Srba je ve vězení, stát mu vrátí 15 milionů korun

Tomáš Fránek
29. 2. 2008 11:20
Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze

Brno - Někdejší pravá ruka ministra Kavana Karel Srba, který je ve vězení kvůli přípravě vraždy novinářky, je znovu bohatým mužem.

Pražský vrchní soud ve čtvrtek rozhodl, že mu stát musí s definitivní platností vrátit zpět 15 milionů korun, které mu zabavila policie. Ta jej vyšetřovala v několika kauzách - kromě pokusu o vraždu šlo i o korupci.

Soud nyní potvrdil verdikt nižší instance, která rozhodla peníze vrátit. Policisté je našli v autě, když Srbu zatýkali.

Už před měsícem pak rozhodl Nejvyšší soud o vrácení peněz i dalšímu muži, který figuruje v kauze Srba. Obžalovanému a posléze osvobozenému Jiřímu Sitárovi má stát vrátit skoro 5,6 milionu.

Nejvyšší soud tak rozhodl na základě stížnosti na porušení zákona, již podal ministr spravedlnosti.

Sitár byl souzen a zproštěn obžaloby společně se Srbou v kauze zakázek na rekonstrukci českých zastupitelských úřadů v cizině, jež byly podle žalobců předraženy.

Ze Srbových kriminálních kauz je známa především ta, kdy si objednal vraždu novinářky. Za to byl odsouzen a odpykává si trest.

Vrchní soud by nevracel nic

Peníze zabavila Sitárovi policie, měla podezření, že pocházejí právě z korupce doprovázející opravy ambasád. Peníze našla policie v hotovosti při prohlídce auta.

Vrchní soud v Praze po zproštění obžaloby odmítl sumu vrátit, dokud se jasně neukáže, že nesouvisí ani s jinou trestnou činností kolem Srby a dalších spoluobviněných.

Peníze tak zůstávaly na účtech státního zastupitelství. Nejvyšší soud to ale dnes označil za protiprávní postup.

"Česká republika, pokud bychom takto akceptovali její nároky, by měla jakýsi monopol na majetek obviněného od začátku trestního řízení do skončení posledního, byť sebenepatrnějšího stíhání některého ze spoluobviněných," uvedla předsedkyně senátu Danuše Novotná.

Sitár byl spolu se Srbou a sedmi dalšími lidmi zproštěn obžaloby v březnu 2006. Byl původně obžalován z korupce, působil tehdy ve stavební firmě Block, která měla získat od ministerstva zahraničí zakázku. Obžaloba ale nezískala dost důkazů.

S plánovanou vraždou, za niž je Srba nyní ve vězení, mohly podle vrchního soudu souviset Sitárovy miliony. Mužovu spojitost s plánovanou vraždou se však nepodařilo nijak prokázat.

 

 

Právě se děje

Další zprávy