"Myslela jsem si, že to Rusové takhle nenechají, že se na tom celá společnost nebude takhle podílet," popisuje reportérka Deníku N a dlouholetá válečná zpravodajka Petra Procházková, v čem pro ni bylo jiné reportovat o válce na Ukrajině, jen pár stovek kilometrů od Česka. "Nedokázala jsem si představit, že takové boje ještě zažiju. Do válek jsem se vždy dostávala složitě, a najednou je za humny," říká v rozhovoru s Lindou Bartošovou.
Podle Procházkové může být pro novináře velkou výzvou zachovat si při své práci nestrannost. Zdůrazňuje, že v případě konfliktu na Ukrajině je zcela jasné, kdo zaútočil a kdo se brání.
"Ale všechno ostatní má milion odstínů šedi. Teď už je čas na témata, která třeba více poodhalí příčiny konfliktu i určité problémy, které Ukrajina měla. Nic z toho ale neopodstatňuje ten ruský útok," vysvětluje s tím, že černobíle se podle ní nelze dívat ani na samotné Rusy. "Jsou pro nás ztracený národ, o kterém nechceme nic vědět, ale musíme daleko víc pátrat po příčinách jejich chování," nabádá.
A jaká největší výzva čeká samotnou Ukrajinu? "To území není mrtvé, žijí tam lidé a vy musíte počítat s tím, že ne všichni, kteří tam žijí, chtějí být osvobozeni. A to si myslím, že bude ústřední téma návratu Ukrajiny k celistvosti. To, že se musí nějak vypořádat s tím, že bohužel řada občanů, kteří žijí na Krymu nebo v té nejvýchodnější výspě na Donbase, už nechce být její součástí," dodává novinářka.