Pokud neodstoupí, nebudu kandidovat, říká lídr STAN po obvinění šéfa pražského hnutí

Radek Bartoníček ČTK Radek Bartoníček, ČTK
Aktualizováno 15. 6. 2022 19:57
Středeční zásah policie na pražském magistrátu a obvinění náměstka primátora a zároveň šéfa STAN v Praze Petra Hlubučka může mít vliv na volební kandidátku hnutí v metropoli. Jedničkou na ní má být první náměstek primátora Petr Hlaváček (dosud za TOP 09). Ten nyní tvrdí, že pokud Hlubuček neodstoupí, nebude nadále pokračovat jako lídr pro pražské volby.
První náměstek primátora Petr Hlaváček má vést kandidátku STAN v Praze.
První náměstek primátora Petr Hlaváček má vést kandidátku STAN v Praze. | Foto: Jakub Plíhal

Když Starostové a nezávislí hledali svou jedničku pro letošní komunální volby v Praze, dlouho nebylo jasné, pro koho se rozhodnou. Jejich předsedou v Praze je sice náměstek primátora Petr Hlubuček, jenže už dlouho se objevovaly informace, které zpochybňovaly jeho důvěryhodnost. A tak se hnutí nakonec rozhodlo pro jiného náměstka primátora - architekta Petra Hlaváčka, dosud radního za TOP 09, která však jde letos do voleb v koalici Spolu.

"Je to zcela jistě výborný kandidát, jsem rád, že povede kandidátku," radoval se ještě nedávno předseda STAN Vít Rakušan. Na hlavním městě mu obzvlášť záleželo, chtěl přinejmenším udržet stranu ve vedení města a zároveň se dostat i do vedení některých městských částí.

Jenže středeční zásah policie, v jejíchž sítích uvázl i šéf pražské buňky STAN Petr Hlubuček, může naděje hnutí nejen v Praze výrazně oslabit. A může také ovlivnit rozhodování potenciálních kandidátů za STAN.

"Očekávám v následujících hodinách, že Petr Hlubuček přijme sám politickou odpovědnost a skončí ve funkci náměstka primátora a na kandidátce, kterou vedu. Pakliže k jeho odstoupení nedojde, nebudu nadále pokračovat jako lídr pro pražské volby. O tomto budu nyní informovat vedení STAN," uvedl Hlaváček k obvinění radního a šéfa pražských Starostů. Pro Aktuálně.cz už dříve uvedl, že situaci s Rakušanem plánuje probrat.

První náměstek primátora Petr Hlaváček na předvolební akci STAN, kde ho šéf strany Vít Rakušan představil jako lídra pražské kandidátky v roce 2022.
První náměstek primátora Petr Hlaváček na předvolební akci STAN, kde ho šéf strany Vít Rakušan představil jako lídra pražské kandidátky v roce 2022. | Foto: Radek Bartoníček

Hlaváček má pověst erudovaného odborníka, který se věnuje rozvoji Prahy mnoho let. Je také architektem a vysokoškolským pedagogem, od roku 1990 působí jako pedagog na Fakultě architektury ČVUT v Praze. Od roku 2015 byl ředitelem Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy a na magistrátu má jako první náměstek primátora na starosti oblast územního rozvoje a územního plánu. Do vedení Prahy se dostal jako nezávislý za TOP 09 na kandidátce Spojené síly pro Prahu, kterou tvořily TOP 09 a STAN s podporou KDU-ČSL, Liberálně ekologické strany a Demokratů Jana Kasla.

Hlubuček nechtěl skončit po volbách v opozici

Když nyní už obviněný šéf STAN v Praze Hlubuček nedávno vysvětloval, proč Starostové vsadili v letošních volbách na Hlaváčka, tvrdil, že k sobě mají blízko. "Společně jsme řešili, jak by měla vypadat Praha 21. století. Máme plány, jak v  komunálních volbách uspět a jak pomoci Pražanům v městských částech, kde se jim možná nežije tak dobře jako někde jinde," prohlásil Hlubuček v televizi Nova.

Tehdy také tvrdil, že nechce, aby STAN skončil v hlavním městě v opozici. "Nemá smysl sedět v opozici. Chceme uspět, chceme být v koalici. Předpokládám, že v každém případě budeme mít dvouciferné číslo, průzkumy hovoří o 15 až 18 procentech," vysvětloval a kritizoval společnou kandidátku ODS, TOP 09 a lidovců. "Doufám, že se nám podaří voliče přesvědčit, že koalice Spolu není pro ně úplně čitelná, protože stará parta v Praze není cesta pro Prahu," narážel na to, že ODS v Praze vládla přes dvě desetiletí a její působení provázelo mnoho afér.

Aféře teď ale čelí sám Hlubuček. Podle státního zástupce z Vrchního státního zastupitelství v Praze bylo zahájeno trestní stíhání proti 11 lidem. Stíhání podle něj souvisí s hospodařením pražského dopravního podniku. Hlubuček je členem dozorčí rady podniku. 

Předseda STAN Rakušan na dotaz Aktuálně.cz, zda bylo správné držet Hlubučka ve vedení Prahy, odpověděl, že mu chyběla fakta. "Pokud jde o Petra Hlubučka a mediální informace kolem něj, upřímně, pro mě jsou podstatná fakta a žádná fakta zpochybňující jeho pověst nikdo nepředložil," sdělil Rakušan.

Politický osud Hlubučka by mohl být zpečetěn už ve středu večer, kdy o něm bude jednat předsednictvo STAN. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) však už Hlubučka vyzval k rezignaci, jinak koalice navrhne jeho odvolání na čtvrtečním jednání zastupitelů. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

V Kralupech nad Vltavou hoří plastový odpad, hasiči vyhlásili nejvyšší stupeň poplachu

Na okraji Kralup nad Vltavou na Mělnicku hoří od odpoledne v areálu kovošrotu plastový odpad. Je vyhlášen zvláštní, tedy nejvyšší stupeň poplachu. U požáru zasahuje 30 jednotek hasičů a speciální technika, hasit budou zřejmě celou noc.

Odpoledne začala hořet zhruba 50 metrů široká hromada plastového odpadu v areálu kovošrotu. Kolem 19. hodiny zvýšili hasiči stupeň poplachu na nejvyšší, který vyhlašují při mimořádných událostech. Počet jednotek se zvýšil ze 13 na 30, na místě zasahuje záchranný útvar hasičů ze Zbirohu a Jihlavy se speciální technikou na rozhrabávání. "Rypadly budou rozhrabávat hromadu hořícího odpadu a hasiči ji budou prolévat vodou, řekl mluvčí krajských hasičů Tomáš Bakalář. Jeden hasič při zásahu utrpěl lehčí zranění.

Chemická jednotka z laboratoře v Kamenici, která monitoruje případný únik škodlivých látek do ovzduší, zatím zvýšené hodnoty nezjistila, podle Bakaláře bude v měření pokračovat. Lidem v části Lobeček doporučilo město podle starosty Marka Czechmanna nevětrat.

Policie se bude zabývat vyšetřováním příčin požáru až po dohašení, které může trvat celou noc. "Vzhledem k tomu, že zde před několika dny již k menšímu požáru došlo, bude zřejmě jednou z variant příčin i úmyslné zapálení," řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle ní zřejmě požár nezpůsobí finanční škodu, protože jde o odpad. 

před 3 hodinami

Na jezu v Českém Krumlově se převrátil raft, záchranáři pátrají po jednom muži

Na jezu v Českém Krumlově se dnes vpodvečer převrátil raft. Čtyři lidé vyplavali, po jednom muži pátrají záchranáři a policie. Na twitteru o tom informovala policie. V řece Vltavě je po deštích zvýšený průtok vody. Právě dnes varovali policisté především vodáky, kteří sjíždějí Vltavu a proplouvají Českým Krumlovem, aby byli velmi opatrní. "Vltava je v těchto dnech nebezpečná, hladina je zvýšená a je zaznamenán větší průtok vody v řece, " uvedli.

Další zprávy