tvoří až dvacet procent komunikačního trhu. Například Irsko v prvním covidovém roce utratilo za komunikaci s občany v přepočtu 200 milionů korun.

"Tak výrazný rozdíl se samozřejmě musí někde projevit. Při této výši investic do komunikace se vláda nemůže divit, že není schopná lidem řádně představit a vysvětlit ani dílčí změny v zákonech, natož v celospolečenských tématech, jako je inflace nebo válka na Ukrajině," říká prezidentka Asociace komunikačních agentur Petra Jankovičová. Situace pak podle ní zneužívají dezinformátoři, kteří jsou při špatné komunikaci státu schopní snadno ovlivňovat veřejné mínění. 

"Pokusy Babišovy vlády byly tragédie"

Právě před dezinformacemi dlouhodobě varují tajné služby. Jde o nepravdivé či zavádějící informace, které cíleně ovlivňují veřejné mínění a způsobují nedůvěru k médiím, politickému systému či demokracii. Výzkumy ukazují, že jim věří čtvrtina Čechů a málokdo je dokáže rozpoznat. Podle tajných služeb a dalších expertů je využívá hlavně Rusko a Čína, třeba v podobě falešných tvrzení o situaci na Ukrajině. 

Nejen z toho důvodu vytvoření systému strategické komunikace v Česku stanovil jako prioritu už Audit národní bezpečnosti za vlády Bohuslava Sobotky v roce 2016. "Už to dávno mohlo být. Předchozí vlády nesplnily slib. Mohl to udělat i Andrej Babiš, lidi tam na to zaměstnané měl. Pokusy o digitální komunikaci bývalého kabinetu byly tragédie," podotýká expertka na marketingovou komunikaci Denisa Hejlová. 

Pokud se úřady naučí lépe komunikovat, podpoří důvěru lidí ve stát, která je pro zvládání dezinformací důležitá. Podle ředitele Asociace public relations Marka Hlavici však Česko bez ohledu na to, jakou má vládu, strategickou komunikaci podceňuje, odmítá ji řádně financovat, a pokud se o ni pokusí, pak ji neovládá. "Neblahými příklady z poslední doby jsou covid-19, snížení valorizace důchodů a odchod vládního zmocněnce Michala Klímy," říká expert. 

Vláda však tvrdí, že má situaci pod kontrolou. "Před rokem tady ještě nebylo nic. Nám se povedlo, že pan Klíma oddělení strategické komunikace nastartoval. To teď vydává svá komunikační doporučení. Další kroky budeme teprve řešit," řekl Aktuálně.cz mluvčí vlády Václav Smolka. 

Akceschopnost je velmi omezená, říká expert

Mluvčí Českých elfů, kteří odhalují dezinformační kampaně a ruskou propagandu, Bohumil Kartous se však obává, že vláda z centra nechá vzniknout něco úplně jiného, než je funkční oddělení strategické komunikace.

"Reálná akceschopnost zárodku centra na Úřadu vlády je velmi omezená a jeho podřazení pod tiskový odbor, který má na starosti zejména komunikaci premiéra, jde vlastně proti duchu a principu takového centra, tedy politicky nezávislé entity. Dosavadní výsledky práce jsou drobné a dílčí, a i když jsem je zaznamenal, nelze mluvit o nějakém hmatatelném dopadu," míní Kartous. 

Za ještě větší problém, než jsou nízké výdaje na komunikaci, pak experti považují to, že za poslední rok výrazně vzrostl počet zakázek, které svou hodnotou nepřesahují dva miliony korun.

Podle ředitelky prezidia Asociace komunikačních agentur Lucie Češpivové to poukazuje na to, že veřejné instituce místo koordinované komunikace často volí krátkodobá dílčí řešení - a to až v době, kdy nastane problém, který je třeba řešit. "Bohužel to vypadá, že namísto toho, aby se situace stabilizovala, tak z tohoto důvodu naopak nabírá na síle," vysvětluje. 

V zahraničí přitom země do komunikace s občany nejen pravidelně investují, ale mají k tomu i funkční systémy. Například ve Velké Británii funguje od roku 2018, kdy tamní vláda nabyla podezření, že do referenda o vystoupení z Evropské unie zasahuje Rusko. V reakci na to vznikly odborné organizace, vládní i neziskové, které postavily komunikaci na stejnou úroveň jako vojenské, finanční a jiné prostředky použitelné jako zbraň ve válce. Britové komunikaci považují za jeden z hlavních nástrojů politiky, podobně jako tvorbu zákonů. 

Video: Roman Máca o české dezinformační scéně

Analytik Roman Máca o české dezinformační scéně | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo, média informují o stovkách zraněných a značných škodách na majetku

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový brankář Dobeš se domluvil na dvouleté smlouvě s Montrealem

Hokejový brankář Jakub Dobeš se domluvil na dvouleté nováčkovské smlouvě s Montrealem. Jedenadvacetiletý gólman, jenž doposud působil v univerzitní soutěži NCAA, si díky ní může ročně vydělat 925.000 dolarů. Vedení Canadiens to oznámilo na svém oficiálním webu.

Dobeš působí v zámoří od roku 2017, o tři roky později jej pro NHL draftoval Montreal v pátém kole jako celkově 136. hráče. Ostravský rodák z severní Americe vystřídal několik týmů i soutěží, poslední dvě sezony hrál za tým Ohio State University.

Montreal se zároveň s Dobešem domluvil na smlouvě pro závěr sezony, v níž může chytat na farmě v Lavalu v nižší AHL.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Itálie zakázala ChatGPT, bojí se zneužití osobních údajů

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na páteční prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

"Očekáváme, že služba bude zablokovaná od soboty," uvedl mluvčí italského úřadu na ochranu osobních údajů. Přístup ke službám chatovacího robota byl dnes na italském území možný i několik hodin po oznámení úřadu. Ten ale poukázal na to, že není možné fungování robota omezit okamžitě.

Používání služby ChatGPT plánoval úřad původně pouze omezit. Není podle něj totiž jasné, za jakých právních podmínek robot sbírá a shromažďuje osobní údaje uživatelů, kteří ani nejsou o těchto podmínkách informováni. Ačkoliv provozovatel uvádí, že robota mohou používat lidé, kterým je nejméně 13 let, aplikace podle úřadu věk nijak nekontroluje.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 hodinami

Papežův stav se zlepšil a zotavuje se, v sobotu opustí nemocnici

Papež František podle očekávání opustí v sobotu římskou nemocnici Gemelli, kde se léčí se zánětem průdušek. Potvrdil to v pátek Vatikán, který uvedl, že se František z infekce nadále zotavuje. Papež je hospitalizován od středy, druhou noc v nemocnici strávil v klidu, řekl zahraničním tiskovým agenturám zdroj z papežova okolí. Vatikánský mluvčí Matteo Bruni později řekl, že se v neděli očekává papežova účast na mši na Svatopetrském náměstí.

"Po zhodnocení výsledků dnes provedených vyšetření a příznivého klinického vývoje (lékařský tým) potvrdil zítřejší (sobotní) propuštění Svatého otce z nemocnice Gemelli," oznámil večer Vatikán.

O očekávaném návratu papeže do jeho rezidence informoval již dříve v průběhu dne vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Pontifik podle něj ve čtvrtek povečeřel pizzu s personálem, který se o něj stará. Bruni dodal, že se v neděli očekává účast papeže na mši ke Květné neděli, kterou začínají velikonoční obřady.

Podle zdroje zahraničních agentur z papežova okolí strávil šestaosmdesátiletý František noc v klidu. Podávaná antibiotika mají na jeho zdravotní stav očekávané účinky, uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy