Soud: Za předražené zakázky Srba nemohl

Pavel Baroch, dom
15. 3. 2006 15:23
Praha - Bývalý vysoký státní úředník Karel Srba, kterého poslal soud na osm let do vězení za přípravu vraždy novinářky, vyšel od dalšího soudu vítězně.

Pražský městský soud jej zprostil obžaloby z korupce, které se měl dopustit v kauze předražených zakázek na rekonstrukci českých zastupitelských úřadů.

Přitom to na počátku vypadalo jako případ s jasným koncem: Srba a další lidé budou odsouzeni za to, že vybírali či předávali úplatky při výběru firem na rekonstrukce českých zastupitelských úřadů v Keni, Alžírsku a Chorvatsku. Škoda na navýšených cenách podle žalobkyně dosáhla 8,7 milionu korun.

Žaloba stála na výpovědi Evy Tomšovicové, blízké spolupracovnice Karla Srby, který na ministerstvu pracoval v době, kdy úřad vedl Jan Kavan.

Karel Srba , Eva Tomšovicová u soudu
Karel Srba , Eva Tomšovicová u soudu | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Jenže výsledek je zcela opačný: soud nakonec všech devět obžalovaných osvobodil. Mezi nimi i Tomšovicovou, která udala i sama sebe.

Podle soudce Alexandra Sotoláře ani jiná možnost nebyla: tvrzení Tomšovicové nepodpořila žádná svědecká výpověď, žádný dokument či znalecký posudek.

"S něčím takovým jsem se v této kategorii nikdy nesetkal," řekl soudce Sotolář. Dokonce i státní zástupkyně Dagmar Máchová, která vypracovala žalobu, se v závěrečné řeči přiklonila k tomu, aby soud všechny zprostil žaloby.

"Podle trestního řádu je obžaloba povinna prokázat obžalovaným vinu, v tomto případě se to nepodařilo," uvedla Máchová.

Karel Srba , Eva Tomšovicová u soudu.
Karel Srba , Eva Tomšovicová u soudu. | Foto: Ludvík Hradilek, Aktuálně.cz

Zakázky byly předražené

Nynější vedení ministerstva zahraničí spočítalo, že včasným zásahem zabránilo tomu, aby resort na předražených opravách ambasád zbytečně vyplatil přes dvě stě milionů korun.

"Zamezili jsme škodám, které by dosáhly 250 milionů korun. Jde o částku, kterou se podařilo zachránit díky tomu, že jsme některé zakázky zrušili a u jiných o desítky milionů korun dosáhli snížení ceny," řekl před časem Hospodářským novinám generální sekretář ministerstva zahraničí Vladimír Zavázal.

Samotné firmy přitom přistoupily na to, že původní cenu, kterou neúčtovaly ministerstvu, sníží. Nepřímo tak přiznaly, že původní cena byla nadhodnocená.

"Nebyly to klasické soutěže. Chodilo to tak, že se oslovilo jen pět firem a udělala se jakási pseudosoutěž. Matematicky se tak dala soutěž nastavit tak, aby vyhrála konkrétní firma," konstatoval Zavázal. A když pak vyhrála předem domluvená firma, výsledná cifra za rekonstrukci ambasády se často vyšplhala až o desítky milionů korun.

Podle soudce Sotoláře ovšem ze znaleckého posudku vyplývá, že rozdíly původní a "skutečné" ceny při rekonstrukci tří zastupitelských úřadů dosáhly řádově jeden až dva miliony korun. Náklady na renovaci přitom dosáhly výše desítek milionů korun.

"Soudní znalec uvedl, že jím zjištěný rozdíl může být způsoben odlišným přístupem při oceňování rekonstrukce," řekl Sotolář.

Tomšovicová zůstala jediná

Poté, co byla Tomšovicová zadržena policií, uvedla do policejního protokolu: "Přebírala jsem částky, které pocházely od firem, které vyhrály výběrové řízení."

U soudu svou výpověď zopakovala. Uvedla, že jako prostředník neměla z úplatků nic. Byla prý Srbovi vděčná, že jí zařídil nadstandardní lékařskou péči.

"Šéfové některých firem, kteří byli ochotni mluvit, přiznávali, že pětiprocentní provize pro úředníky ministerstva byly běžné. Dozvídal jsem se to proto, že ti lidé si mysleli, že s tím něco dokážu udělat. Ale po mém odchodu z ministerstva jsme na to neměl žádné páky," řekl před několika lety v MF Dnes někdejší náměstek ministra zahraničí Jan Winkler.

Soudce Sotolář ovšem uvedl, že Tomšovicová zůstala ve své výpovědi osamocena. Nikdo, ani představitelé stavebních firem, její tvrzení nepodpořil, stejně dopadly i různé listinné důkazy, které policie zajistila bezprostředně po zadržení obžalovaných, takže nebyl čas je případně zfalšovat.

Sotolář například uvedl, že částka 5,5 milionu korun, která měla sloužit jako úplatek, byla ve skutečnosti použita jako půjčka pro jednoho z obžalovaných. Ten si chtěl koupit nemovitost nedaleko za Prahou. Pro tuto verzi podle soudce existuje několik důkazů včetně kupní smlouvy. 

Kde vzal Srba miliony?

K odsouzení nepomohlo ani to, že Srbův majetek neodpovídal jeho příjmům. Srba nakoupil a nákladně zrekonstruoval usedlosti u Prahy za více než dvacet milionů korun.

Když měl vysvětlit, kde na to vzal, tvrdil, že mu miliony nechal otec v krabici od bot. Soud, který projednával jinou Srbovu kauzu, ovšem z dobových dokumentů zjistil, že v roce 1989, kdy měl nastřádat miliony do krabice, dosahoval plat Srbova otce 6 490 korun.

Bývalý generální sekretář Srba je nadále stíhán za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové, která o jeho působení na ministerstvu zahraničí psala kritické články, upozorňovala mimo jiné i na podezřelá výběrová řízení na rekonstrukci ambasád.

Za přípravu její smrti byl Srba odsouzen k osmiletému vězení, Nejvyšší soud však nedávno verdikt z popudu nejvyšší žalobkyně, která žádá přísnější trest, zrušil a vrátil případ odvolacímu soudu.

Kvůli rozhodnutí Nejvyššího soudu byl Srba nedávno převeden z výkonu trestu do vazby.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 1 hodinou

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy