Stráský před rokem porušil zákon. Zůstává bez trestu

Pavel Baroch
22. 4. 2012 9:04
Ekologická inspekce případ nelegálního použití chemikálií na Šumavě dosud neuzavřela
Ředitel šumavského národního parku Jan Stráský.
Ředitel šumavského národního parku Jan Stráský. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Vimperk - Je to rok, co vysoký státní úředník, ředitel šumavského národního parku Jan Stráský vědomě porušil zákon. A je to zároveň rok, co ho za to nikdo nepotrestal.

Stráský loni na jaře svým podřízeným nařídil, aby v boji proti kůrovci použili i chemické postřiky, přestože v té době k tomu park ještě neměl výjimku ze zákona o ochraně přírody a krajiny, který chemii v chráněných územích zakazuje.

Také Česká inspekce životního prostředí oznámila, že vedení parku porušilo zákon a zahájilo s ním správní řízení o pokutě, která má horní sazbu 2 miliony korun. Jenže správní řízení inspektoři dosud neukončili.

Stráský se momentálně chystá na druhý chemický útok na kůrovce. Z loňska se už ale poučil a nechal si použití biocidu schválit od odboru státní správy národního parku.

"V Národním parku Šumava přetrvává kalamitní situace způsobená přemnožením kůrovců," uvádí se v "povolovacím" dokumentu, který má Aktuálně.cz k dispozici. "V ochraně lesa musí být proto využíváno všech použitelných metod pro zabránění dalšímu šíření kůrovců."

Inspekce řeší Šumavu jako celek

Česká inspekce životního prostředí uvedla, že loňské použití biocidů na Šumavě bez patřičné výjimky se řeší ve společném správním řízení. Kromě chemikálií totiž inspekce řeší i to, zda park nechal oprávněně pokácet kůrovcové smrky na několika místech v parku.

Podívejte se na loňský chemický útok na kůrovce:

"Řízení není ještě dokončeno," sdělila redakci Aktuálně.cz inspekce. Jenže to, že Stráský nechal na Šumavě rozmístit jedovaté návnady na kůrovce nezákonně, konstatovala inspekce už v květnu. Společné správní řízení bylo zahájeno až po dvou měsících v červenci.

Správní řízení nebylo podle inspekce ukončeno kvůli tomu, že inspekce i park nechaly vypracovat odborné posudky. V polovině ledna dorazil posudek, který si zadala inspekce, a 11. dubna pak posudek od národního parku.

Foto: Pavel Baroch

"Ještě musíme seznámit účastníky řízení, kterými jsou kromě správy ještě obce na území parku, s pořízenými podklady a pak bude rozhodnuto," konstatovala inspekce.

Jsou to odlišné případy

Na nezákonné použití chemických přípravků na Šumavě upozornilo loni jako první ekologické Hnutí Duha. Zástupce organizace Jaromír Bláha pokládá za divné, že se řízení tak vleče.

"Nerozumím, proč inspekce vede společné řízení, jsou to různé případy," řekl Aktuálně.cz Bláha. Obává se toho, aby z ministerstva životního prostředí nebyl na inspekci v kauze Šumava vyvíjen politický tlak.

Stínový předseda stínové vědecké rady šumavského národního parku Jakub Hruška pokládá za skandální, že Česká inspekce životního prostředí v případu nezákonného použití chemikálií dosud nerozhodla.

Foto: Archiv

"Podle našeho názoru na to měla času dost," tvrdí Hruška. 

Porušil jsem zákon, řekl Stráský

Případ je přitom zdánlivě jednoznačný. I Jan Stráský oficiálně potvrdil, že neměl v ruce nezbytné povolení k použití jedovatých postřiků.

"I přes fakt, že nebylo správní řízení ukončeno, jsem nařídil využít v boji proti kůrovci kombinaci všech nejúčinnějších metod, a to včetně využití biocidů na otrávené lapáky a trojnožky," oznámil loni v květnu Stráský.

Proti používání chemických látek proti kůrovci přitom kromě nevládních organizací protestují i desítky vědců z Jihočeské univerzity, Přírodovědecké fakulty nebo Botanického ústavu. Mimo jiné tvrdí, že na kůrovce mají malý účinek a navíc zabíjí jiné živočišné druhy.

Vedení národního parku to odmítlo. "Na obranná zařízení jsou lákáni aktivně pouze lýkožrouti smrkoví. Negativní ovlivnění jiných živočichů není žádnou studií relevantně prokázáno," řekl Aktuálně.cz mluvčí parku Pavel Pechoušek.

 

Právě se děje

Další zprávy