"Byly zaznamenány příklady, že jí různí lidé chodili v noci ve skupinkách křičet pod okna, aby nemohla spát, byly nahlašované bomby k ní domů, aby neměla klid, vyhrožovalo se jejím dcerám a partnerovi teď prý kladivem rozbili auto. Případů, které úplně jasně vybočují z toho, o čem by měla být politika, je tady celá řada," popisuje Tabery možné důvody, proč se Čaputová rozhodla znovu nekandidovat.
Připomíná, že kromě útoků na její osobu musela slovenská hlava státu zvládnout provést zemi pandemií i probíhající válkou na Ukrajině a úřadovala také v době, kdy na Slovensku opakovaně padala vláda. "Někdy pět let vydá za deset až dvacet let," dodává Tabery.
Podle šéfredaktora týdeníku Respekt máme v Česku opačný problém než na Slovensku, kdy na důležitých politických postech zůstávají lidé, kteří už měli být dávno pryč. Zdůrazňuje ale, že má veřejnost na politiky často velmi přísný metr. "Na lidi ve veřejném prostoru klademe nároky, které nejsou splnitelné. Chceme lidi, kteří jsou neomylní, a za spoustu třeba jenom přeřeknutí už voláme po tom, aby odešli, mnohdy naopak ty velké chyby přecházíme," komentuje novinář.
Nadcházející volby na Slovensku, ve kterých má podle předvolebních průzkumů zatím nejlepší šance SMER Roberta Fica, mohou být podle Taberyho testem pro středoevropskou demokracii. Na podzim čekají parlamentní volby navíc také Polsko.
"Představme si, kdyby v Polsku zůstala vláda, která tam je, na Slovensku by vyhrál Robert Fico a vznikla by jeho vláda, a pod tím je ještě Orbánovo Maďarsko. Najednou se střed Evropy může celkem výrazně proměnit z politického hlediska v ne úplně příjemné místo k životu," uzavírá Tabery.