Emílie Wallová a Jaroslav Walla uspěli ve Štrasburku u soudu pro lidská práva se stížností na to, že jim úřady odebraly pět dětí, jimž údajně neposkytovali dostatečnou péči, a že jim v jejich sociální situaci neposkytly dostatečnou pomoc.
Štrasburský soud má podle rozsudku za to, že důvody postupu českých úřadů a soudů byly sice závažné, ale neopravňovaly tak radikální zásah do rodinného života.
Úřady nepomohly
Z předložených důkazů podle soudu vyplývá, že úřady sociální péče nevyvinuly seriózní snahu pomoci stěžovatelům v jejich potížích. Šlo tedy celkově o porušení práva na úctu k rodinnému a soukromému životu ve smyslu úmluvy.
Wallovi požadovali jeden milion korun odškodnění, soud jim přiznal 10 tisíc eur.
Jde o další rozhodnutí soudu v "rodinných" případech, ve kterém soud Česko odsoudil k poměrně vysokému odškodnění.
Soudci ve Štrasburku tak už letos Jiřímu Koudelkovi přiznali necelého půl milionu korun jako odškodnění za porušení jeho práva na respektování soukromého a rodinného života.
To bylo dosud nejvyšší odškodnění, které český stát za porušení tohoto práva zaplatí. Dosud totiž štrasburský soud přiznával otcům soudícím se v podobných případech odškodnění pouze za soudní průtahy nebo morální újmu.
Příliš vleklé procesy
Podobně vysokou částku letos vysoudila pouze Jiřina Heská z Plzně. Ta dostala odškodnění za to, že její soudní spor trvá v Česku už osmnáct let. Tak dlouho se totiž žena domáhá kompenzace za pracovní úraz.
Štrasburský soudní senát dnes rozhodl také další dva případy. U Jana Mareše, kterého české soudy odsoudily pro zneužití pravomoci veřejného činitele a pro korupci, sice soud přiznal, že došlo k porušení práva na spravedlivý proces, požadavek na vyplacení čtyř milionů korun odškodného však zcela odmítl.
Žalob mírně ubylo
Podobně soud rozhodl také v případě Vladimíra Friedricha. Ten se v Česku soudil o přiznání plného invalidního důchodu, který mu byl na základě nového lékařského posudku odebrán. Štrasburský soud sice zjitsil pochybení českého Ústavního soudu, nárok na odškodnění ve výši 770 tisíc odmítl.
Počet žalob na Českou republiku podaných k mezinárodnímu soudu ve Štrasburku loni mírně poklesl.
V loňském roce dostal štrasburský soud 1369 stížností směřujících proti České republice. Rok předtím to bylo 1406. Jednotlivé případy z poslední doby ale také zahrnují hromadné stížnosti například majitelů domů na regulaci nájemného, které se ve skutečnosti týkají stovek nebo tisíců stěžovatelů.
Od roku 1993 do konce června 2006 se soud podrobně zabýval 407 stížnostmi proti České republice. V 93 případech dal za pravdu stěžovatelům, 56 stížností odmítl poté, co získal vysvětlující stanovisko české vlády, 65 kauz skončilo smírem, deset stížností podavatelé sami stáhli a u 183 zatím nepadlo rozhodnutí.