Starokladrubák pro Williama byl oceněn na 30 tisíc euro

Jan Němec (redaktor) Kateřina Eliášová, Jan Němec (redaktor), Tereza Šídlová
17. 5. 2011 15:55
Ministr zemědělství naznačil, že koně si mohou přijet obhlédnout z Británie
Kůn pro Williama je stále ustájen v Kladrubech.
Kůn pro Williama je stále ustájen v Kladrubech. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Český starokladrubák, svatební dar princi Williamovi a jeho ženě Catherine, se po zítřku přiblíží britské královské stáji. Ministerstvo zemědělství má hotový materiál, v němž se řeší například cena ušlechtilého koně.

České úřady se však nadále potýkají s protokolárními náležitostmi, které dar na nejvyšší královské úrovni provázejí. Vévoda a vévodkyně z Cambridge jsou svoji už více než dva týdny.

"Vláda dostane ve středu ohledně daru informaci, materiál už je hotový. Všechny kroky vedou k tomu, že to dopadne dobře," řekl Aktuálně.cz ministr zemědělství Ivan Fuksa.

Vláda už také zná cenu koně, právě její zjišťování mělo formálně prodloužit proces předání daru.

"Cenu jsme vládě sdělili, je to 30 tisíc euro. I všechny veterinární náležitosti jsou připravené," řekl Aktuálně.cz ředitel Národního hřebčína v Kladrubech Jan Höck.

V přepočtu tak cena koně činí tři čtvrtě milionu korun.

Pro dobrotu na žebrotu

Ministr Fuksa odmítá, že by bylo chybou jeho resortu, že dárek se k novomanželům dostane až se zpožděním.

"Cítím se v úplně stejné pozici, která platí v hesle, že každý dobrý skutek musí být řádně potrestán. Na resortu ministerstva zemědělství není to, abychom v takovýchto protokolárních záležitostech hráli prim," uvedl dále Fuksa s tím, že protokol má na starosti ministerstvo zahraničí.

Podle ministra je jediným "zádrhelem" předání daru, že se plán dostal na veřejnost příliš rychle, aniž by se stihly vyřídit všechny protokolární náležitosti.

Spojkou mezi Prahou a Buckinghamským palácem je český velvyslanec ve Velké Británii Michael Žantovský. Ten v pondělí odmítl komentovat vyjednávání týkající se darovaného koně. "No comment. Pokud taková jednání probíhají, zaslouží si diskrétnost," řekl jen Aktuálně.cz.

Žantovský byl jediným českým zástupcem na královské svatbě.

Čtrnáct dní před svatbou

Podle Fuksových slov celý nápad vznikal narychlo.

"Pan ředitel Höck přišel 14 dní před svatbou s poměrně zajímavým nápadem, který se připravil, kůň se ocenil, zjistilo se, jestli je z politické strany akceptovatelný a kromě toho se paralelně měla připravit ta diplomatická část," popsal Fuksa. "Medializace proběhla dřív, než měla," dodal.

Vévoda a vévodkyně z Cambridge jsou svoji už více než dva týdny.
Vévoda a vévodkyně z Cambridge jsou svoji už více než dva týdny. | Foto: Reuters

Kvůli koni se možná vypraví do Kladrub i britská delegace.

"Těch darů z celého světa je tolik, že je nepodstatné, jestli dar přijde čtrnáct dní před svatbou nebo po svatbě. Není to věcný dar, kus, který se pošle v balíku. Předchází tomu i zhlédnutí koně, na to nebyl čas ani prostor před svatbou," dodal ministr v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Bližší informace ale o případné návštěvě z britského dvora odmítl sdělit.

Britové v Kladrubech

Darovaným koněm má být pětiletý hřebec Favory Alta z jedné z nejstarších čistokrevných linií starokladrubských koní.

Na britském královském dvoře je Národní hřebčín v Kladrubech nad Labem pojmem už nyní, v minulosti jej navštívili dva členové britské královské rodiny.

V roce 2007 tam zavítala dcera královny Alžběty II., princezna Anna, o 11 let dříve Kladruby navštívil manžel panovnice, princ Filip.

Hřebec, který má být královskému páru věnován, je potomkem šampiona - jeho otec se účastnil mistrovství světa, Evropy i mezinárodního závodu ve Windsoru.

 

Právě se děje

Další zprávy