"Kdyby tam nebyla ta preambule, která obsahuje některé ideologické termíny zcela zbytečně, tak v tom není problém," vysvětluje Blažek, proč by pro přijetí Istanbulské úmluvy o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí ruku nezvedl.
"Ta smlouva je navíc asi z roku 2011 a dělala se proto, že některé státy neměly tak dobrou právní úpravu sexuální trestné činnosti, domácího násilí a podobně. Ale my to všechno máme," hájí ministr spravedlnosti, proč si myslí, že Česko něco takového nepotřebuje.
Co lidé v Česku podle Blažka také nepotřebují, je uzákoněné manželství pro všechny. "Manželství přece 2000 let vznikalo proto, aby vznikla rodina, plodily se děti a tak dál. Mně nevadí, když budou páry nějakým způsobem spolu, ale přece jenom nemám rád, když se mění obsah slov," tvrdí Pavel Blažek a dodává, že mu rovněž vadí, že kdokoliv je proti manželství stejnopohlavních párů, je automaticky označen za homofoba. "To v žádném případě nejsem," oponuje ministr.
Člen Fialovy vlády také v rozhovoru se Světlanou Witowskou vysvětluje, jak by mělo vypadat nové právní ukotvení znásilnění. Uklidňuje, že s peněžitými tresty by pachatelé vyváznout neměli, a také, že trestný čin bude podmíněn nesouhlasem s pohlavním stykem, nikoliv použitím násilí. "Obojí dáme pryč. Peněžité tresty se v textu objevily proto, aby z fondu obětí mohli poškození dříve dostávat peníze. To nelze zařídit jinak než touto větou. Úplně na ni zapomeňte, protože se nedá vysvětlit," dodává Blažek.