Hřib vyzval Hlubučka k rezignaci. Je obviněn z korupce a účasti ve zločinecké skupině

Barbora Doubravová Radek Bartoníček Lukáš Valášek Barbora Doubravová, Radek Bartoníček, Lukáš Valášek
Aktualizováno 15. 6. 2022 15:41
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval k rezignaci svého náměstka Petra Hlubučka (STAN), který dle informací Aktuálně.cz figuruje mezi obviněnými v souvislosti s hospodařením pražského dopravního podniku. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu kvůli hospodaření pražského dopravního podniku obvinili celkem 11 lidí. Mezi nimi i podnikatele Michala Redla.
Pražský radní Petr Hlubuček (STAN).
Pražský radní Petr Hlubuček (STAN). | Foto: ČTK

Hlubučka policie viní z korupce a účasti v organizované skupině. Hřib řekl, že se s Hlubučkem zatím neúspěšně pokouší spojit a koalice navrhne jeho odvolání na čtvrtečním jednání zastupitelů. V Hlubučkově kanceláří na magistrátu a v budově DPP ve středu zasahovali policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ).

"Na základě dostupných informací byl Policií ČR dnes obviněn Petr Hlubuček, člen rady hlavního města Prahy za hnutí STAN. Zkoušíme jej kontaktovat napřímo i přes jeho advokáta s výzvou k rezignaci. Koalice je připravena navrhnout a schválit odvolání Petra Hlubučka na čtvrtečním jednání zastupitelstva hlavního města Prahy," uvedl primátor.

Hlubučkovo odstoupení požaduje i volební lídr hnutí STAN v Praze Hlaváček. "Očekávám v následujících hodinách, že Petr Hlubuček přijme sám politickou odpovědnost a skončí ve funkci náměstka primátora a na kandidátce, kterou vedu. Pakliže k jeho odstoupení nedojde, nebudu nadále pokračovat jako lídr pro pražské volby. O tomto budu nyní informovat vedení STAN," uvedl Hlaváček, který nyní v městském zastupitelstvu a v radě zasedá za TOP 09.

Kriminalisté od rána zasahovali kromě magistrátu na několika místech v Praze, budovách dopravního podniku či Všeobecné zdravotní pojišťovny. Hlubuček je členem dozorčí rady dopravního podniku.

"Skutky, pro něž bylo zahájeno trestní stíhání proti 11 osobám, souvisí s hospodařením společnosti Dopravní podnik hl. m. Prahy, a. s. Další informace vzhledem k fázi trestního řízení není možno k věci sdělit," uvedl žalobce Borgula z pražského Vrchního státního zastupitelství.

Že na místo dorazila policie, potvrdil i mluvčí magistrátu Vít Hofman. Razie se týká také podnikatele Michala Redla, který měl v minulosti blízko ke známému zločinci Radovanu Krejčířovi a v současnosti má vazby právě na hnutí STAN. Podle informací Aktuálně.cz už policie Redla také obvinila.

O tom, že má Redl na vedení pražské radnice kontakty, informovala média již v minulosti. Hlubuček trval na tom, že jeho vztah s podnikatelem má čistě společenský charakter.

Bývalý předseda hnutí STAN a současný ministr školství Petr Gazdík na dotaz Aktuálně.cz, proč Petra Hlubučka držel ve vedení pražské organizace hnutí, odpověděl, že byl řádně volen na sněmech. "Jsme subsidiární strana, čili Petra Hlubučka nikdo 'nedržel ve vedení'. S Redlem jsem se několikrát společensky potkal," uvedl.

Gazdík dodal, že je veřejně známé, že asi před šesti lety Redlův otec poskytl hnutí STAN finanční dar. "Nevím o žádném napojení Michala Redla na STAN. Nemáme žádné šedé eminence, které ovlivňují naši politiku," tvrdí.

Server Novinky.cz uvedl, že detektivové provádějí prohlídky na zhruba 40 místech v Praze, a to včetně Hlubučkova domu v pražských Lysolajích. Magistrát ve středu zrušil dvě tiskové konference, na kterých měl být Hlubuček přítomen.

Podle médií jsou Hlubuček a Redl podezřelí z korupce a účasti na organizované skupině a Redl čelí také podezření, že nedovoleně nakládal s omamnými a psychotropními látkami. Lidovky.cz napsaly, že je mezi obviněnými také lobbista Pavel Dovhomilja, který se pohyboval v oblasti IT a zabýval se zakázkami dopravního podniku.

Podle několika členů vedení dopravního podniku policie zapečetila také kancelář ekonomického ředitele městské firmy Matěje Augustína, o kterého se detektivové v souvislosti s razií rovněž zajímají. Napsal to deník E15. Augustína do vedení dopravního podniku prosadil v roce 2019 Hlubuček i přes nesouhlas koaličních stran. Slovenský manažer v době vlády slovenského premiéra Roberta Fica vedl státní železniční společnost Cargo Slovakia, která se před jeho odchodem dostala do ztráty ve výši šestatřicet milionů eur. Deníku N zjistil, že je Augustín mezi obviněnými.

Policisté ve středu zasahovali rovněž v sídle středočeských silničářů v Říčanech. Informaci serveru Seznam Zprávy potvrdila mluvčí krajského podniku. Policie už dříve obvinila několik pracovníků kvůli zakázkám. S jakými případy souvisí zásah, zatím není jasné. V budově byli kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Vedení Středočeského kraje uvedlo, že nemá žádné oficiální informace o důvodech zásahu a bude orgánům činným v trestním řízení poskytovat veškerou součinnost.

Rakušan: Fakta zpochybňující jeho pověst nikdo nepředložil

Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan zásah nechtěl příliš komentovat. "Pokud jde o Petra Hlubučka a mediální informace kolem něj, upřímně: pro mě jsou podstatná fakta a žádná fakta zpochybňující jeho pověst nikdo nepředložil," řekl Rakušan pro Aktuálně.cz.

Uvedl, že podnikatele Redla nezná. "Při svém nástupu do čela STAN jsem jasně deklaroval, že nepřipustím, aby na naše hnutí a na naši politiku měl vliv kdokoliv mimo oficiální strukturu hnutí. A pokud se ukáže, že pan Redl STAN jakkoliv ovlivňoval, tak to budu řešit," sdělil.

Redl byl, jak uvedl v roce 2017 Radiožurnál, konzultantem hnutí STAN. Tehdejší místopředseda STAN a europoslanec Stanislav Polčák se s ním radil o jménech lidí v městských firmách. Polčák pak musel na čas odejít z vedení strany. Podle bývalého předsedy strany Petra Gazdíka Redl tehdy vypomáhal se stranickými záležitostmi a měl být také podporovatelem hnutí. STAN nicméně tvrdil, že politiku hnutí "v žádném případě neurčoval".

Redl byl stíhán v řadě kauz spojených s Radovanem Krejčířem. V dopisech od něj přímo dostával instrukce, jak například tunelovat Českou spořitelnu v kauze společnosti Technology Leasing. Podílet se měl i na půlmiliardovém daňovém úniku firmy M5. Odsouzen nicméně nebyl, protože mu lékaři vystavili posudek o vážné duševní nemoci.

Petr Hlubuček

  • náměstek pražského primátora a radní pro infrastrukturu a technickou vybavenost, životní prostředí, bezpečnost a prevenci kriminality
  • od roku 2010 starosta a zastupitel městské části Praha-Lysolaje, od roku 2016 člen hnutí STAN a člen dozorčí rady Dopravního podniku hlavního města Prahy, od roku 2018 zastupitel a radní Prahy
  • jeho partnerem je zastupitel Lysolají Jiří Karvánek, který ještě za vlády Adriany Krnáčové (ANO) zasedl v dozorčí radě Pražských vodovodů a kanalizací, po kritice na post v roce 2019 rezignoval
  • narodil se v roce 1974 ve Vrchlabí, absolvoval Střední zemědělskou školu a Českou zemědělskou univerzitu
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

ČOI zjistila během karlovarského festivalu pochybení u poloviny restaurací 

Česká obchodní inspekce provedla v Karlových Varech od začátku letošního ročníku filmového festivalu zatím tři desítky kontrol restaurací a barů. Pochybení inspektoři zjistili téměř v polovině případů. Nejčastějším prohřeškem bylo nedodržení míry u nápojů a hmotnosti u pokrmů. O průběžném výsledku kontrol dnes informoval web iROZHLAS.cz a Česká televize.

V jedné z restaurací v centru Karlových Varů byl inspektorům naúčtovaný džbánek vody, který ale obsluha nepřinesla. V dalším z kontrolovaných podniků zase nenalili správnou míru alkoholických nápojů.

Podle České televize se pokuty zatím nejčastěji pohybovaly mezi 5000 a 7000 korunami. Ve správním řízení to může být až pět milionů korun, dodala ČT.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Francie chystá úplné znárodnění EDF. Zadlužená firma musí prodávat proud se slevou

Francouzská vláda chystá úplné znárodnění energetické společnosti EDF, uvedla dnes podle agentury Reuters premiérka Élisabeth Borneová. Akcie společnosti po jejím výroku prudce zpevnily. Francouzský stát nyní vlastní 84 procent akcií tohoto zadluženého jaderného giganta.

"Potvrzuji vám dnes, že stát má v úmyslu kontrolovat 100 procent kapitálu EDF," uvedla Borneová ve svém projevu v dolní komoře parlamentu. V promluvě formulovala priority své menšinové vlády.

Společnost EDF nabrala zpoždění a překročila rozpočet při stavbě jaderných elektráren ve Francii a v Británii. Potýká se také s korozí u některých svých stárnoucích reaktorů. Polovina jejích reaktorů ve Francii je nyní mimo provoz.

Energetický podnik dále poškodilo vládou nastavené pravidlo, podle něhož musí elektřinu prodávat konkurentům se slevou. Nařízení přišlo před dubnovými prezidentskými volbami, v nichž Emmanuel Macron obhajoval mandát. Podle Reuters se tak snažil odvrátit hněv veřejnosti kvůli rostoucím účtům za energii.

EDF odhaduje ušlý zisk na 18,5 miliardy eur (458,4 miliardy Kč) a předpokládá, že prodej elektřiny se slevou ji bude stát kolem 10,2 miliardy eur. Její dluh se letos zvýší o 40 procent na více než 61 miliard eur, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Počet potvrzených obětí nedělního sesuvu ledovce v italských Alpách vzrostl na devět

Čtyři osoby už identifikovali jejich příbuzní, pět dosud ne, oznámil dnes šéf Tridentské provincie Maurizio Fugatti. Česká diplomacie již v úterý potvrdila, že mezi oběťmi jsou dva čeští občané. Sedm osob utrpělo zranění, některá jsou vážná. Pravděpodobně tři osoby se ještě pohřešují, konečný počet mrtvých se tak může vyšplhat na dvanáct. Pátrání po obětech se odehrává ve velmi složitých podmínkách a rovněž identifikace pozůstatků není jednoduchá.

Záchranáři zapojili do pátrání i vrtulníky a bezpilotní letouny. Podle italského deníku La Repubblica se dronům podařilo vypátrat pozůstatky dvou osob, které nejspíš patří mezi dosud pohřešované horolezce.

Drony rovněž objevily pozůstatky ženy, není však jasné, zda jde o již potvrzenou oběť či osobu pohřešovanou. Nalezené pozůstatky je nyní potřeba důkladně prozkoumat a identifikovat.

Další zprávy