Starosta zmizel z kandidátky TOP09, má v patách policii

Sabina Slonková
10. 5. 2010 7:11
Starostu Dolních Břežan Věslava Michalíka policie vyšetřuje pro daňový únik
Věslav Michalík na tiskové konferenci TOP 09 v září 2009.
Věslav Michalík na tiskové konferenci TOP 09 v září 2009. | Foto: Jan Langer

Praha - Úspěšný starosta středočeských Dolních Břežan Věslav Michalík měl našlápnuto do vysoké politiky, jako dvojka na kandidátce TOP 09 by měl velkou šanci získat poslanecké křeslo.

Nakonec v tichosti z kandidátní listiny zmizel. Jak Aktuálně.cz zjistilo, policie ho vyšetřuje pro podezření z padesátimilionového daňového úniku.

Michalíka dostihl několik let starý příběh se dvousetmilionovou provizí ČSOB pro poradenskou společnost CA IB. Břežanský starosta byl tehdy jedním ze tří klíčových manažerů CA IB. Provize byla vyplacena za prodloužení miliardového kontraktu se státní Českou poštou.

Už když TOP 09 loni na podzim oznámila jeho kandidaturu, musel svou roli v příběhu vysvětlovat. Jenže tehdy se nevědělo, jak je případ pro Michalíka vážný. Místopředseda strany Miroslav Kalousek tehdy dokonce debatu o věrohodnosti takového kandidáta ukončil tvrzením, že Michalík je čistý, protože policie kauzu odložila.

Policie: Fiktivní smlouva

Jenže opak je pravdou.

Jak vyplývá z nejnovějších zjištění a dokumentů, které má Aktuálně.cz k dispozici, tři bývalé manažery CA IB, mezi něž patří i Michalík, policie podezírá z padesátimilionového úniku na daních.

"Jsou podezřelí, že jako jednatelé CA IB uzavřeli fiktivní komisionářskou smlouvu s holandskou společností OETS Holding na poradenské služby, na základě které zaúčtovali, ale do přiznání k dani z příjmů neoprávněně nezahrnuli fakturu na částku 238 milionů korun vystavenou pro ČSOB jako odběratele poradenských služeb, čímž neoprávněně snížili základ daně a způsobili tak škodu ve výši nejméně 50 milionů korun," stojí v úředním dokumentu protikorupční služby.

Podle informací, které české úřady obdržely od svých zahraničních partnerů, skončily stamiliony po několika transakcích v cizině nakonec zpátky v Česku. Další právní pomoc, kterou si policie vyžádala, má odhalit, jak peníze na české účty doputovaly.

Už od počátku příběhu s kontraktem se státní poštou policie pracuje s variantou, že část z provizí byla určena pro politiky.

Veřejně ale protikorupční policie nic nekomentuje, nevyjadřuje se dokonce ani k roli Michalíka v celé kauze. "Nebudeme k tomu zkrátka říkat vůbec nic," konstatoval mluvčí služby Roman Skřepek.

Michalík: Svědomí mám čisté

Co se týče detailů transakce, sdílný není ani samotný Věslav Michalík. Od počátku nechce operace nijak veřejně rozkrývat.

"Na tom se nic nemění. Mohu k tomu říci jen to, že kdyby policie vyšetřovala po právu, a ne na politické zadání, musela by dávno dospět k tomu, že jsem se ničeho nedopustil," sdělil Aktuálně.cz.

Michalík rovněž striktně trvá na tom, že při kontraktu na Českou poštu k žádnému daňovému úniku nedošlo. "A můžu říci ještě jedno: Pokud policie tvrdí, že se peníze vrátily zpět do Čech, mohu rozhodně vyloučit, že by to bylo zpět pro CA IB," uvedl.

Jak sám připouští, celý příběh mu minimálně zbrzdil politickou kariéru, pokud ji zcela nezničil. "Byl to samozřejmě důvod, proč jsem se nakonec z kandidátky stáhnul. Bylo mi jasné, že se to na mě bude stále vytahovat, a nechtěl jsem nikoho poškozovat," dodal starosta Michalík.

Miroslav Kalousek, jednička středočeské kandidátky a místopředseda TOP 09, ale i nadále případ bagatelizuje. A tvrdí, že případ s provizemi rozhodně nebyl důvod k Michalíkově stažení z kanditátky.

"Pan Michalík opustil kandidátku proto, že Břežany byly vybrány na mimořádný evropský projekt z oblasti vědy a výzkumu a on se chce věnovat jen tomu."

Původně bylo nabito na ČSSD

Případ obřích provizí za prodloužení kontraktu ČSOB a státní pošty se poprvé objevil na veřejnosti v roce 2006. Deník Aktuálně.cz tehdy vypátral, že doklady k transakci drží v rukou lidé z podsvětí a chtějí je před volbami použít proti sociálním demokratům.

Kromě Michalíkovy CA IB totiž další část odměny obdržel Miroslav Jansta, právník s exkluzivními vazbami na špičky ČSSD a přítel Jiřího Paroubka.

Podle verze předestřené lidmi z podsvětí Jansta peníze inkasoval jen na oko a ve skutečnosti byly miliony z kontraktu určeny do stranické poklady v Lidovém domě. Jansta i sociální demokraté to ale obratem popřeli.

Policie a státní zastupitelství nicméně tuto možnost několik měsíců vyšetřovaly. Nakonec ale úřady konstatovaly, že nic takového se nestalo. Mimo jiné proto, že Janstova advokátní kancelář předložila doklady o přesném toku provize.

 

Právě se děje

Další zprávy