Největší mecenáš TOP 09 chce po státu miliony

Sabina Slonková
2. 10. 2009 0:00
Sponzor Dušan Novotný vede se státem soudní spor, usiluje o více než 70 milionů
Lídr TOP 09 o sporech sponzora se státem prý nevěděl. A zakladatel strany?
Lídr TOP 09 o sporech sponzora se státem prý nevěděl. A zakladatel strany? | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Největší mecenáš politické strany TOP 09 Dušan Novotný vede se státem soudní spor, v němž usiluje o více než 70 milionů korun.

Brněnský podnikatel Novotný letos věnoval Schwarzenbergově straně jedenáct milionů.

Od roku 2005 přitom jím ovládaná společnost Orgapol požaduje podle zjištění Aktuálně.cz po ministerstvu financí více než šestinásobek jako náhradu za údajně způsobenou škodu.

Ministerstvo financí poslední dva a čtvrt roku vedl právě jeden z lídrů TOP 09 Miroslav Kalousek a vliv na tento resort by si strana ráda ponechala i do budoucna.

Dušan Novotný nicméně trvá na tom, že jeho dar se sporem nijak nesouvisel a nemá důvod si politiky jakkoli finančně zavazovat.

"Nemá to s tím nic společného," uvedl Novotný.

Nic nevím

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro Aktuálně.cz prohlásil, že o soudním sporu partajního sponzora nic neví: "Vůbec ne. Nemám o tom tušení."

Schwarzenberg už nicméně prověřuje jiný dar, na který redakce upozornila.

Jde o milion korun od slovinského bankéře Štefana Loncnara, jehož banka v minulosti financovala Setuzu v době, kdy ji ovládal mafiánský boss František Mrázek se svým spolupracovníkem.

Oba případy vyšly najevo poté, co redakce Aktuálně.cz v minulých týdnech prověřovala jednotlivé sponzory této nové strany.

Vázáni mlčenlivostí

Soudní při sponzora Novotného oficiálně potvrdil Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který za státní instituce vede finanční spory.

Redakce Aktuálně.cz úřadu zaslala seznam Novotného firem s dotazem, zda má některá z nich spor se státem. Odpověď zněla: "Úřad má v evidenci soudní řízení o náhradu škody se společností Orgapol."

Detaily stát nezveřejnil. "Jelikož zmíněný spor dosud není pravomocně ukončen, Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových je vázán mlčenlivostí," uvedla jeho mluvčí Jana Rennerová.

Úřad udělal chybu

Ze zjištění Aktuálně.cz nicméně vyplývá, že celý spor se točí kolem dodatečně vyměřené daně od finančního úřadu.

Firma Orgapol byla nucena před lety zaplatit zhruba dvacet milionů včetně penále, ale později se ukázalo, že postup úřadu byl chybný, a firma dostala své peníze zpět.

Společnost Orgapol nicméně tvrdí, že jí postupem finančního úřadu vznikla mnohamilionová škoda, protože dočasně přišla o klienty i o pověst a měla potíže se získáváním úvěrů od bank. Výši škody firma na základě znaleckého posudku, který si objednala, vyčíslila na 73 332 tisíc korun.

Ministerstvo financí ale doposud odmítá údajnou škodu uznat a nepřistoupilo ani na návrh společnosti na dohodu. Vleklý spor tak řeší soud.

Akciová společnost Orgapol se zabývá distribucí farmaceutických přípravků. Většinovým vlastníkem je Dušan Novotný a jeho žena Blanka.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy