"V řadě oborů žijeme v takovém období, kterému říkám období 'kyborgů'. Jde o zkombinování toho, co jde líp lidem a co strojovému učení. A tahle kombinace je určitě konkurenceschopnější," říká o tom, jak efektivně je využívána umělá inteligence v současném světě, expert na AI Jan Kulveit.
Podle něj je ale stále dost oblastí, kde modely umělé inteligence té lidské jednoduše nedostačují. "Tím, jak jsou trénované, mohu být zmatené a ve finále hloupější než třeba pětileté dítě," upozorňuje na limity technologie.
Podle Kulveita si potenciální nebezpečí umělé inteligence určitě uvědomuje většina těch, kteří se na vývoji největších modelů AI podílejí. I jemu přijde důležitější uvědomit si, že není otázkou, zda vůbec budeme mít "superinteligenci" překonávající lidské možnosti, ale to, v jakých oblastech bude využita.
"Tedy kdy budeme mít AI systémy, které budou lepší než lidi v nějakých strategicky důležitých oblastech, jako je třeba výzkum, nebo děsivějších oblastech - jako je masová manipulace," varuje vědec.
Kulveit v rozhovoru mluví také o tom, jakým způsobem by se měla AI regulovat. Evropa je podle něj v této oblasti velmi pozadu, přestože se v unii v současné době debatuje o přijetí zákona o umělé inteligenci. "Probíhá ale velký lobbistický boj, aby se zde regulace netýkala tvůrců těch největších modelů. A to je absurdní," kritizuje expert a dodává, že pokud Evropská unie velké hráče z legislativy vynechá, rozhodně si tím uškodí.