Praha - Stačí jedna nehoda na dálnici a celá škola bude bez maturity. Testy mohou bez větších problémů uniknout a objevit se třeba na internetu. Maturita bude v tu chvíli naprosto bezcenná.
To jsou největší argumenty kritiků připravované jednotné zkoušky dospělosti, kterou připravuje stát a již by měli středoškoláci skládat už v dubnu příštího roku.
Testy by totiž měla do škol by rozvážet najatá auta. V kancelářích školních matrikářek by pak měly obálky s tajným obsahem ležet další tři dny.
Otázky unikaly na Slovensku i v Maďarsku
Fakta:
Státní maturita
- Bude mít dvě úrovně obtížnosti - základní a vyšší.
- Studenti budou skládat povinné a nepovinné zkoušky.
- V roce 2009/2010 bude povinná čeština a jeden volitelný předmět - matematika, nebo cizí jazyk.
- V dalších letech bude povinná čeština, cizí jazyk a jeden volitelný předmět - matematika, informatika, nebo základy společenských věd.
- Zkoušky z češtiny a cizího jazyka se budou skládat z testu, eseje a ústní zkoušky.
- Student má možnost opakovat zkoušku až dvakrát z každého předmětu, a to až do 5 let od ukončení studia.
"Práce s otázkami bude velmi riskantní. I zkušenosti z jiných zemí ukazují, že úniky nejsou nic výjimečného," nevěří v úspěch státní maturity například šéf školského výboru sněmovny Walter Bartoš (ODS).
Naráží na březen roku 2007, kdy na Slovensku ze střežených boxů unikl na veřejnost maturitní test z angličtiny.
Nebo na rok 2005, kdy slovenské ministerstvo školství řešilo, jak se mohly na některých školách objevit testy z náročnější verze matematiky i se správnými odpověďmi. Tisíce studentů si tak musely část zkoušky zopakovat.
Maturitní otázky se správnými odpověďmi už kolovaly po internetu také v Maďarsku.
Dvojí varianta. Pro jistotu
"To kdyby se stalo tady, to by byl průšvih," pokyvuje hlavou Martin Mach - ředitel společnosti Cermat, která jednotnou zkoušku dospělosti pod taktovkou ministerstva školství připravuje.
Nic podobného ale podle něj nehrozí. Maturitní testy totiž podle něj budou putovat v pečlivě zapečetěných boxech. Kromě toho budou mít každý rok dvojí podobu. Pokud by unikla jedna zkouška, okamžitě ji nahradí další.
"Zásilka s testy bude ve škole tři dny před zkouškami. Pokud by se ale stalo, že by školu někdo vyloupil - nebo cokoliv jiného - máme záložní variantu. Bude připravena na pracovištích české školní inspekce," přiblížil Mach.
Pokuta za škody
Kromě toho hrozí za únik testu až půlmilionová pokuta.
"Ředitel je povinen uložit zásilku na místě, které je zabezpečeno. Ne jenom někam pod stůl. Školní zákon počítá pro toho, kdo tyto informace neochrání, minimálně s pokutou," podotkl Mach. Cermatu by tak totiž vznikly obrovské škody.
Studenti, kterých se státní maturita týká, ale nevěří a sepisují petice. Ta největší se koná pod názvem "nechceme státní maturitu" na komunitní síti Facebook. Její organizátoři už nasbírali více než 44 tisíc podpisů.
Studenti: Odložte maturity
Studenti žádají odložení startu jednotné zkoušky a také její rozdělení na kategorie podle typu škol. Obávají se toho, že učitelé nebudou na změnu dost připravení, žáci informovaní a že stát nezaručí regulérnost zkoušky.
Podepsané archy chtějí předat poslancům. Doufají, že některý z nich místo studentů podá ve sněmovně návrh na další odklad státní maturity.
"Pokud bychom u žádného z poslanců neuspěli, pak by mohla přijít na řadu demonstrace. Nejdříve to chceme vyřešit poklidnou cestou," vyjádřil se na Facebooku organizátor iniciativy a student gymnázia Filip Vich.