Stát chce obcím rozdat lukrativní pozemky na Šumavě

Pavel Baroch
20. 5. 2012 13:00
Počítají s tím hned dva zákony ministrů Tomáše Chalupy a Petra Bendla
Lukrativní šumavské pozemky míří do obecního vlastnictví.
Lukrativní šumavské pozemky míří do obecního vlastnictví. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Stát chce zdarma obcím předat lukrativní pozemky v Národním parku Šumava. A aby mu plán vyšel, vložil převod šumavských parcel hned do dvou zákonů.

První o šumavském parku připravil ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a v brzké době ho chce jako poslaneckou iniciativu předložit k projednání sněmovně.

Druhý zákon o státním pozemkovém úřadu vypracoval ministr zemědělství Petr Bendl a ve středu o něm jednala vláda.

Bendlův zákon sice hovoří obecně o půdě ve III. zónách národních parků, ovšem týká se rovněž především Šumavy, na jejímž území leží nejvíc obcí - šest. Dohromady zasahuje do parku svým katastrem 22 obcí. Například v Krkonoších je celá v národním parku jen Malá Úpa a částečně Strážné.

Bývalý ředitel parku František Krejčí i Jaromír Bláha z ekologického Hnutí Duha nezávisle na sobě před takovým plošným přesunem lukrativních pozemků na Šumavě varují. Mohlo by to podle nich vést i ke spekulacím s pozemky a živelné zástavbě. Šumavské obce to odmítají.

Převod pozemků v jedné větě

Oba zákony od ministrů z ODS spojuje i to, že převod pozemků řeší v poměrně krátkém paragrafu. U Chalupy jde dokonce jen o jednu větu.

Podívejte se, jak se staví na Šumavě už teď:

"Pozemky ve správě Pozemkového fondu České republiky nacházející se ke dni účinnosti tohoto zákona v zastavěných územích a zastavitelných plochách podle územně plánovací dokumentace, budou převedeny do vlastnictví dotčených obcí, pokud o převedení tyto obce do jednoho roku od nabytí účinnosti tohoto zákona požádají," uvádí se v návrhu Chalupova zákona.

Obdobná formulace je i v navrhovaném zákoně o státním pozemkovém úřadu z dílny ministra Bendla, i když v tomto případě má paragraf pět odstavců.

Kompenzace za ochranu přírody

Ministerstva zemědělství a životního prostředí argumentují, že chtějí obcím v národním parku umožnit lepší rozvoj.

"Možnost bezúplatného převodu pozemků představuje kompenzaci těmto obcím z toho důvodu, že se nachází na území národního parku, a tím mají ztíženou možnost hospodařit se svým majetkem," sdělil Aktuálně.cz mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček.

Foto: Pavel Baroch

Dodal, že tento požadavek vzešel z meziresortního připomínkového řízení. "Šlo o zásadní požadavek několika krajů," konstatoval Žáček.

Rozloha? Cena? Nevíme

Zvláštní je, že ministerstvo zemědělství, respektive pozemkový fond, nemají přesný přehled o tom, jaké pozemky a v jaké rozloze chtějí obcím relativně brzy bezúplatně převést.

"Kolik pozemků a v jakých katastrálních územích bude v budoucnu převedeno, závisí na územních plánech obcí," uvedl mluvčí Žáček. Doplnil, že pozemkový fond v současnosti spravuje ve III. zónách národních parků pozemky o celkové výměře 443,5 hektarů.

"Je nutné zdůraznit, že tento údaj je pouze přibližný, jelikož některé pozemky na územích národních parků přesahují přes dvě nebo i všechny zóny," poznamenal Žáček. Dodal, že není možné specifikovat ani hodnotu pozemků.

"Konečná cena za pozemek je totiž rozdílná podle způsobu, kterým je převáděn z vlastnictví státu. Proto jsou pozemky oceňovány až v okamžiku, kdy je o tomto kroku rozhodnuto," sdělil mluvčí Žáček.

Foto: Ludvík Hradilek

Hrozba masivní výstavby

Jaromír Bláha z Hnutí Duha varuje, že převodem pozemků ztratí stát kontrolu nad lukrativními parcelami v šumavském národním parku.

"Praxe je taková, že obce pozemky vzápětí hned zase rozprodají. Ve všech jiných národních parcích i ostatních chráněných územích u nás i jinde v Evropě se naopak stát snaží pozemky vykoupit, aby nemusel platit soukromým majitelům vysoké částky za kompenzace kvůli omezení hospodaření," řekl Aktuálně.cz Bláha.

Podle někdejšího ředitele parku Františka Krejčího je právě šumavská půda hlavním důvodem, proč musel z vedení parku předloni odejít.

"Pozemky jsou přece to, o co tady jde," řekl Aktuálně.cz Krejčí. Například v Srní se už podle něho ukázalo, co se stane, když obec dostane původně státní pozemky, které následně dál prodá.

"Jsou tam desítky, možná stovky parcel. Vznikl ohromný tlak developerů na změnu územního plánu," konstatoval Krejčí.

Foto: Ludvík Hradilek

Stát o dohled nepřijde

Místopředseda Svazu obcí Šumavského národního parku Jiří Fastner odmítl, že by převod pozemků na obce vedl k masivní výstavbě. "Zásadní stavební boom nehrozí," tvrdí Fastner, podle něhož bude mít národní park stále v rukou dostatečné kompetence, aby výstavbu reguloval.

Také ministerstvo zemědělství tvrdí, že státu nadále zůstane dozor nad případnou výstavbou v národních parcích.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Hledáte pozemky na prodej?

 

Právě se děje

Další zprávy